Birliktelik Öncesi Veya Sonrası Lekelenme Kanama

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Birliktelik Öncesi Veya Sonrası Lekelenme Kanama
ilişki sırasında kanama,ilişki sonrası kanama,ilişkiden sonra lekelenmem oldu,ilişkiden sonra kanama oldum nedeni nedir,ilişki sonrası lekelenme ve kanama hakkında bilgiler

k.jpg

Adet zamanı olmamasına rağmen cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama olması anormal bir durumdur ve kesinlikle doktora başvurmayı gerektirir.

Sebepleri:
- Vajinal enfeksiyon (vajinit)
- Vajina içerisinde bir lezyon
- Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
- Cinsel ilişki sırasında vajinada yırtılma oluşması
- Erkeğin penisinden olan bir kanamanın vajinaya bulaşmış olması nadiren yanıltabilir ve kanamanın vajinadan olduğunu düşündürebilir
- Semende (menide) kan olması da aynı yanılgıya düşürebilir
- Servisit (rahim ağzı iltihabı)
- Servikal polip
- Servikal erozyon (rahim ağzında yara)
- Kanama bozuklukları ve bazı kan hastalıkları
- Rahim veya özellikle rahim ağzı kanseri de bu duruma sebep olabilecek en ciddi durumlardan birisidir. Rahim ağzı kanserinin bazen ilk belirtisi ilişki sonrası kanama olabilir.
- Nadiren idrar yollarından gelen kanama da vajinadan geliyor sanılarak yanılgı yaratabilir
- gebelik varken ilişki sırasında kanama olması düşük tehtidi olabilir ve ileri gebelik aylarında bebeğin eşinin önde olması gibi durumlarda da ilişki ile kanama olabilir.

Hangi sebeple olursa olsun ilişki sonrasında kanama olması hemen doktora başvurmayı gerektiren şikayetlerden birisidir. Detaylı bir jinekolojik muayene ve bazı tahliller sonrasında sebep aydınlatılacaktır.

Tedavi:
Tedavi kanamaya yukarıdaki durumlardan hangisi sebep olmuşsa ona göre planlanır. Yukarıdaki sebeplerin tedavileri ilgili konularda anlatılmıştır.
 
L

Lilamavi

Forum Okuru
Merhabalar ben pcos hastasıyım adet düzensizliklerim oluyordu diane 35 kullandım bıraktım kan sonuçlarımda dheaso4 değerim yüksek çıkmıştı ilişki esnasında kanama oluyor bir peçeteyi çok doldurmasa da belli miktar oluyor kuruluk buna sebep olur mu çünkü bazen içeride ıslaklığın azaldığını ve acı verdiğini hissediyorum başka bir sebep düşünülebilir mi teşekkürler.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, lekelenmeler hormonal bozukluklar, rahimde kist,miyom , yara, vajinal kuruluk,vajinanın yaralanması vs gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bu durumda bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olmanızda fayda var. Yapılacak muayene ve hormon tetkitleri durumunuz hakkında bilgi verecektir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
59
Görüntüleme
115K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst