Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  birden fazla kişiye aşık olmak (polyamory)

  Konu, 'Aşk Hikayeleri' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  polyamory ne demek polyamory nedir

  Polyamory (Poliamori) nedir diyebilirsiniz anlamı birden fazla kişiye aşık olmak demektir.
  Bununda bilimsel adı varmış.Polyamory.....Bana pek mümkün gibi görünmese de yaşayan oldukça fazla insan varmış...Bir gönülde bir kaç aşk nasıl olur ki...Anlayan varsa beri gelsin:)

  Diğer adıyla grup aşk demek oluyor çünkü Poli: çoklu ve Amor: aşk anlamlarına geliyor. İnsanlar nereye doğru gidiyor anlamak mümkün değil. İşte detaylar; Poliamori! Dört-beş yıllık genç bir akım. Adıyla yaşasın; çok aşklılık anlamına geliyor. Ama burada “Bir kalbe iki kişi sığar mı” gibi bir sorunsaldan bahsetmiyoruz. O kadar da dar kafalı değiliz… (Bir kalbe iki kişi sığdırmak konusunda aslında dar kafalıyız da, bunun akım haline gelmesiyle ilgilenmezdik, öyle söyleyeyim).
  Şöyle ki; diyelim ki siz bir çiftsiniz, hayat güzel, kuşlar vs… Siz diyorsunuz ki, “Ben sana aşığım ama Rüstem’e de aşığım!” Eşiniz de diyor ki, “Süper bir haber! Ben de Hediye’ye aşığım, istersen hep beraber bu evde de yaşayabiliriz…”
  Müessemizde abartı yok! Poliamori çok eşlilik değil, karıyı kocayı çaktırmadan ya da çaktırarak aldatmak da değil; birden fazla insanla aşkı en yoğun biçimde yaşamak. Aslında bildiğiniz kuma sistemi ama bu daha modern, kadın da tuttuğu gibi birini kolundan eve getirip, “Al bak, bu da bizimle yaşayacak bundan sonra” diyebiliyor…
  Ama burada şöyle bir durum var: Aldatmak yok!
  İnsan gibi izin istiyorsun, çünkü poliamoristler sevgililerinin başkalarıyla da aşkı paylaşmasına izin veriyor. Güne şu cümleyle başlıyorlar: “Günaydın! Aşkı ne kadar çok kişiyle paylaşırsan hayat o kadar güzel olur!”
  Kafanız az da olsa matematiğe basıyorsa, biraz daha açıyorum konuyu.

  Diyelim ki siz (A kişisi) durduk yere poliamorist olmak istiyorsunuz. O zaman eşiniz/sevgilinizin (B kişisi) ve seçeceğiniz üçüncü kişinin (C kişisi), bu tarza onay vermeleri gerekiyor. Onay veren kişi de beraberinde D ve hatta E kişileri getirebilir. Sağlıklı bir poliamori ilişkisi bu formülden geçiyor. (Sağlıklı dediğime inanamıyorum!) Yani kısaca, hepsinin poliamoriye inanması gerekiyor.
  İlk kez 2004 yılında ortaya çıkan bu kavram, dünyanın prestijli dergilerine ve gazetelerine konu oluyor, yeni bir yaşam tarzı olarak benimseniyor. Hatta, Dünya Poliamori Birliği’nin manifestosuna göre; “Amaç çok kişiyle beraber olmak değil, çok sayıda romantik, uzun soluklu ve anlamlı bir ilişki yaşamak”…
  Poliamori konferansları düzenleniyor, onlarca internet sitesinde fikirler paylaşılıyor. Facebook’taki gruplarında “Karım ve ben sonu hüsranla biten poliamori ilişkileri yaşadık. Evimizde bir gram huzur kalmadı. Hayatımıza aldığımız çiftler bizi kıskandı ve her ilişki deneyimimiz dramla sonlandı. Artık bize değer verecek bir çifte kapılarımızı açmak istiyoruz. Eğer siz bizi bulduğunuzda, hala mutlu bir çift olarak berabersek!” diye yardım çağrısında bulunan bile var…
  SORUNSUZ POLİAMORİ YOK!
  Peki, bu insanların derdi ne? Çeşitli yorumlarda tespit ettiğime göre, bunlar her ilişkisinde başka bir özellik buluyor. Biriyle kitap okuyor, öbürüyle öpüşüyor, diğeriyle yüzüyor… Antalya’daki otellerdeki gibi ‘all in one’ servisi insanlarda mevcut olmadığından, üçüne de dürüst olmak şartıyla, üç kişiye aşık olarak hayatına devam ediyor.
  Başka birine âşık olmak, ilişkiyi bitirmek için sebep değil. Poliamoristlere göre; âşık oldukları herkes hayatlarının bir parçası. Kendilerini de “Ben yalan söylemiyorum, aldatma topuna girmiyorum” diyerek savunuyorlar.
  Bu arada, tüm bu ekiplerin beraber yaşayan modelleri de var. Sorunsuz aşk olmadığı gibi, sorunsuz çoklu aşk da yok, ya ne sandınız? Ama burada asıl tantana özel günlerin kiminle geçirileceği konusunda kopuyor!
  POLİAMORİ ŞARTNAMESİ
  ■ Çok aşklılık durumuna açık, dürüst olacaksınız. Ancak, sahiplenici olmamanız lazım.
  ■ Kıskançlık durumu kaçınılmaz, buna hazırlıklı olacaksınız.
  ■ Olası kavgaları önlemek içki başucu kitabı: Şiddetsiz İletişim
  ■ Çoğunlukla zor ama mutlaka yapılması gerekenlerin başında durumunuzu ailenize açmanız geliyor.
  ■ Tanışmak için internette poliamori forumlarına, yılın belirli zamanlarında düzenlenen poliamori festivallerine katılacaksınız.
  Her türlü garipliğe hazır Türk milleti buna daha bulaşmış değil. Yaptığımız araştırmaya göre, bu konuda tek aday, Bay Ayhan. İşadamı, 38 yaşında, 1.84 m, 88 kg. İstanbul ve Londra’da yaşıyor, ABD’ye ve Avrupa’ya sık sık seyahat ediyor. Ama kendisinin internet sitelerine gönderdiği istek mektubuna tek bir yanıt bile gelmiş değil. Aman aman, iyi, orada dursun o iş, buralara gelmesin, “Başımıza yeni icat çıkarmayın” diyoruz.
  Poliamori ikonundaki mavi, dürüstlük; kırmızı, aşk ve tutku; siyah, sosyal baskılar nedeniyle ilişkisini saklamak zorunda kalanlara anlayış anlamına geliyor.   
birden fazla kişiye aşık olmak (polyamory) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşık olmak

  Aşık olmak

  Rüyada aşık olduğunu görmek, doğru yolda ilerlemek için çaba sarfedeceğine,sevgilisine kavuşan bir aşığı görmek, fayda elde edeceğine, birisini size aşık görmek,size aşık olan kişiye faydalı olacağınıza işarettir.
 2. Fazla nazla aşığınızı usandırmayın

  Fazla nazla aşığınızı usandırmayın

  naz ile ilgili sözler Fazla nazla aşığınızı usandırmayın Uzmanlar, en ufak bir sorun karşısında hemen bavulunu toplayıp annesinin evine giden, ailesinin sözünden çıkmayan, kocasına naz yapan kadınların aldatılmaya mahkum olduğuna dikkat çekiyor. Sorunsuz evlilik olmaz. Tartışmalar, kavgalar, evliliğin tuzu biberidir. Önemli olan, sorunların birlikte aşılması, problemlerin ailelere...
 3. Aşık Olmak ve Aşık Kalabilmek

  Aşık Olmak ve Aşık Kalabilmek

  aşk, aşık olmak, sevgi, kadınlar ve erkekler hakkında,aşık kalabilmenin yöntemleri burada hanımlar Aşık olmak ve aşık kalmak en güzeli bu değil midir melişler aşık olmak kolay kalabilmek işin cabası.. Bir insana âşıksanız, sadece bir bakışı içinizi titretir. Bir dokunuşu tüm bedeninizi ele geçirir. Onunla kuşatılırsınız ve bu hal sizi mutlu eder. Aşk, kendi varlığınızla beraber, tüm...
 4. aşık olduğunuz kişiden hiç soğudunuzmu

  aşık olduğunuz kişiden hiç soğudunuzmu

  selam kızlar size bir sorum olacak hiç delicesine aşık olduğunuz birinden soğudunuzu anladığınız oldumu yada aaa ben bunamı aşık olmuşum dediğiniz oldumu hiç. Ben erkek arakdaşımdan sanırım bugünlere soğudunumu hissediyorum ama gelip geçicimi yoksa aşk bittimi orasını bilemiyorum.

Sayfayı Paylaş