1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Bırakın ışığınız yayılsın

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Uzaklarda küçük bir kasabada genç bir adam kendi işini kurdu. İki caddenin köşesinde bir perakendeciydi. Adam dürüst ve dost canlısıydı, insanlar onu seviyorlardı. Ondan alış- veriş yapıyorlar ve arkadaşlarına tavsiye ediyorlardı. Adam bir yıl içinde bir dükkandan, Amerika’nın bir ucundan diğerine uzanan bir zincir yarattı. Birgün hastalanıp hastaneye kaldırıldı. Doktorlar az zamanı kalmış olabileceğinden endişe ediyorlardı.
  Üç yetişkin çocuğunu yanına çağırdı ve onlara bir görev verdi:
  "İçinizden biri yıllar boyu uğraşarak kurduğum şirketimin başına geçecek. Hanginizin bunu hakketiğine karar vermek için, her birinize birer dolar vereceğim, şimdi gidip bu birer dolarla ne alabiliyorsanız alacaksınız, ama bu akşam geri döndüğünüzde paranızla aldığınız şey hastahane odamı bir uçtan bir uca doldurmalı."

  Çocuklar bu başarılı şirketi yönetme fırsatı karşısında heyecana kapıldılar. Üçü de şehre gidip parasını harcadı. Akşam geri döndüklerinde babaları sordu:
  "Birinci çocuğum, bir dolarla ne yaptın?"
  Çocuk cevap verdi:
  "Arkadaşımın çiftliğine gittim, bir dolarımı verdim ve iki balya saman aldım."
  Sonra odadan dışarı çıktı, saman balyalarını getirdi, açtı ve havaya savurmaya başladı. Oda bir anda samanlarla dolmuştu. Ama biraz sonra samanların tamamı yere indi ancak babanın söylediği gibi odayı bir uçtan öbür uca dolduramadı. Adam sordu:

  "Peki ikinci çocuğum, sen paranla ne yaptın?."
  "Yorgancıya gittim. İki tane yastık aldım."
  Bunu söyleyen çocuk, yastıkları içeri getirdi, açtı ve tüyleri bütün odaya dağıttı. Zaman içinde bütün tüyler yere düştü, böylece oda yine dolmamıştı.

  "Sen üçüncü çocuğum, sen paranı ne yaptın?." diye sordu adam.
  "Dolarımı cebime koyup senin yıllar önceki dükkanın gibi bir dükkana gittim. Dükkanın sahibine parayı verdim ve bozmasını istedim. Dolarımın 50 centini İncil’de yazıldığı gibi çok değerli bir şeye verdim, 20 centini şehrimizdeki iki yardım kurumuna bağışladım, 20 cent de killiseye verdim, böylece bir onluğum kaldı. Bununla iki şey aldım."

  Çocuk elini cebine atıp bir kibrit kutusu ve bir mum çıkardı. Işığı kapatıp mumu yakınca oda mumun yaydığı ışıkla dolmuştu. Oda samanla veya tüyle değil, bir uçtan öbür uca ışıkla dolmuştu. Baba memnundu.
  "Çok iyi oğlum. Bu şirketin başına sen geçeceksin, çünkü yaşam hakkında çok önemli bir şeyi, ışığını yaymayı biliyorsun. Bu çok güzel.


  alıntı
   
 2. juju

  juju Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  4.692
  Beğenilen Mesajlar:
  213
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  eline saglık çok güzel
   
Bırakın ışığınız yayılsın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Telekom hatlarına yönelik sabotajlar tüm yurda yayıldı

  Telekom hatlarına yönelik sabotajlar tüm yurda yayıldı

  Türk Telekom'daki grev sonrası gündeme gelen telekom hatlarına yönelik sabotajlar sürüyor. Hakkâri'de dün kimliği belirsiz kişilerce Diyarbakır - Batman arasındaki fiberoptik kablolara zarar verilmesi yüzünden internet bağlantısı sağlanamıyor. Nevşehir'de de iki ayrı telefon hattı ve bir ADSL hattı kimliği belirsiz kişilerce kesildi. Polis olaylarla ilgili inceleme başlattı. Türk Telekom,...
 2. Vergi cenneti Liechtenstein’a kaçış skandalı Avrupa’ya yayıldı

  Vergi cenneti Liechtenstein’a kaçış skandalı Avrupa’ya yayıldı

  Almanya ve Alpler’de küçük bir prenslik olan Liechtenstein’da başlayan vergi skandalı tüm Avrupa’ya yayılıyor. İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkeleri, vergi kaçakçıları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bir CD’nin peşine düştü. Vergi kaçırmak üzere Liechtenstein’da banka hesapları açtıranların tespiti için Alman gizli servisi, bir muhbir ayarlamış ve 5 milyon Euro ödeyerek hesabı...
 3. Kaktüs tutkusu yayıldı...

  Kaktüs tutkusu yayıldı...

  Sizin için hâlâ 'kaynana dili' olabilir, ama artık kaktüsün Türkiye'de de pek çok meraklısı var. Evde kaktüs köşeleri yaygınlaşıyor, koleksiyonerler dünyanın dört bir yanına kaktüs turları düzenliyor. Siz hiç birini, sözgelimi yeni işinden dolayı kutlamak için kaktüs gönderildiğini gördünüz mü? Ya da akşam davetli olduğunuz bir yemeğe, elinizde bir kaktüs saksısıyla...
 4. Bana bırak...

  Bana bırak...

  Bana birak sevdayi giderken sadece Bana birak acisini hallederim icimde Bana birak sevdayi giderken sadece Bana birak acisini hallederim icimde Ben senden öncede yasiyordum Senden sonrada yasarim Hic düsünme tüm dünyayi Tek basima savasirim Ben zaten hep savasiyorum senden sonrada savasirim Hic düsünme hayatinla elbet birgün uzlasirim Bana birak söndürürüm icindeki yanginini...
 5. Işık

  Işık

  Günümüzde bitkiler çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa ihtiyaçları olduğu için ev bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekmektedir. Bitkilerin gerektiği biçimde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemli bir nedendir. Bitkiler pencere kenarına ya da yakınına konulduklarında sağlıklı geliştikleri gözlenmektedir. Açık renkli bir ev duvarı karşısında...

Sayfayı Paylaş