1. sessizprenses

  sessizprenses Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2010
  Mesajlar:
  178
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  Bitkiler için Uygun Toprağın Hazırlanması

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında sessizprenses tarafından paylaşıldı.

  bahce toprağı hazırlama Ev ve sera bitkilerinin çoğunluğu hafif asitli topraklardan, bazıları da nötr topraklardan hoşlanır. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi için toprak dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Bitkiler için uygun toprakların hazırlanması aşağıda anlatılmaktadır.

  Doğal (Nötr) Toprakların Hazırlanması

  Bu tip topraklardan hoşlanan bitki sayısı az olmasıyla birlikte bazı türler için geçerli toprak çeşididir. pH değeri 7 ve yukarısı olması gerekmektedir. Bazı bitkiler için en uygun topraktır. Hazırlanacak bu toprak iki şekilde formüle edilebilir.

  1 kg çiftlik gübresi ile karıştırılmış bahçe toprağı + 500 gr nehir kumu + 500 gr killi toprak; karıştırılarak ev ve sera bitkileri için uygun toprak hazırlanır.


  500 gr nehir kumu + 500 gr çiftlik gübresi ile karıştırılmış bahçe toprağı + 1 çay kaşığı sönmüş kireç; karıştırılarak ev ve sera bitkileri için uygun toprak hazırlanır.
  Hafif Asit Toprak Hazırlanması

  Ev ve sera bitkilerinin birçoğu bu karakterdeki topraklarda daha iyi yetişir ve bu tip toprakları sever. pH değeri 5-6,5 arasında olması gerekmektedir. Asit karakter, harca katılmış yarı çürümüş yapraklardan ileri gelmektedir. Toprakta kireç bulunmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir, aksi taktirde bitkiye zarar verir. Kireç toprağın pH değerini artırır. Hazırlanacak toprak iki şekilde formüle edilebilir.

  500 gr yaprak çürüğü + 1 kg funda yaprağı + 500 gr hafif killi çiftlik gübresi karıştırılmış nehir veya dere kumu; karıştırılarak sera ve ev bitkileri için uygun toprak hazırlanır.

  500 gr kumlu funda yaprağı + 500 gr torf toprağı + 1/2 çay kaşığı suni gübre; karıştırılarak hemen bütün ev bitkileri için uygun toprak hazırlanır.


   
Bitkiler için Uygun Toprağın Hazırlanması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cild icin ürün uygularken

  cild icin ürün uygularken

  Ürün uygularken Nemlendirici uygularken boyun kısmını sakın unutmayın. Bu bölgede mani olabileceğiniz her kırışık genç görünmeniz için bir artı olacaktır. - Güneş cildinizin nem dengesini bozar. Bu durumda haftada 1 veya 2 kez nemlendirici bir maske uygulayın. Maske cildinizin kana kana su içmesini sağlayacak, doğal rezervlerinin yenilenmesine yardımcı olacaktır. - Sabahları gündüz...
 2. Toprak

  Toprak

  Toprak insana ve onun varlığını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu şeylerin tümüne; insanın ömrü ve hayatına, rızka, ziraate, açlık ve tokluğa, Temiz ve güzel toprak üzerine oturmak mutluğa ve yardım görmeye, Toprak bazen din hususunda şüpheye düşmeye yahut insanın varacağı son yere, Hastanın toprak kazması ölmesine, yolcununki kazancına, bekarın tıprak kazması evlenmesine; Toprak olduğunu görmek...
 3. Bitkiler için Uygun Sıcaklık Dereceleri

  Bitkiler için Uygun Sıcaklık Dereceleri

  Birçok bitkinin sıcaklık istekleri birbirinden farklıdır. Örneğin; Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve balkona veya bahçeye konuldukları zaman yaşamlarım sağlayamazlar. Düzensiz ve sürekli değişilen yerler, düzensiz sıcaklık değişikliği bitkilere zarar verir. Yazın sıcaklık kışa göre 5-10° C daha fazla olması gerekmektedir. Ev bitkileri için...
 4. Lokman Hekimin ölümsüzlüğün sırrını yazdığı kağıdın toprağa düşmesiyle yeşeren bitki

  Lokman Hekimin ölümsüzlüğün sırrını yazdığı kağıdın toprağa düşmesiyle yeşeren bitki

  Merhaba arkadaşlar Lokman Hekimin ölümsüzlüğün sırrını yazdığı kağıdın toprağa düşmesiyle yeşeren bitki hangisidir
 5. Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?

  Bitkiler için ne tür saksılar tercih edilmeli ?

  Balkon ve bahçelerde çiçek yetiştirmeyi sevmiyen yoktur.Çiçek ve bitki yetiştiriken kullanılan saksıların seçimi de önemlidir.Saksı çiçekleri için uygun toprağın, bitkinin yaşadığı ortamlar düşünülerek seçilmesi lazımdır.Eğer çiçeğinizin saksısını düzenli olarak değiştiriyorsanız, önceki saksının bir boy büyüğü işinizi görecektir.Çiçek ve bitiler için ne tür saksılar kullanılmalı detayları...

Sayfayı Paylaş