gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.192
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Birine küs olmanın günahı nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor: Birbirinizle ilginizi kesmeyin, birbirinize (küserek) sırtınızı dönmeyin, birbirinize düşmanlık etmeyin ve birbirinize hasetlik etmeyin. Ey Allah‘ın kulları! Kardeş olunuz. Bir müslümanın din kardeşi ile üç günden fazla dargın durması helâl olmaz. (Buhârî – Müslim – Ebû Dâvûd – Tirmizî)

  Müslümanlar, bir bedenin hücreleri gibidir. Hücreler arasındaki düzensizlik, organlar arasındaki uyumsuzluk ve sistemler arasındaki kopukluk, bedensel dengenin bozulmasına ve sonuçta insanın ölümüne neden olduğu gibi, Müslümanlar arasındaki düzensizlik, gruplar arasındaki kopukluk ve İslâm ülkeleri arasındaki uyumsuzluk da müslümanlar arası dengenin bozulmasına ve sonuçta İslâm birliğinin parçalanıp müslümanların mânevî ölümüne neden olur.

  Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
  Bir müslümanın din kardeşini üç günden fazla terk etmesi (dargın durması) helâl değildir. İki (dargın) müslüman karşılaştıklarında (genelde) biri bir yana, diğeri öbür yana döner. Halbuki onların en hayırlısı, önce selâm vereni (barışanı) dır. (Buhârî – Müslim – Tirmizî)


  < Konu Resmi..>

  Müslümanlar arasında yanlış anlamalardan ve duygusallıktan kaynaklanan küsmeler ve kırgınlıklar olabilir. Eğer bunlar üç günden fazla devam eder ve müslümanlar arasında kopmalara neden olursa, işte bu sakıncalıdır ve günahtır. Çünkü sürekli fırsat kollayan şeytan derhal araya girer, ortamı gerer ve en önemsiz kırgınlıkları bile kine ve düşmanlığa dönüştürebilir. Sağduyulu davranıp şeytanın dürtülerine aldanmayanlar, kısa zamanda duygusallıktan kurtulup içleri rahatlar ve eski ortama dönebilirler ancak, Olayları büyütüp şeytanın dürtülerine aldananlar ise en önemsiz kırgınlıkları bile kin ve düşmanlığa dönüştürüp ortamı gerer ve dargın olduğu kimselerle karşılaştıkları zaman, yüzlerini sağa sola çevirip birbirlerini görmek istemezler.

  Eğer dargınlardan biri nefsini ve şeytanı aşıp barışma amacıyla selâm verirse işte o, Allah katında insanların en hayırlısıdır.

  Ya karşıki taraf selâmı almazsa!
  Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
  Bir mü’minin, mü’min kardeşinden üç günden fazla kopması (dargın durması) helâl değildir. (Aradan) üç gün geçmişse, onunla mutlaka karşılaşsın ve selâm versin. Eğer selâmını alırsa, ikisi de sevaba ortak olur. Eğer selâmını almazsa, almayan günaha girer ve selâm veren dargın durma günahından kurtulur. (Ebû Dâvûd)

  Karşı taraf duygusal davranıp selâmı almazsa, melekler selâmı alır, selâmı veren dargın durma günahından kurtulur, ayrıca nefsini ve şeytanı aştığı için çok büyük ecir (sevab) alır.

  İslâm birliğine ve müslümanlar arası dayanışma ruhuna zarar verdiği için Yüce Allah mü’minlerin (inananların) birbirileri ile dargın durmalarını yasaklamıştır. Bu nedenle inanç ve yaşantıları İslâm’a ters düşenlerle dargın durmanın hiçbir sakıncası yoktur. Hatta gençlerin ve çocukların, onların sapık inanç sistemlerinden ve yaşantılarından etkilenmemesi için tebliğ görevinin dışında onlardan uzak durmaları daha hayırlıdır.

  Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
  Pazartesi ve perşembe günleri gök kapıları açılır. Din kardeşi ile aralarında düşmanlık bulunanlarla, Allah’a ortak koşanların dışında, (tevbe eden) her kulun günahı bağışlanır. (Meleklere) denir ki: Siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar erteleyin, siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar erteleyin. (Müslim – Ebû Dâvûd)

  Her pazartesi ve perşembe günleri gök kapıları açılır ve Allah’a şirk koşanların dışında tevbe eden her kulun günahı bağışlanır. Din kardeşi ile aralarında dargınlık olanlara gelince, Yüce Allah meleklere: “Siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar erteleyin, siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar erteleyin” buyurur.

  Hiçbir anne ve baba çocuklarının birbiriyle çekişmesini ve küsüp dargın durmalarını istemediği gibi, kuşkusuz Yüce Rabbimiz de kullarının birbiriyle çekişmesini ve küsüp dargın durmalarını istemez ve bu nedenle onların
  bağışlanmasını barışıncaya kadar erteler.

  Ya barışmadan ölürlerse!
  Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyuruyor:
  Bir müslümanın din kardeşi ile üç günden fazla dargın durması helâl olmaz. Kim bir müslüman kardeşi ile üç günden fazla dargın durur ve o halde ölürse, cehenneme girer. (Ebû Dâvûd)

  Dargın durmak haram olduğu için inatla dargın durmada yani haram işlemede direnenlerin günahı, sevab-günah dengesini bozabilir ve günahları kadar yanmak üzere cehenneme atılabilirler.
  kaynak:ihvanlar.net

   
Birine küs olmanın günahı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bana ne küstüm işte

  bana ne küstüm işte

  küstüm avatarları küstüm işte banane smiley smiley banane smileyi
 2. Demet Akalın Bir Küs Bir Barışık

  Demet Akalın Bir Küs Bir Barışık

  bir küs bir barışık Demet Akalın ve Sevgilisi Önder Benkesir yeniden barışmış :D:D Ve hemen çocuk istiyorlarmış :D:D Sevgilisi Önder Bekensir'le barışan Demet Akalın, kavga nedenini açıkladı. Demet Akalın, kavga nedenini açıkladı: "Beni sinirliyken bırakacaksın... Uyuz kadının tekiyim, olmayacak lafları cımbızla çekerşn. Kavga çıkar." Ayrıca Akalın, niçin evlenmek istediğini...
 3. Bir Günah Gibi Dizisinin konusu nedir

  Bir Günah Gibi Dizisinin konusu nedir

  bir günah gibi dizisi Bir günah gibi diye bir dizi oynayacak bu dizinin konusunu bilen var mı
 4. Biriyle çıkmak günah mı ?

  Biriyle çıkmak günah mı ?

  biriyle çıkmak günah mı biriyle çıkmak sevgiliyle dokunmak günah mı aşık olmak günah mı gibi merak ettiğiniz tüm bilgiler burada arkadaşlar. Az önce yine bir misafirimiz sormuş; Biriyle çıkmak ona dokunmadığın halde günah mı diye... Biz de biriyle çıkmak günah mı diye araştırma yaptık ve sevgiliye dokunmak günah mı sevgili olmak günah mı diye bilgiler topladık ve aşık olmak günah mı diyede...
 5. Sık adet görme neden olur ?

  Sık adet görme neden olur ?

  Sağlıklı her kadın ayda bir defa düzenli olarak adet olmaktadır. Bazı nedenler den ötürü , ayda bir kaç defa adet kanamsı da görülebilmektedir. Genellikle adet başlangıç günleri arasındaki süre 24 günden daha kısadır. Peki sık adet olmanın nedenleri nelerdir , tüm ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.. Sık adet olma genelde hormonal nedenler, myom ve polipler den kaynaklı...

Sayfayı Paylaş