1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  bir tas çorbanız var mı?

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Sizin sevdiklerinize verecek bir tas çorbanız var mı ? İşte çok ibretli bir hikaye...
  Eskilerden biri, akşam yemeğini sarayda yemek üzere halifenin davetlisiydi. Hızlı hızlı saraya doğru giderken önüne biri çıktı. Önüne çıkan adama kim olduğunu sordu. Adam:

  - Ben yolcuyum. Buranın yabancısıyım. Aç ve yorgunum, dedi. O da:

  - Ben halifenin davetlisiyim. Gel beraber gidelim, dediyse de misafir:

  - Benim halife ile ne işim olacak. Senin bana vereceğin bir tas çorban varsa ver, yoksa bırak, deyince fazla ilgilenmeyip saraya doğru yöneldi.
  Davetten sonra dönüşte baktı ki, adam bir kenara kıvrılmış uyuyor. Uyandırmak istemedi ve "Sabah uyanacağı vakitte gelir ve karnını doyururum" diye düşündü, evine gitti, yattı ve uyudu.
  O gece bir rüya gördü. Kendisi bir çöldeydi. Yüzünden ışıklar saçılan büyük bir kalabalık ve o kalabalığın önünde de daha nurlu bir zat bulunuyordu. Bunların kimler olduğunu sordu. Kendisine:
  - Bunlar 124 bin Peygamberdir. En önde olan da son Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) dır, dediler.
  Hemen Peygamberimiz'in elini öpmek istediyse de, Peygamberimiz elini vermedi. Ve buyurdu ki:
  - Biz, sevdiklerimizden bir tas çorbayı esirgeyenlere elimizi vermeyiz.
  Uyanır uyanmaz hemen akşamki yabancıyı bulmak için koştu. O, henüz kalkmış ve yola koyulmuştu. Geri çevirmeye uğraştı ve "Ne olur bir tas çorbamı iç" diye yalvardı. Yabancı adam ısrarlara rağmen kabul etmedi ve şöyle dedi.
  - Senin bir tas çorba vermen için illâ da 124 bin Peygamberi seferber mi etmek lâzım? O güçte olmayanlar ne yapacaklar?
  Bundan sonra o zat rastladığı hiç bir misafire yemek ikram etmeden göndermezdi. Hatta kendisine misafir olup yemeğini yemesi için yalvarırdı.

   
bir tas çorbanız var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. HaYAtInIZda BöyLe biRi Var Mı ?

  HaYAtInIZda BöyLe biRi Var Mı ?

  Öyle birini bulunki ; Size içten bir şekilde güzel olduğunuzu söyleyen; Telefonu suratınıza kapadığınızda sizi geri arayan ; Sizin uykuya dalmanızı seyretmek için uyumayan; Sizi alnınızdan öp en; Size en zor anlarınızda,sizi bulutların üstünde çıkarmak isteyen; Arkadaşlarının önünde elini tutan; Öyle birini bekleyin ki; Size durmadan size sahip olduğu için kendini şanslı saydığını veya ne...
 2. Hayatınızda böyle biri var mı ?

  Hayatınızda böyle biri var mı ?

  Sizi sizin kadar tanıyan biri.. Kendini ve hayatı çok iyi tanıyan biri... Sizi hep düşünen, ama sizin onu düşünüp düşünmediğinizi önemsemeyen biri... Size sizi anlatabilen, sizi başkalarına anlatmayı çok seven, bunu yaparken gözlerinin içi parlayan biri... Sizin için her şeyi yapmaya, her şeyi başarabilmeye...
 3. Ay Çorbanda Sinek Var

  Ay Çorbanda Sinek Var

  sinek sivrisinek karikatür
 4. Bir çorba Kaşığı Şekerr

  Bir çorba Kaşığı Şekerr

  çorba kaşığı resmi Merhaba arkadaşlar dün gece çok garip bir rüya gördüm.Hatırladıkçada midem bulanıyor.Anlamınıda bilmiyorum ama aynen şöyleydi. Çay şekerini Bir Çorba kaşığıyla yiyordum.üzerine ne su nede birşey iciyordum sadece bir kaşık olarak ağzıma attığımı gördüm. Uyandıgımdada hatırladıkca midem bulandı ve su içtim anlamı ne ama çok kafam karıstı bu konudaa :/ :shootout:
 5. Kabir sıkması diye bir şey var mıdır?

  Kabir sıkması diye bir şey var mıdır?

  Elbette vardır. Kabir azabı ve kabrin sıkmasına inanmayan bid’at sahibi olur. Hakkında hadis olsa da, olmasa da, kabir azabına inanmam diyen dinden çıkar. İmam-ı a’zam hazretleri buyurdu ki: Kabirde ruhun cesede iadesi ve kabrin sıkması ve azap edilmesi haktır. (Kavl-ül fasl) İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Kabrin bedeni sıkması vardır. (3/17) İmam-ı Gazali hazretleri de...

Sayfayı Paylaş