Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?

Uzman SühaN

Administrator
Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?
Balkon ve bahçelerde çiçek yetiştirmeyi sevmiyen yoktur.Çiçek ve bitki yetiştiriken kullanılan saksıların seçimi de önemlidir.Saksı çiçekleri için uygun toprağın, bitkinin yaşadığı ortamlar düşünülerek seçilmesi lazımdır.Eğer çiçeğinizin saksısını düzenli olarak değiştiriyorsanız, önceki saksının bir boy büyüğü işinizi görecektir.Çiçek ve bitiler için ne tür saksılar kullanılmalı detayları yazımızda..


Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır.Bir bitki satın aldığınızı veya size bir çiçek hediye edildiğini düşünelim.

saksı seçimi.jpg


Bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir?Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmenin üç önemli faktörüdür. Bitkileri ev içerisinde koyacağınız yere karar verirken bu faktörleri daima dikkate almalısınız.


Daima hatırımızda tutacağımız noktalardan birisi de bitkiler pencereye çok yakın kondukları taktirde uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Bitkilerin büyük bir bölümü doğrudan güneş ışığını sevmezler. Bitkilerle ilgili diğer bir problem de bitkilerin pencerelerin çok yakınına konulduğunda ortaya çıkar.Özellikle kışın dış ve iç sıcaklık arasındaki fark şaşırtıcı derecede büyüktür. Bitkinin bir tarafı odanın ılımlı havasından yararlanırken diğer tarafı camdan geçip gelen soğuk havanın etkisine maruz kalacaktır. Bitkilerin zarar görmesine neden olacak derecede uzun süre pencerelere dayanmasına dikkat edilmelidir.


Saksılar çiçeklerin için bir nevi yuvadır. Sağlıklı gelişimleri açısından da saksı seçimi oldukça önemlidir.

Çiçekleriniz için toprak ya da plastik saksılardan hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, sizin için yol gösterici önerilerimiz var.


Toprak Saksılar


Avantajları: Çevre dostu olmaları sebebiyle ilk tercihiniz toprak saksılar olmalıdır. Toprak saksı toprakla bütünleşir hem toprağın hem de bitkinin nefes almasını sağlar. Özellikle balkon, teras gibi açık havada tuttuğunuz çiçekleriniz için toprak saksı doğru tercih olacaktır.


Toprak saksı cilalı ve sırlı olmamalıdır. Eski tarzda yapılmış, suyu çabuk emen, kiremit renginde toprak saksılar en ideali. Toprak saksı, dışarıdaki soğuğu ve güneşin yakıcı etkisini içeri iletmez. Saksı devamlı buharlaşmayla bitkilerinize sürekli iyi nemli bir ortam hazırlar.


Toprak saksılar sıcak havada su kaybederek çevreye nem salar. Onun için sıcak günlerde toprak saksıdaki çiçeklerinizi daha sık sulamanız gerekir.


Kışı dışarıda geçirmesi gereken çiçekler için toprak saksı kullanmak gerekir. Sıcaklığın 30 derecenin üstüne çıktığı yerlerde de toprak saksı tercih edilmelidir.


Dezavantajları: Toprak saksıdaki çiçeğinizi ev içinde tutuyorsanız, saksının dış yüzeyinde yosun ve mantar tabaksı oluşabilir. Bu da alerjik hastalığı olanlar için iyi bir sonuç oluşturmaz. Bunu engellemek için ev içinde tuttuğunuz toprak saksılarınızı sepetlerin içine koyabilirsiniz.Plastik Saksı


Avantajları: Daima iç mekanda tutulması ya da dışarıda olsa bile güneşten sakınılması gereken bitkiler için plastik saksılar idealdir.Dezavantajları: Eğer ince plastikten yapılmış bir saksı ise içerideki toprak sıkışır. Plastik saksılar güneşli ortam isteyen bitkilerin toprağını fazla ısıtır. Kışın dışarıda bırakılan plastik saksılardaki çiçeklerin kökleri üşüyebilir. Şiddetli donda toprak donabilir.Sonuç olarak en ideali toprak saksılardır. Piyasada kolay bulunmamaları sebebiyle mümkün oldukça erişiminiz olduğu sürece toprak saksıları tercih edebilirsiniz.
 
Üst