1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bir Öğretmenin Anısı

  Konu, 'Hayatın içinden anılarımız' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  öğretmenle ilgili hikaye öğretmenlerle ilgili hikayeler öğretmen ile hikayeler bir öğretmenin anısı öğretmen anıları 2003 yılında Anadolu'nun şirin bir ilinin küçük bir ilçesine ilk kez atandım. Bu şirin ve küçük ilçeye büyük bir heyecan ile sanki yıllardır ayrı kaldığım bir sevdiğime kavuşurcasına uzun yolculuğumda gözlerimi bir saniye bile kırpmadan vardım.

  Heyecanımı her akşam henüz ataması yapılmamış eşime mutluğumu biraz da gizleyerek anlatıyordum. Çünkü gece karanlığında ve yalnızlığında bende yıllarca hep hayal etmiş umudum ile üzüntülerimi arkadaş etmiştim. Bu heyecan dolu günlük okul hikâyelerim onu hazırlandığı sınava biraz daha hırsla, azimle çalışmasına sevk ediyordu.

  Günler geçtikçe okuluma, öğrencilerime, mesleğime, meslektaşlarıma ısınmaya çevremi de tanımaya başladım. Aynı okuldan mezun olup aynı ilçeye birlikte atandığım hemşerim olan arkadaşım Murat bir gün çok mutlu bir surat ifadesi ile bana

  _ "Ya hu burda bir hemşerimiz varmış. O da bu yıl zorunlu hizmete gelmiş buraya. Yakın bir köyde sınıf öğretmeniymiş onunla tanıştım biraz önce ismi Mesut. Tam bizim oraların adamı gare bir güler yüzlü aman bir tatlı dilli sanki 40 yıllık tanışım ha ben çok sevdim valla senden de bahsettim çok merak etti."

  Askerlik gibi yani bir yerde yeni bir diyar da insan hemşeri sözünü duyunca nasılda seviniyormuş sanki kardeşim ile buluşucam. Arkadaşım anlattıkça benim kalbim coşmaya başladı.

  _"Aman bir an önce tanışalım gidelim bir akşam ailecek görüşelim" dedim.

  Aradan geçen bir hafta içinde Mesut ile görüşmemiz bir türlü gerçekleşmedi. Benim okul dışı çalışmalarım onun zaten köyden geç gelişi buluşmamıza engel oldu. Salı günü okul çıkışı yine akşam vakti tam eve girerken Murat'ın sesini duydum hızlı hızlı bana yaklaştı ve

  _ "Az önce Mesut' a rastladım seni sordu. Yarın törenden sonra erken gelecekmiş köyden, mutlaka yarın akşam bize gelin dedi. Özellikle seni sordu mutlaka haber ver birlikte gelin diye de tembih etti çok da selamı var" dedi.

  "Ve Aleyküm Selam, dedim. İnşallah yarın tanışırız artık Mesut ile deyip planımızı yaptık ve ayrıldık.

  Ertesi gün benim meslek hayatımda ilk Öğretmenler Günümdü. Heyecan ile sabah kalkar kalkmaz önce eşimin sonra tek tek önce ilkokul öğretmenimin sonra artık meslektaşları olduğum branşımı bana sevdiren beni bu branşa yönlendiren çok sevdiğim öğretmenlerimi tek tek aradım. Çünkü ilk arayan hep ben olamaya çalışmıştım.

  Okuluma geldiğimde heyecanım katlanarak büyüdü. Daha okulun kapısından girer girmez soğuk bir surat ile karşılaşınca heyecanım bir anda endişeye döndü. Okul Müdürüm üzgün bir ifade ile bir bir grup köy öğretmeninin trafik kazası geçirdiğini ve bir öğretmenin vefat ettiğini söyledi. Şaşkınlık ve üzüntü ile karışık ağzımı açamadan;

  _ "Vefat eden öğretmen galiba Hemşeriniz Mesut Öğretmenmiş başınız sağ olsun".

  Acaba hala rüyada mıyım ki diye düşünürken çalan teneffüs zili ve etrafıma toplanan boynuma atlayan öğrenciler bunun rüya olmadığını hatırlattılar. Tabi kafam o kadar karışık kalbim o kadar buruktu ki yıllardır beklediğim gün bu günmüydü yoksa bu gün hayatımda yaşadığım en acı gün müydü?

  İptal edilen kutlama törenlerinin yerine sade acı bir tören düzenlendi. Evine gittik bir misafir gibi ama bizi güler yüzlü Mesut öğretmen değil, acılı bir eş, matem dolu bir ev ve sabahtan beri ağlayan bir bebe karşıladı.

  Sabah ne kadar mesut olduğunu söylüyordu eşi. Ve araçlarında açılan bir öğretmenler günü klasiği öğretmenler sorunları ile ilgili yorumları anlattı bir kazazede arkadaşı. Ne zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu söylemiş birisi. Birisi de "Yapılmaz kardeşim bu iş geldik dağın başına bu köye her şey eksik her şey problem"

  Bir bir anlatılmış sorunlar sabah mahmurluğunda. En arkadan Mesut bir ara,

  _" Vallahi bir daha dünya ya gelsem yine öğretmen olmak isterdim. Ben dedeme söz verdim ne olursa olsun mesleğimi en her şartta en iyi şekilde yapmaya çalışacağım. Bu iş maddiyat ile ölçülemez."

  Sohbet devam ederken yolda saklanmış buzun üzerinde kayıp savrulan araç ve malum sonuç. Hastaneden o soğuklardan soğuk morgdan Mesut öğretmenin cansız bedenini çıkarırken ona dualar ettim.

  _"Allah sana rahmetiyle muamele etsin. Bu dünya da tanışmamızı nasip etmeyen Rabbim bizi Ahiretinde tanıştırsın".

  Ondan sonraki her öğretmenler günümde sabah ayna karşısında ilk sözüm,

  _" Bir daha dünyaya gelsem yine öğretmen olurdum" diyerek O' nu anıyorum. Ve maalesef öğretmenler gününde kalbim hep hüzünlü gözüm hep yaşlı oluyor.

  alıntı
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Bir Öğretmenin Anısı
  çok anlamlı ve duygusal bir paylaşımdı eline sağlık bilgecim
   
 3. 01merve

  01merve Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bayağı uzaklardan !!!
  çok anlamlı bir yazıydı canım
   
 4. elmalı kurabiye

  elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.756
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  çok güzel bir yazıydı gercekten duygulandım tesekkürler admınım
   
 5. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  basımız saolsun mılletımız onun gıbı bır öğretmeni kaybetmiş okurken bir an gözlerim doldu içim ürperdi .. tamda mesut öğretmenle tanıştık yazısını beklerken nerden cıktı bu kaza yazısı hıc yakışmadı mesut öğretmen sana hiç....
   
 6. Kayıtsız Üyayris

  Kayıtsız Üyayris Forum Okuru

 7. amet

  amet Forum Okuru

  beyenem

  güzek ve duygulu
   
 8. RefRa

  RefRa Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.436
  Beğenilen Mesajlar:
  369
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Bilinmezler Diyarı
  Çok güzel bi yazıydı hevesle okudum tşkler :)
   
 9. yasemin asu

  yasemin asu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  23
  Ödül Puanları:
  0
  çok duyglandım ya tşkler
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Tatlı bir ilkbahar sabahı.
  Fatih Sultan Mehmet, beyaz atına binmiş; ordusunun önünde, İstanbul'a ilk defa giriyor.
  Sağında, solunda hocaları; Akşemsettin, Molla Hüsrev, Molla Gürani.Şehir halkı caddelerin iki yanına yığılmış, heyecanla Türk ordusunu karşılıyor.
  Bu sırada halkın arasından birçok kimse, ellerindeki çiçek demetlerini padişaha sunmak için ortaya atılıyorlar.Hepsi de ak sakalıyla, ağır duruşuyla Akşemsettin'i padişah sanarak çiçekleri ona vermeye çalışıyor. Akşemsettin, atını geri geri çekiyor, göz ucuyla padişahı göstererek:
  -Sultan Mehmet odur, çiçekleri ona veriniz! demek istiyor.
  Fatih de çiçeklerle kendisine doğru yürüyenlere Akşemsettin'i göstererek:
  Gidiniz, gene ona veriniz, diyor. Sultan Mehmet benim; ama o benim hocamdır! diyor.
   
 12. FeNeRbAhÇeLi AhSeN

  FeNeRbAhÇeLi AhSeN Forum Okuru

  bu anı gerçehten çok güzei duygulandım yazıcak ve sınıf arkadaşlarıma okuyacaktım ama çok uzun:) çoook güzel muhteçembir anııııııııııı!!!!????........:))))))))))
   
Bir Öğretmenin Anısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ata'mızın Acı Bir Anısı

  Ata'mızın Acı Bir Anısı

  Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi. Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor. Ali Çavuş kompartımanın kapısı önünde sigara üstüne sigara içiyor....
 2. ATA'nın acı bir anısı

  ATA'nın acı bir anısı

  Yıl 1922. 14 Ocak gece yarısı. Mustafa Kemal’in özel treni Eskişehir’e doğru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuğu olacak ve Gazi, savaş sonrası Anadolu’sunda bazı şehirlerin nabzını yoklaya yoklaya İzmir’e gidip annesini görecek. Ve Latife’yi. Ama o gece çok sıkıntısı var Mustafa Kemal’in ve bir türlü uyku tutturamıyor. Ali Çavuş kompartımanın kapısı önünde sigara üstüne sigara...
 3. Atatürk'ün komik bir anısı

  Atatürk'ün komik bir anısı

  atatürk ile ilgili komik anılar atatürkün çocuklarla anıları atatürkün komik anıları atatürk ün çocuklarla ilgili Atatürk'ün En sevdiği hikayelerdenmiş. Arada kendi anlatır, arada baskasna anlattırır, hep gülermiş. Yeşilaycı bir profesör bir konferans veriyor. Bir ara dinleyicilere sormus: "Bir eşegin önüne iki kova koysanız. Biri su dolu, biri rakı. Hangisini içer?" Cevabı...
 4. İngilizce öğretmenin komik anısı

  İngilizce öğretmenin komik anısı

  komik öğretmen anıları ingilizce bir anı ingilizce anılar komik anılar atatürkün anıları Bir ingilizce öğretmeninin komik anısı... :piha: Bir alkış da ingilizce sınavında 'Nice ...............' şeklindeki boşluğu 'Nice mutlu yıllara!' şeklinde dolduran, dahi mi aptal mı olduğunu henüz anlayamadığımız öğrencime istiyorum.... :piha:
 5. öğretmene yazılmış bir mektup

  öğretmene yazılmış bir mektup

  öğretmene yazılan mektuplar bir öğretmene yazılan mektup en güzel mektuplar güzel bir mektup ÖĞRET ONAZaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona,...Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret.Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.Kıskançlıktan ...uzaklara yönelt onu. Eğer yapabi...lirsen,Sessiz kahkahaların gizemini öğret...

Sayfayı Paylaş