1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Balkon ve bahçelerde çiçek yetiştirmeyi sevmiyen yoktur.Çiçek ve bitki yetiştiriken kullanılan saksıların seçimi de önemlidir.Saksı çiçekleri için uygun toprağın, bitkinin yaşadığı ortamlar düşünülerek seçilmesi lazımdır.Eğer çiçeğinizin saksısını düzenli olarak değiştiriyorsanız, önceki saksının bir boy büyüğü işinizi görecektir.Çiçek ve bitiler için ne tür saksılar kullanılmalı detayları yazımızda..

  Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır.Bir bitki satın aldığınızı veya size bir çiçek hediye edildiğini düşünelim.


  < Konu Resmi..>

  Bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir?  Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmenin üç önemli faktörüdür. Bitkileri ev içerisinde koyacağınız yere karar verirken bu faktörleri daima dikkate almalısınız.


  Daima hatırımızda tutacağımız noktalardan birisi de bitkiler pencereye çok yakın kondukları taktirde uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Bitkilerin büyük bir bölümü doğrudan güneş ışığını sevmezler. Bitkilerle ilgili diğer bir problem de bitkilerin pencerelerin çok yakınına konulduğunda ortaya çıkar.  Özellikle kışın dış ve iç sıcaklık arasındaki fark şaşırtıcı derecede büyüktür. Bitkinin bir tarafı odanın ılımlı havasından yararlanırken diğer tarafı camdan geçip gelen soğuk havanın etkisine maruz kalacaktır. Bitkilerin zarar görmesine neden olacak derecede uzun süre pencerelere dayanmasına dikkat edilmelidir.


  Saksılar çiçeklerin için bir nevi yuvadır. Sağlıklı gelişimleri açısından da saksı seçimi oldukça önemlidir.

  Çiçekleriniz için toprak ya da plastik saksılardan hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, sizin için yol gösterici önerilerimiz var.


  Toprak Saksılar


  Avantajları: Çevre dostu olmaları sebebiyle ilk tercihiniz toprak saksılar olmalıdır. Toprak saksı toprakla bütünleşir hem toprağın hem de bitkinin nefes almasını sağlar. Özellikle balkon, teras gibi açık havada tuttuğunuz çiçekleriniz için toprak saksı doğru tercih olacaktır.


  Toprak saksı cilalı ve sırlı olmamalıdır. Eski tarzda yapılmış, suyu çabuk emen, kiremit renginde toprak saksılar en ideali. Toprak saksı, dışarıdaki soğuğu ve güneşin yakıcı etkisini içeri iletmez. Saksı devamlı buharlaşmayla bitkilerinize sürekli iyi nemli bir ortam hazırlar.


  Toprak saksılar sıcak havada su kaybederek çevreye nem salar. Onun için sıcak günlerde toprak saksıdaki çiçeklerinizi daha sık sulamanız gerekir.


  Kışı dışarıda geçirmesi gereken çiçekler için toprak saksı kullanmak gerekir. Sıcaklığın 30 derecenin üstüne çıktığı yerlerde de toprak saksı tercih edilmelidir.


  Dezavantajları: Toprak saksıdaki çiçeğinizi ev içinde tutuyorsanız, saksının dış yüzeyinde yosun ve mantar tabaksı oluşabilir. Bu da alerjik hastalığı olanlar için iyi bir sonuç oluşturmaz. Bunu engellemek için ev içinde tuttuğunuz toprak saksılarınızı sepetlerin içine koyabilirsiniz.  Plastik Saksı


  Avantajları: Daima iç mekanda tutulması ya da dışarıda olsa bile güneşten sakınılması gereken bitkiler için plastik saksılar idealdir.  Dezavantajları: Eğer ince plastikten yapılmış bir saksı ise içerideki toprak sıkışır. Plastik saksılar güneşli ortam isteyen bitkilerin toprağını fazla ısıtır. Kışın dışarıda bırakılan plastik saksılardaki çiçeklerin kökleri üşüyebilir. Şiddetli donda toprak donabilir.  Sonuç olarak en ideali toprak saksılardır. Piyasada kolay bulunmamaları sebebiyle mümkün oldukça erişiminiz olduğu sürece toprak saksıları tercih edebilirsiniz.


   
Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lazer Epilasyon için hangi lazer tipleri tercih edilmelidir?

  Lazer Epilasyon için hangi lazer tipleri tercih edilmelidir?

  formed lazer epilasyon hangi lazer daha iyi hangi epilasyon formed tipleri Lazer Epilasyon için hangi lazer tipleri tercih edilmelidir? Epilasyon amacı ile denenmiş olan lazerler alexandrite , ruby, diod, nd:yag olarak sayılabilir. Bu lazerlerin isimleri kullandıkları ışının dalga boylarına göredir. Epilasyon sırasında lazer ışığı kıl köküne ulaşmak için cildi geçer ve kıl kökünde...
 2. çiçeklenme için bitkiye ne tür gübre uygulamalıyız

  çiçeklenme için bitkiye ne tür gübre uygulamalıyız

  çiçeklenme için bitkiye ne tür gübre uygulamalıyız.teşekkürler.
 3. endemik bitki türleri nelerdir

  endemik bitki türleri nelerdir

  türkiyedeki endemik bitki türleri endemik bitki çeşitleri nelerdir bu hususta bana döküman yada yazı vermeniz mümkün mü
 4. Saksıya bitki dışında ne ekilir?

  Saksıya bitki dışında ne ekilir?

  Saksı modelleri El saksı modeli bu saksıya her zamankinden farklı bir şey ekilmiş. Bir el. Saksı değiştirme derdide olmaz bunun hem:) El ekilmiş saksı modeli bence çok ütkütücü. Ben evime koyamam bunu. Ama mutlaka espiri olsun diye alanlarda vardır. ben biraz korkağım galiba:)
 5. Neden Normal Doğum Tercih Edilmeli ?

  Neden Normal Doğum Tercih Edilmeli ?

  Bu konu; Neden Normal Doğum Tercih Edilmeli konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, normal doğum adı üstünde normal olan doğum şeklidir. Allah'ın biz bayanlara lütfetmiş olduğu doğum olayındaki büyük rolümüz, aslında bebek dünyaya getirmenin en doğal şeklidir. Ancek ne yazık ki bazı bayanlar bu doğumdan ürkmekte, sezaryeni tercih etmektedirler. Bakın aşağıdaki makalede neden...

Sayfayı Paylaş