1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Bir kar tutkusu: Snowboard nasıl yapılır?

  Konu, 'Özel Yetenekler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  snowboard nasıl yapılır snowboard nasil yapilir çeşitleri nasıl yapılır video kayak hakkındaki tüm cevaplar 1970’lerin sonunda bir grup çılgın kayakçı tarafından keşfedildi, 1990’larda ise popülerleşti.
  13 Şubat 2005 — Snowboard’u kayaktan ayıran en önemli şey belki de ifade ettiği yaşam tarzı: Kendine özgü, özgür, heyecanlı.
  NASIL ÖĞRENİLİR?
  Snowboard yapmayı öğrenmek için elbette ki bir öğretmene ihtiyaç var ve en azından 3 ya da 4 derse... Bunun öncesinde ise bu sporun teorik olarak nasıl yapıldığına, malzemelerinin neler olduğuna ve terimlerine dair biraz bilgi edinmekte fayda var.
  Snowboard ilk zamanlarında federasyonlar tarafından kabul edilmiş bir kar sporu değildi ancak artık başlı başlına bir dal olduğu kabul edildi; teknikleri, yöntemleri konusunda çalışmalar yapıldı ve bu alanda uzman eğitmenler yetişti. Dolayısıyla, artık herhangi bir kayak merkezinde size snowboard dersi verecek bir uzman bulmanız zor değil.
  Kayak deneyimi de olan snowboard’cuların ortak fikri, snowboard’u öğrenmenin kayağa göre daha zor olduğu, fakat kayaktan daha hızlı geliştirildiği, ilerletildiği. Snowboard öğrenirken, düşmek ve bir yerlerini incitmek korkusu öğrenmeyi zorlaştıran en önemli faktör; her şeyden önce korkunuzu yenmelisiniz.
  Snowboard’da öğrenilmesi gereken ilk ve en önemli şey denge. İki ayağın da board’un üzerinde olması yani adım atmanın mümkün olmaması ayrıca baton gibi yardımcı malzemenin olmaması dolayısıyla vücut ağırlığını doğru yönlendirerek denge sağlamayı öğrenmek durumundasınız.
  Dengeyi öğrenirken nasıl düşeceğinizi de öğreniyorsunuz. İster kayak ister snowboard yapın, hiç düşmeden kaymanız mümkün değil; önemli olan kendinize en az zarar verecek şekilde düşebilmek ve bu da teknik olarak öğrenilebilen bir şey. Kayağın ve snowboard’un düşüş şekilleri birbirinden farklılık gösterir. Kayakta sağınıza ya da solunuza doğru düşerken snowboard’ta yüzükoyun ya da sırtüstü düşersiniz. “En güvenli nasıl düşülür?” sorusunu ise ders sırasında öğretmenin uygulamalı olarak açıklaması daha doğru olur.

  Genellikle derslere board’un üzerine sadece tek ayakla bağlanarak (arka ayağı boşta bırakarak) başlanır. Bir kısım snowboard’çu bu fikre karşıdır ama yine de board’la ilk kez karşılaşanlar için iki ayağın birden board’un üzerinde olmasının korkutucu bir şey olduğu açıktır. Bu şekilde belki öğrenme süresi uzar ama öğrencinin hem board’un hareketlerini tanıması ve kontrol edebilmesi hem de kendi ağırlığını ne yöne vermesi gerektiğini öğrenmesi açısından daha emin bir yoldur. Bunun dışında, board’un üzerinde nasıl durulacağı, hangi dizin ne zaman ne derece bükülmesi gerektiği, hızlanmak ya da yavaşlamak için ne yapılacağı, nasıl yön değiştirileceği gibi temel konular ilk derslerde öğretilir. Kayak ve snowboard karşılaştırıldığında en çok tartışılan konu hangisinin daha tehlikeli olduğu ya da hangisinde düşmenin daha kötü sonuçlar doğurduğudur. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapıldı, örneğin Avusturya’da bir kayak merkezinde 4 yıl boyunca kayak ve snowboard yaparak düşen herkes kaydedildi ve ne tip incinmeler yaşandığı gözlendi. Araştırma sonucunda kayağın mı snowboard’un mu daha çok düşmeye sebep verdiğine dair bir sonuç çıkarılmadı, bunun hemen hemen eşit olduğu gözlendi. Ancak ikisinin birbirinden farklı incinmelere sebep olduğu ortaya çıktı. Kayakçılar daha çok dizlerinden sakatlanırken, snowboard’cular el ve ayak bileklerinden sakatlanıyor.
  Yine de unutmayalım, her ikisinde de düşmekten korkmak daha zor öğrenmeye ve bu yüzden daha çok düşmeye sebep olur.

  SNOWBOARD ALIRKEN
  Snowboard’un kayış tekniğine ve kullanılan malzemesine göre Freeride, Freestyle, Alpine, Backcountry gibi stilleri vardır ve snowboard çeşitleri kadınlar, erkekler ve çocuklar için ayrıldığı gibi bu stillere göre de ayrılır. Yeni başlayanlar için çoğunlukla freestyle stili uygundur. Diğerleri daha çok profesyonelleri ilgilendiren bir konu. Snowboard seçerken snowboard’un boyu, genişliği ve ağırlığına dikkat edilir. Bunları belirleyen de boyunuz, kilonuz ve ayak numaranızdır. Bunlar belirlendikten sonra stile göre seçim yapılabilir.
  Snowboard’a başlarken yeni bir board satın almaktansa kiralamak tercih edilmelidir. Acemilik tamamlandıktan sonra ne istediğinizi daha iyi bilerek daha doğru bir seçim yapabilirsiniz.

  NEREYE GİDİLİR?
  Ülkemizde Uludağ, Kartalkaya ve son yıllarda gündeme gelen Palandöken dışında Ankara, Antalya, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Kastamonu, Kayseri, Kars gibi birçok ile bağlı dağlarda kayak yapma olanağı bulunuyor. Ancak buralarda malzeme kiralama konusunda sıkıntı yaşanabilir.
  Yurt dışında, özellikle Avrupa’da İsviçre - Fransa - Avusturya bölgesindeki kayak merkezlerinde tatil sezonlarına rastlamamak kaydıyla uygun fiyatlarda gidilebilir. Dünyanın en ünlü kayak merkezleri hangileri diye merak ediyorsanız, bir internet sitesinde yapılmış anket sonuçlarına göre
  İLK 10’U ŞU ŞEKİLDE SIRALAYABİLİRİZ:
  1. Whistler/Blackcomb, British Columbia (Kuzey Amerika):
  Sosyal olarak çok gelişmiş olmasının yanında çılgın board’çular için vazgeçilmez dik yamaçlarıyla ünlü.
  2. Kitzbuhel, Avusturya:
  Alplerin üzerinde, 1964 ve 1976 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış bir yamaç. Burada 700 yıllık bir dağ köyü de bulunmakta.
  3. Zermatt, İsviçre:
  Oldukça lüks otellerin yanı sıra dünyanın ikinci büyük lift hattına sahip. Alçak kesimlerde karın erime olasılığına karşı sürekli yapay kar makinaları çalışıyor.
  4. Vail, Colorado, Batı Amerika:
  Amerika’nın en geniş kayak alanı. Kayak yapmayan bir arkadaşınızla gittiğinizde endişelenmenize hiç gerek kalmayacak kadar bol aktiviteli.
  5. Banff/Lake Louise, Alberta, Batı Kanada:
  Uzunluğu 50 km’yi geçen üç ayrı pisti ve tehlikeli çekiciğiyle olağanüstü dik zirveleriyle kayakçıların gözdesi. Ayrıca panaromik güzelliği de dillere destan.
  6. Chamonix Mont-Blanc, Fransa:
  Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış, Alplerin bir başka köşesi. Avrupa sosyetesinin buluşma yeri olarak da biliniyor.
  7. Stowe, Vermont, Doğu Amerika:
  Amerika’nın en bilinen ve en eski kayak merkezlerinden biri.
  8. Mont-Tremblant, Quebec, Doğu Kanada:
  1939’dan beri bilinen bir kayak merkezi.
  9. Cortina, Italya:
  Dünyanın en eski kayak merkezlerinden biri. İsviçre Zermatt’a benzerliğiyle dikkat çekiyor.
  10. Aspen, Colorado, Batı Amerika:
  Dünyanın en zenginlerinin ve ünlülerin gittiği kayak merkezi. Fiyatlarının nasıl olduğunu tahmin etmek çok zor değil


  egos


   
Bir kar tutkusu: Snowboard nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İyi bir aşure nasıl yapılır

  İyi bir aşure nasıl yapılır

  Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü Aşure Günü'dür. Muharrem ayı boyunca evlerde aşure pişirilmesi de adettendir. Bu yıl, geleneksel Aşure Günü dokuz Şubat'a rastlıyor. Biz de her yıl olduğu gibi bu geleneği yaşatmak adına mutfağımızda aşure pişirdik. Malzemeler: 2 su bardağı aşurelik buğday 1 su bardağı nohut 5 su bardağı tozşeker 1 su bardağı kuru fasulye 15 su bardağı...
 2. Snowboard

  Snowboard

  Snowboard, karda yapılan bir spor dalıdır. Surfboard ve Kaykay'dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Snowboard tahtalarının genelde uzunluğu 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir. Tarihi: 1960'lı yıllarda küçük ski tipinde ucunda ip ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü bölümü olan ve kızaklara benzer şekliyle snowboard'ın ilk...
 3. Düz Karın Diyeti Nasıl Yapılır ?

  Düz Karın Diyeti Nasıl Yapılır ?

  düz karın diyeti düz karın diyeti nasıl yapılır düz karın Her kadın orantılı bir vücudu ve düz bir karnı olmasını ister melekler :) Ama sadece istemekle ya da boğazımızı kısmakla bu iş olmaz. Mutlaka uygun bir egzersiz programı da uygulamak gerek. Biz bu makalemizde düz bir karına sahip olabilmeniz için uygulayabileceğiniz bir diyetten bahsedeceğiz sizler .Tabi siz egzersiz yapmayı da ihmal...
 4. İyi Bir Kavurma Nasıl Yapılır

  İyi Bir Kavurma Nasıl Yapılır

  İyi Bir Kavurma Nasıl Yapılır ? Arkadaşlar biz evde kavurma yapacağız sizden kavurma yapmanın püf noktalarını rica ediyorum İyi Bir Kavurma Nasıl Yapılır
 5. Anneler Günü Kartı Nasıl Yapılır

  Anneler Günü Kartı Nasıl Yapılır

  Anneler günü için bir kart hazırlamak istiyorum ve bununla ilgili bilgiler arıyorum, bana yardımcı olabilir misiniz?

Sayfayı Paylaş