1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bitkileri Canlandıran Ev Yapımı Gübre

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Balkon ve bahçelerinizdeki çiçekleri bitkileri ev yapımı doğal yöntemlerle gübrelemeye ne dersiniz ? Mutfak artıklarınızı kullanarak ya da doğanın nimetlerinden yararlanarak bitkilerinizi canlandırmak mümkün. Saksıdaki veya bahçedeki bitkileriniz için ev yapımı doğal gübre tarifleri yazımızda.

  Gübre, bitkinin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen maddelerdir.

  Gübre, bitkilerin ek besinidir ve kullanımının doğru uygulanması durumunda bitkilere faydalıdır. Bahçenizdeki toprağı düzenler, örter ve dengeler. Bahçe toprağınız ve bitkileriniz için, çok önemli bir unsurdur.
  < Konu Resmi..>


  Gübre Nasıl Kullanılmalıdır?


  Toprağın kazılmasından sonra ekim yapılmadan önce gübreleme yapılmalıdır.

  Gübre, toprağa ek besin sağlar ve bitkilerin daha sağlıklı gelişmesini destekler. Bitki toprağına uygulanır ve kökler tarafından besin emilimi sağlanır.

  Gübre de, organik ve inorganik olarak ikiye ayrılır. Organik gübre, tamamen doğal malzemelerden elde edilir ve doğaya zarar vermez.

  Gübrenin fazla konulması bitkinin kökünü yanmasına sebep olur.

  İdeal organik gübre; inek gübresi, odun külü ve kemik gibi organik maddelerin karışımından oluşur.

  İnorganik gübreler, kimyasallarla karıştırılarak elde edilir, bitkiye faydalıdır, ancak fazla miktarlarda kullanıldığı zaman, hem bitkiye, hem de doğaya zarar verebilir.

  Gübrenin toprağa doğru şekilde yayılması için, yeterli miktarda su verilmelidir.

  Bitkinin gübreyi doğrudan alması için bazı gübreler sulandırılarak köklere konur.  Gübre Yapımı


  Eğer gübreyi derli toplu tutmak istiyorsanız, bir kova kullanın. Gübre miktarına göre, kovanın büyüklüğüne karar verin. Kova kullanmak istemiyorsanız, bahçenizde bir metre derinliğinde bir çukur kazarak gübreyi orada da hazırlayabilirsiniz.

  Kazdığınız çukurun büyüklüğünü, bahçenin büyüklüğüne ve gübre miktarına göre ayarlayın. Çukurun içini katmanlar halinde, kuru yaprak, çim parçaları, kırık dallar ve bahçenizdeki diğer atıklarla doldurun.

  Gübrenin oluşum hızını arttırmak için, her katmanın arasına su ekleyin. Ayrıca yine süreci hızlandırmak için, her katmanın arasına bir miktar da toprak ekleyin.

  Bahçenizde ve balkonunuzda yetiştirdiğiniz bitkiler için yumurta kabuklarını doğal kalsiyum takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını blenderdan geçirerek gübrenin içine katabilirsiniz.

  Gübre yapımında hayvani atıklar kullanmayın. Gübreniz altı hafta içinde hazır olacaktır.


  Yosun:


  Eğer denize yakın bir yerde yaşıyorsanız, şahane çünkü şehirde yosun bulabilmeniz neredeyse imkansız. Kumsaldan kıyıya vurmuş ve kurumuş yosunları toplayın. Tuzunun akması için güzelce yıkayın ve bir fıçının içine koyun. Tepeleme su koyun ve bir kapakla üzerini örtün, en az iki ay bekleyin. Spreyleyerek kullanabilirsiniz. Çiçek ve meyvelerin büyümesini hızlandıracaktır.


  Kaynamış sebze suyu:


  (Mutlaka tuzsuz olmasına dikkat edin) Sebzeleri kaynattığınız suyu soğuttuktan sonra bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz. Su sebzelerin bıraktığı yoğun besin ile dolu olduğundan bitkilerinizin büyümesini sağlayacaktır.


  Mutfak artıkları karışımı:


  Meyvelerin kabuklarını soyduktan sonra atmayın, küçük bir kovada biriktirin. Kaynamış suyu üzerlerini kapatacak kadar dökün ve bir gece bekletin. Ertesi gün bitkilerinizi bu su ile sulayın. Ama lütfen dikkat edin mutfak artıklarınızın içinde et veya süt mamülleri olmasın.


   
Bitkileri Canlandıran Ev Yapımı Gübre konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gübre

  Gübre

  Evcil hayvanların gübresi mala, tezek halindeki gübre rızka ve menfaate, Eti yenmeyen hayvanların gübresi haram mala, Gübre yemek mala, Sun'i gübre görmek davranışları ve sözleri samimi olmayan insana yahut devletten gelecek yardıma, İnsan gübresi sarfeddilmiş mala, üzerine insan gübresi bulaşmak korku ve hastalığadelalet eder. (Ayrıca Bakınız; Necaset.)Doğrudan doğruya bol para olarak...
 2. Bitkilerle Evde Vücut Bakımı

  Bitkilerle Evde Vücut Bakımı

  Banyoların rahatlatıcı etkisini hepimiz çok iyi biliriz... Ağrılar ve stres, sıcak su tarafından bedenden sökülüp atılır. Kaslar gevşer, sinir sistemi ve kan dolaşımı olumlu etkilenir.Yatmadan önce alınan bir tam banyo en etkili uyku ilacıdır...Özellikle bitkilerle veya aromateropik yağlarla yapılan banyolar en iyi şifa kaynağıdır... Vücut Bakımı Bir soğuk algınlığı başlangıc ında...
 3. Evde Bitki Banyosu

  Evde Bitki Banyosu

  bakım kürleri, bitkin hissetmek, canlı cilt, cilt bakımı, cilt banyoları, cilt gözeneklerini temizlemek, daha parlak cilt, dinlenmiş vücut, enerjik hissetmek, Güzellik, güzellik banyosu, hoş kokulu bitkiler, hoş kokulu bitkilerle bakım kürleri, kadife gibi bir ten, kadın, Doğa, yeni güne tazelenmiş ve dinlenmiş bir şekilde uyanmak isteyenlere mucizelerle dolu birçok seçenek sunuyor....
 4. çiçeklenme için bitkiye ne tür gübre uygulamalıyız

  çiçeklenme için bitkiye ne tür gübre uygulamalıyız

  çiçeklenme için bitkiye ne tür gübre uygulamalıyız.teşekkürler.
 5. Organik gübre nasıl yapılır?

  Organik gübre nasıl yapılır?

  Son yıllarda gıda artıklarından yapılan organik gübreler sıkça kullanılmaya başlandı. Bu organik gübreyi oluşturmak için bir kaç farklı yol bulunmakla birlikte bu yolların her birini uygulamak oldukça kolaydır. İşlemin popülerleşme başlamasıyla birlikte organik gübre tenekeleri üretilmeye başlandı. Bu organik gübre tenekeleri ya da kovaları gübre oluşumu sırasında gıdaların çürümesiyle...

Sayfayı Paylaş