1. *LavinyA*

  *LavinyA* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.403
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!

  bir ölünün anlattıkları.. okuyun arkadaşlar süper ders verici bir yazııı:!!!!

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *LavinyA* tarafından paylaşıldı.

  ders verici videolar ölümden dönenlerin anlattıkları dini ders verici videolar ölümden dönenlerin hikayeleri dini
  ŞİMDİ ÖLDÜM.
  Az önce. Bedenimi ameliyat masasının üzerinde görebiliyorum. Doktorlar ölmemem için çok uğraştılar, ama ecelimi bir dakika olsun uzatamadılar. Bu saatten sonra onlara sitem etmemin bir faydası yok. Ellerinden geleni yaptılar çünkü. Şimdi yavaş yavaş toparlanıyorlar. Kan bulaşığı eldivenlerini çıkarıp ellerini yıkıyorlar. Üzerlerinde bir yorgunluk ve yılgınlık hali okunuyor. Ölümle son bulan her ameliyattan sonra onlar için normal hayata dönmenin hiç de kolay olmadığı belli. Ölüm karşısında yaşadıkları acizlik öyle hemen unutulacağa benzemiyor. Belki onların kazancı da, sağlık bahşedenin kendileri olmadığını bir kez de benim üzerimde tecrübe etmiş olmaları.

  Her neyse, şu anda kendimi o kadar hafif hissediyorum ki, sanki üzerimden tonlarca yük kalkmış gibi. Size ilk söylemek istediğim şey bu. Fakat yine de bedenimin etkisini bir şekilde üzerimde hissediyorum. Hani parmağınızdan yüzüğünüzü çıkarırsınız ama çıkarmamışsınız gibi hissedersiniz ya, aynen öyle. Cansız cesedimi önümde görmesem, hâlâ bedenimleyim sanacağım.

  Ne var ki gerçeği kabullenmek durumundayım, ruhum Azrailin ellerinde zapt u rapt altında.Allah ın izniyle beni öldüren o. Ruhumu bedenimden ayırdı ve korumaya aldı. Bu neye benziyor, biliyor musunuz? Hani, düşmek üzere olan uçaktan pilot paraşütle atlar kurtulur, ama uçak yere çakılır ya; işte ona. Yaşayanlar ise hikayenin geri kalanını cesedim üzerinden takip edecekler büyük bir ihtimalle. Önce cenaze namazımda, sonra mezarımda hayat hikayemin sonuna dair ipuçları arayacak gözleri. Ve İşte faninin son durağı!diyecekler mezarıma işaret ederek. Oysa o ceset, yere çakılmış uçağın enkazı sadece.

  Şimdi siz Bırak lafı dolandırmayı da, daha sonra başına neler geldiğini anlat!diyeceksiniz. Sizi çok iyi anlıyorum. Buraların ne kadar emniyetli bir yer olduğunu merak ediyorsunuz. Sizi temin ederim, burada her şey kontrol altında. İlk şok halini atlattıktan sonra bunu çok daha iyi görebiliyorum. Şimdiye kadar yaşadıklarımdan çıkaracağım bir sonuç varsa, o da burasının dünyadan çok daha emniyetli bir yer olduğu. Tüm aşamalar, en ince noktasına kadar belirli burada. Yani, hiç merak etmeyin, organizasyonda kusur yok. Ölmüş ve az da olsa ölüm sonrasını tecrübe etmiş bir kardeşiniz olarak, esas merak etmeniz gerekenin, şu anda yaşamakta olduğunuz dünya hayatı olduğunu söylemek zorundayım.

  ÖLÜM, her şeyden önce dünya hakkında gözlerimi açtı. Uykudan uyanmış gibi oldum. Meğer dünyada iken dünya hayatının asıl, ölüm ve ahiret yurdunun ise metafizik inanç konuları olduğunu zannetmek ne kadar büyük bir yanılgıymış. Buradan böyle safsataları insanların kafasına sokan felsefecileri uyarmayı bir borç biliyorum. Dünya hayatı dediğin, meğer sadece şu an bulunduğum ve varoluşun esas yurdu olan âlemin arasına açılmış küçük bir parantezmiş sadece. Tıpkı Resulünün (a.s.m.) haber verdiği gibi, dünyada yaşadığımız ömür, bir ağacın altında gölgelenip sonra terkedip giden yolcunun misali gibiymiş.

  BULUNDUĞUM yerden dünya hayatına bakıyorum da, Rabbimiz dünyanın bu geçiciliğini vurgulamak, ölümün hepimiz üzerine gelecek bir olay olduğunu bize duyurmak için ne de çok âyet göndermiş. En başta, gördüğümüz rüyalar. Rüyalar, meğer bize yaşadığımız hayatın tek varoluş biçimi olmadığını, varoluşun farklı boyutları olabileceğini fısıldıyormuş. Bu yönüyle bize ölüm sonrası hayattan haber veriyormuş. Meğer kış ve bahar mevsimleri birer provaymış. Kış mevsimi her canlının ölümü tadacağının, bahar mevsimi ise haşir gibi her canlının yeniden diriltileceğinin provasıymış. Her yıl düzenlenen bu provanın biz unutkan insanlara yetmeyeceğini bildiği için Rabbimiz bir de günlük nişanelere yer vermiş. Gündüz ve gece, siyah ve beyaz ipten dokunmuş halı gibi hem varlığı hem yokluğu, hem hayatı hem ölümü bize hatırlatan güçlü birer ayetmiş.

  Bunlar Rabbimizin gözümüz önüne serdiği ayetlerBir de kendi bedenimiz üzerinde görünen ayetler, daha doğrusu ölümü hatırlatan elçiler gönderilmiş bize. Kırk yaşına doğru saça düşen o ilk ak, ölümün öncü elçilerindenmiş meğer. Gözlerin bozulması, hastalıkların artması, güç ve takatten düşülmesi hep ölümü hatırlatan elçilermiş, son elçi Azrailden önce gelen. Ama insan yaşarken bu elçilerden alması gerektiği gibi ders almıyor; bunu şimdi anlayabiliyorum. Ne acı ki gaflet denen o kalın perde, ölmeden tam olarak kalkmıyor.

  İtiraf etmek gerekirse, öldükten sonra farkına varabildiğim ve çok şaşırdığım başka bir şey de, benim diye sahiplendiğim bedenimin sadece bir kabuktan ibaret olduğunu anlamış olmam. Oysa dünyada iken, ben deyince ruhumdan önce bedenim aklıma geliyordu. Kendimi ellerim ayaklarımla, gözlerim ve saçlarımla bir ve aynı addediyordum. En azından, bedenim ile ruhum arasında kopmaz bir birlik ve bütünlük var sanıyordum. Hatta çevremde öyleleri vardı ki, kendisini toplumun gözündeki hali sanıyordu; imajı onun her şeyiydi. Şimdi anlıyorum ki, hepsi de nefsin icat ettiği farazi (mevhum) hat ve bağlantılardan ibaretmiş. Nefis, dünyada iken önce ruha bedeni perçinliyor, sonra dünya üzerinde nefse mal edebileceği ne varsa onları perçinliyormuş. Oysa öldüğünüz vakit, ben(im) sandığınız her şey buhar olup uçuyor. Gövdenize demir halatlarla bağlı olduğunu düşündüğünüz malınız, mülkünüz, çocuklarınız, şöhretiniz, imajınızhepsi birer birer beninizden kopuyor; hatta bedeniniz bile! Kala kala geriye bir tek ruhunuz kalıyor; yani asıl özünüz, sizi siz yapan şey. O yüzden ben de şimdi Necip Fazıl gibi diyorum: Ölünce] bu dönen şeyler eski yerine, benim diye baktığım şeyler miydi bir zaman?

  ASLINDA bu gerçeğe ilişkin çok şey yaşıyor insan dünyada iken. Mesela ben ölmeden önce yaşanılan son büyük Gölcük depremi böyle değil miydi? Nasıl da uzun emelleri olan insanlar, birden ayılmıştı. Dünyada kalıcı ve güvenli bir hayatı sembolize eden betonarme evler, üç dakika içinde üst üste yığılı tabutlara dönüşmüştü. Dünyanın geçici bir yurt olduğunu bundan daha net hangi olay anlatabilir ki? Hangi olay, bundan daha ibret verici acı bir ders olabilirdi? Ama o gaflet perdesi yok mu, bırakmıyor insanı ayıldığı haliyle. Kısa bir zaman sonra, yine eski tas eski hamam oluveriyor her şey.

  Şu an ameliyat masasında kalan cesedime bakıyorum da, kendim de dahil olmak üzere, insanların çoğunun dünya hakkında ne kadar yanıldıklarını düşünüp derin acılara boğuluyorum. Meğer güneş ışıklarının altında çoğumuz, çok zaman, varımız yoğumuzla dünya için çalışmışız. O ihtiyar ama makyajla güzel görünen aşufteye gönlümüzde asude köşeler ayırmışız. Oysa şimdi derin bir acıyla anlıyorum ki, dünya denen o aşufte, arkasını dönüp gidecek bir aldanma metaından başka bir şey değilmiş. Biz onu ne kadar kendimize yar etmek istesek, o bizden o kadar kaçacakmış, elde kalmayacakmış. Asıl acı olan ne biliyor musunuz; bu arada tüm hızıyla üzerimize doğru gelen ahirete (ölüme) doğru dürüst hazırlık yapmamış oluşumuz. Hazreti Alinin dediği gibi, Dünya arkasını dönmüş gidiyor, ahiret yönelmiş geliyor iken, arkasını dönene yönelip, yönelene sırt çeviren insandan daha şaşkın kim olabilir?

  BELKİ duymuşsunuzdur, bir de ölüm acısı denen bir kavram var. Bu ölüm acısını, şehitler dışında insanların tümü yaşıyor, kaçış yok yani. İşte bu ölüm acısının esasını ne oluşturuyor, biliyor musunuz? Pişmanlık! Hem de derin bir pişmanlık! İnsan ölüm anında ve hemen ertesinde en çok pişmanlık duygusu yaşıyor. Çünkü kendisine verilen güzel ameller, güzel işler yapma imkanı, ölümle birlikte son bulmakta. Kul, ne kadar istese de bir daha asla kavuşamayacağı dünyaya elveda etmiş oluyor. Bunun ölen insanın ruhunda ne kadar ağır bir yük oluşturduğunu tahmin edemezsiniz. İnsan ancak ölünce, gaflet perdesi yırtılınca, kendisine verilen ömür sermayesinin, güzel işler yapma fırsatının değerini anlıyor. Ve az ya da çok, her ölen insan derin keşkeler içinde tarifsiz pişmanlıklar yaşıyor: Keşke şunu şöyle yapsaydım, keşke bunu böyle yapsaydım, keşke şunu hiç yapmasaydım, keşke ona hiç uymasaydım

  Hangi kul, daha iyi bir ubudiyet yapabileceği halde, yapmamış olarak Rabbinin huzuruna çıkmak ister ki? Hiç kimse istemez, ama bu meselede esas ziyana uğrayan zümreyi Kuran şöyle ilan ediyor: Ateşin üstünde durdurulduklarında onları bir görsen; derler ki: Keşke (dünyaya bir daha) geri çevrilseydik de Rabbimizin ayetlerini yalanlamasaydık ve müminlerden olsaydık.(6/27) İşte, esas keşkeci zümre bunlar olacak.

  Hasılı kelam, siz geçici dünya hayatının aldanış makamında bulunan insanları! Ölümden sonrasını günü gününe merak edeceğinize, şu an dünyada ne yaptığınıza bakın. Ölüm her canlının yaşayacağı bir olay. Bugün bana, yarın size. İyisi mi siz, sözümü dinleyin de, şu an ne yaptığınıza dikkat edin. Edin ki, yarın keşkeleriniz sizi yiyip bitirmesin.

  Şunu iyi bilin ki, ne mallarınız ne de evlatlarınız, öldükten sonra size yarenlik etmiyor. Öldükten sonra insanın yanına kalan tek şey, dünyada işlediği amelleri. Mallar evlatlar, hepsi geri dönüp gidiyor. Melekler, Ne getirdin?diye sorarken, onlar daha ilk günden ne bıraktığımı soruyorlar. O sebeple, Necip Fazılın şu dizeleri hepinizin kulağına küpe olmalı:

  Hasis sarraf, kendine bir başka kese diktir!

  Mezarda geçer akçe neyse, onu biriktir!
  [ ALINTI

   
  Son düzenleme: 17 Mayıs 2009
 2. 99karanfil

  99karanfil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  75
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul avrupa yakası
  şuda bir gerçekki insanlar ölünce bunlara maruz kalacaklarını bilseler hata yapmazlardı haksızmıyımmm inşlhh allah hata yapmayan kullardan eyler bizleri , allah cümlemizin yar vede yardımcısı olsun inşlhhh,,insanlar hataları bilmediği için yapar ama değilmiki birde bile bile yapanlar var ne diyelimm allah ıslahh eylesinnn
   
 3. BEHLÜL BİLGİN

  BEHLÜL BİLGİN Forum Okuru

  Ben de Ölüp de Geri dönenlerdenim... Karanlık dipsiz bir kuyununun içine düştüm.zaman,mekan yok ...
  2 saat boşlukta kalıp,karanlıkların içinden,""ne oldu bana dercesine ""uykudan uyanır gibi kendime gelip,şaşkın şaşkın etrafıma bakıp olan biteni anlamaya çalıştım....
  Ömrümün karanlık iki saati benim için yaşanmamıştır....
  Ölmüş de bedenini görmüş,kanat takıp uçmuş..Hepsi palavra...Bir de bu palavralarını ,Hadis ve ayetlerle süslemeleri yok mu !.....
   
 4. Samyeli 1957

  Samyeli 1957 Forum Okuru

  Bende doğum yaparken yaşadım kalbim zorladı beni o anda kalb dr gelmiş anosla gözlerim karardı kendimden geçtim aynı anda yükseklerde çimenler içinde ayaktayım üstümde ince uzun beyaz bir elbise vardı uzakta bir suilet eliyle kendine çağırıyor uçar gibi süzülerek koşuyorum sanki ağır çekimde gibi yaklaştıkça rahmetli babacığım olduğunu gördüm elini uzattı elimin parmaklarını avucuna aldı kapatarak tam kendine çekiyordu. Sarılacaktık gerilerden biri adımı seslendi beni çağırıyorlar baba dedim geriye bakmamla gözümü açmam bir oldu müdahale etmişler beni uyandırmak içinde doktorum adımı söylüyormus o ses beni o alemden aldı yaşadıklarım bire bir aklımda hala tüylerim dikendiken olur sarılsaydık gitmiştim vede dr seslenmese idi
   
  asiye sarı bunu beğendi.
bir ölünün anlattıkları.. okuyun arkadaşlar süper ders verici bir yazııı:!!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kendi yazdığım bir yazıı....

  kendi yazdığım bir yazıı....

  seniseviyorum desem bana inanırmısın.ama ben doğruyu sölüyorum.inana bana nolur. eğer inanamassan anlarım seni.eskiden bende inanamazdım kimsenin beni sevdiğine.hep benle dalga geçiyorlarmış gibi geldi.onun için tadamadım gerçek sevgiyi. Ama şimdi şimdi farklı.sende buldum gerçek aşkı sende tatdım sevginin tadını ve sende duydum ilk kokusunu.. seni gördüğüm ilk anda anladım biliyormusun.o...
 2. trans halindeki bir doçentin anlattıkları...!!!!!!!!

  trans halindeki bir doçentin anlattıkları...!!!!!!!!

  Aşağıda, ünlü kahin Doc Anderson trans halindeyken, araştırmacı-yazar Warren Smith’in piramitlerle ilgili olarak kendisiyle yaptığı görüşmenin bir bölümü yer almaktadır. S- Piramitler ne zaman inşa edildi? C- Çalışmaların ilerlediğini, büyük taşları bir yerden başka bir yere götüren ve uygarlıklar için bir anıt yaratan insanları görüyorum. Birçokları öyle zannetseler de bu bir mezar anıt...
 3. sadece bir yazıı

  sadece bir yazıı

  Dün akşam gülüşünü gördüm rüyamda sıçrayarak kalktım sabaha kadar düşündüm güzel güldüğünü saatlerce beklerdim gülüşünü görmek için belki seni değilde gülüşünü görmek güzel varmıdır acaba dünyada senin gibi gülen keşke hep gülsende başka bişey düşünmesem bazen düşünür insan sevdiği insanın hangi özelliğini sever çoğusu bulamaz belkide bulmak istemez amaben biliyorum ama ben biliyorum seni...
 4. Ey Rabbim! muhteşem bir dua.. okuyun arkadaşlar...

  Ey Rabbim! muhteşem bir dua.. okuyun arkadaşlar...

  muhteşem bir dua muhteşem dualar dua ey rabbim ile başlayan dualar nasib açma duası Ey Rabbim! Gönlüme genişlik ver. İşimi kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz. Tâ ki!.. sözümü iyice anlasınlar. Allah'ım sırlar semasının güneşi; nurların mazharı; Celâl dairesinin merkezi; Cemal feleğinin kudbu olan, Ehadiyete mensub Muhammed(asm) ın lâtif zatına salât ve selam eyle! Allah'ım! O’nun...
 5. sıcak ve içten bir gülümseme.. çok güzel okuyun arkadaşlar...

  sıcak ve içten bir gülümseme.. çok güzel okuyun arkadaşlar...

  içten bir gülümseme sıcak hikayeler sicak hikayeler GÜLÜMSEME Genç kız üzgün görünen yabancıya gülümsedi. Adam kendini daha iyi hissetti. Geçmişte bir arkadaşının yaptığı bir iyiliği hatırladı ve ona bir teşekkür mektubu yazdı. Bu mektup arkadaşının öyle hoşuna gitti ki yemek yediği lokantada iyi bir bahşiş verdi. Bu bahşişin miktarına şaşıran garson, paranın bir kısmını yolda gördüğü...

Sayfayı Paylaş