1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Bir Şeyler Değişene Kadar Hiçbir şey Değişmez !

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  Bir seyler, Değişene, Kadar, hiçbir şey, değişmez konusunu incelemektesiniz

  Sevgili Melekler,

  Tembel insan görmediğimi çoğu zaman söylemişimdir. Sık sık eli kolu bağlanmış, ne yapacağını bilemez durumda ya da bana hiç de anlamlı gelmeyen bir yönde ilerleyen çok sayıda insana rastlıyorum, ama bunların hepsi de bir şeyin daha fazlasını isterken, bir başka şeyden hiç olmasın istiyorlar. Dalai Lama´nın işaret ettiği gibi, insanlar acıdan kaçınıp hazza doğru yönelirler. Hepimiz böyle yaratılmışızdır.

  < Konu Resmi..>


  Öte yandan, git gide artan bir sıklıkla fark ediyorum ki gerçekten çok çalışıp, çok az şey elde ediyoruz. İnatçı mıyız neyiz? Deniyor, olmadı mı bir daha deniyoruz; baş tacı ettiğimiz stratejimiz işe yaramasa, yarayacağına dair pek umut olmasa da denemekten vazgeçmiyoruz.

  Bu yazıyı okuyan insanların çoğu oldukça rahat yaşamlar sürüyor olsa gerek.

  Okumanızı internet üzerinden yapıyorsanız, olası bir bilgisayarınız ve üst düzey okuma-yazma becerileriniz var demektir. Ayrıca, muhtemelen bir işiniz var ve yaşamak için temel gereksinimlerinizi -yiyecek, giyecek, barınma, hatta bir tasarruf planı- karşılayabiliyorsunuz. Bu durumda, bu sitenin okurları için halinden hoşnut olma oranı görece yüksektir denebilir.

  Oysa, müşterilerimden ya da aldığım elektronik postalardan edindiğim izlenim bu yolda değil; korkarım bizler aşırı hırslı insanlarız! Daha çok para, zaman, kişisel tatmin, daha iyi bir iş vb. istiyoruz. Dur durak bilmiyoruz; doğrusu ya hoşuma da gidiyor!

  Hal böyleyken benim aklıma takılan soru şu: Öyleyse neden istediğimizi söylediğimiz şeyleri elde etmiyoruz?

  Bir altın fırsatlar çağında yaşıyoruz. 5 yıllık bir süre içinde arzu ettiğiniz herhangi bir şeye sahip olabilir, görebilir, yapabilir, hatta olmak istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Antarktika’yı ziyaret edebilirsiniz (Mary ile ben geçen Ocak ayında yaptık bunu). Bir konuda yüsksek lisans yada doktora yapabilirsiniz; zengin olabilirsiniz; bir maratona katılabilirsiniz; bir orkestra kurabilirsiniz; ya da kalkıp Alaska’ya taşınabilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı yok!

  Öyleyse neden istediğimizi söylediğimiz şeyleri elde etmiyoruz?

  Benim yanıtım şu: Çoğumuz gerçekten de aptalca stratejiler kullanıyoruz. Hedeflerimiz, arzularımız ya da düşlerimiz var; ama bunların izini neredeyse hiş başarı şansı olmayan stratejilerle sürüyoruz. Hiç başarı kazanmadan yıllardır “uğraşıp duruyoruz,” ama yıllar yılı aynı şeyleri aynı biçimde yapmayı sürdürüyoruz. Kusura bakmayın ama bu kesinlikle aptalca!

  Hedefinize ulaşamıyorsanız, iki temel seçeneğiniz var demektir: ya hedefinizi ya da stratejinizi değiştirin. Ya böyle yaparsınız ya da boş yere koşuşturmaya devam edersiniz. Daha ne diyeyim bilmem ki?

  İşin aslı, bu hayatta gerçekten de çok ama çok mutlu OLABİLİRSİNİZ. Amacınız buysa, çok para kazanabilirsiniz. Düşünüz buysa, mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilirsiniz. Büyük bir şirket ya da hayır işleri yapan bir vakıf kurabilirsiniz. Bir kitap yazabilir, lisede ders verebilir ya da yaşamınızı mutlulukla dolduracak başka bir şey yapabilirsiniz.

  İşte tüm bu şeyleri yaşamınıza katabilmek için bir şeylerin değişmesi gerekli. Simdiki stratejiniz işe yaramıyorsa, öncelikle bu konuda kendinizi kandırmaktan vazgeçin. Bir yıldan uzun bir süredir gerçekleştiremediğiniz büyük bir amacınız varsa, neden diye sorun kendinize. Farklı bir şey yapın!

  Hepsinin ötesinde, hedefinize ulaşmak için değişmesi gereken şeyleri belirleyin. Nasıl biri olmak zorundasınız? Kendinizle ilgili neleri değiştirmeniz gerekiyor? Yeni gerçekliklerin yaşamınıza girebilmesi için kimlerin ya da nelerin gitmesi gerekiyor?

  Bir şeyler değişene kadar hiçbir şey değişmeyecek. Bu hafta hangi adımlar ya da değişiklikler sizi ileriye götürecek? Okumanız ya da öğrenmeniz gereken neler var? Ne yapmalısınız ya da ne yapmaktan vazgeçmelisiniz? Neye yatırım yapmalısınız? Kimi aramalısınız ya da kimi artık aramamalısınız? Düşleriniz ve hedefleriniz sizin için gerçekten önemliyse, bu hafta bir şeyi farklı yapın. Bir adım atın. Yeni bir yol deneyin. Yapıverin şunu!

  1. 2011-20012 yılı hedeflerinizi gözden geçirin.
  2. Bu hedeflere ulaşmayı gerçekten istiyor musunuz?
  3. Yanıtınız evetse, bu hafta farklı bir şey yapın -yardım isteyin, hedefin bir bölümünün sorumluluğunu bir başkasına devredin, bu konuda yeni bir şey öğrenin.


   
Bir Şeyler Değişene Kadar Hiçbir şey Değişmez ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

  Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

  Bir bakmışsın yok olmuş seninle gelen zamanlar! O zamanlar ki sırf sen bulamayasın diye, sadece ihtiyacın olduğunda baktığın anıların dağarcığına özenle saklanmışlar... Biliyorum, tarifsiz tedirginsin ve korkuyorsun... "Bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!" diye korkuyorsun. Elinde tuttuğun o bahar dalı kuruyup yitmiş, ilk sevgilin niyetine kitap arası saklanan bir kır çiçeği...
 2. Senden Öğrendim, Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, Sevdim seni biliyorsun

  Senden Öğrendim, Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez, Sevdim seni biliyorsun

  Senden Öğrendim (Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez... Hiçbir aşk da....) Öyle bir gelip geçtin ki hayatımdan Kurtulmak mümkün olmadı hiç izlerinden Ne kadar duygu varsa yaşadım sonuna kadar yaşattın.... Sevdim seni biliyorsun hem de nasıl! Gözlerini kattım gözlerime seninle baktım her şeye seninle gördüm görülecek ne varsa görmek adına... Nefret ettim senden biliyorsun hem de nasıl!...
 3. sen benim hiçbir şeyimsin

  sen benim hiçbir şeyimsin

  Yaşamak için mecbur olduğumu bildiğim ama bana çektirdiği acı yüzünden solumak istemediğim, içime her çektiğimde ciğerlerimi kavuran nefes sen değilsin. Yüzümü alev alev yakan, ne kadar çabalasam da engel olamadığım, gözlerimden içime dökülen gözyaşım değilsin. Nereye baksam gördüğüm, neye dokunsam hissettiğim, kiminle konuşsam dinlediğim, “Her şeyimsin” deki gizli öznem sen değilsin.Sen benim...

Sayfayı Paylaş