Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bitkilerle aft tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ağız içerisinde oluşan yuvarlak şekilli yaralara verilen genel bir ad olan aft için evinizde kullanabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde aft bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgilere yer verilmektedir.
  Aflar ağız içi yaralanmalarına bağlı olarak bu yaraların enfeksiyon kapması sonucunda, alerjik reaksiyonlar neticesinde, stres kaynaklı, vitamin eksikliğinden dolayı, kullanılan ilaçların yan etkileri, kötü beslenme ya da başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

  Aft Bitkisel Tedavi Yöntemleri
  Yemek yemeyi, bir şeyler içmeyi, hatta konuşmayı zorlaştıran aflar için evinizde kolayca uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Nüfusun &15 ile 30’u arasında görülen aftlar her yaştan insanda oluşabilmektedir. 16-25 yaş arası aft yaralarının en çok görüldüğü yaş gurubudur.


  Eki Görüntüle 50097

  Ağızda oluşan yaralar büyük ve küçük olarak ikiye ayrılabilir. Küçük aftlar 10 güne kadar iyileşebilirken büyük aftların iyileşme süresi 4-5 haftayı bulabilir. Küçük aftların öpüşme gibi fiziksel temasla bulaşma olasılığı oldukça azken büyük yaralar öpüşme ile bulaşabilmektedir.

  Aftlar İçin Evde Tedavi Yöntemleri

  Aşağıda aft bitkisel ve evde uygulayabileceğiniz diğer tedavi yöntemleri listesini bulacaksınız. Bu süre içerisinde çok sıcak ve baharatlı yemeklerden kaçının. Asitli içecekleri en az miktarda tüketmeye çalışın. Aşırı miktarda tuzlu yiyecekleri yemeyin.

  1. Dut suyu aft için etkili bir ilaçtır. Aft iyileşene kadar her sabah bir bardak dut suyu içebilirsiniz.

  2. Zerdeçal tozu nu biraz su ile karıştırarak merhem haline getirip aftın üzerine sürebilirsiniz.

  3. Çay kaşığı kadar sodyum bikarbonatı su ile karıştırıp gargara yapın ve tükürün. Yaranız iyileşene kadar günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

  4. Tatlı kaşığı kaya tuzu ile ılık bir bardak suyu karıştırarak doğal antiseptik bir gargara suyu elde edebilirsiniz. Günde 3-4 defa bu gargara ile ağzınızı 30 saniye çalkalayın ve tükürün.

  5. Aft için bitkisel tedavi yöntemlerinden biride fesleğen yaprağı çiğnemektir. Hızlı bir iyileşme süreci için sabah ve akşamları fesleğen yaprağı çiğneyin.

  6. ağzınızda aft bulunduğu süre boyunca kızarmış ekmek gibi sert yiyecekleri tüketmekten çakının.

  7. Hindistan cevizi yağını aft üzerine hafifçe sürün. Günde iki kez tekrarlayacağınız bu işlemle yaranız hızlı bir şekilde iyileşme gösterecektir.

  8. Kişniş otu tohumu aftın bitkisel tedavisi için kullanılabilir. İki çay kaşığı kişniş otu tohumunu yarın litre suya koyup ılıtın. Bu suyu sabah ve akşamları gargara için kullanın.

  9. Aft üzerine nane yağı uygulamak ağrınızı hafifletecektir. Etkili bir sonuç için günde 2-3 defa uygulamalısınız.

  Yetişkinler için aft ağrısının yoğun şekilde hissedildiği süreçte ağrı kesici kullanmak bir alternatif olabilir. Hangi ağrı kesicileri kullanacağınız konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Tüm uygulamalarınıza rağmen ağzınızda bulunan yara iyileşme belirtisi göstermiyorsa vücudunuzun başka bir bölgesinde oluşan sorunun ipucu olabilir. Böyle bir durumda en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.


   
Bitkilerle aft tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aft ve uçuk ağız yarası tedavisi

  Aft ve uçuk ağız yarası tedavisi

  Aft tedavisi,aft neden çıkar,aft nedir,aft ilacı,aft nedenleri,aft tedavi,aft bitkisel tedavi gibi ağız yarası hastalıkları ve bu hastalığın tedavisi ve nedenlerini bu yazımızda ele alıyoruz Melek'ler. Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş...
 2. Ülser Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

  Ülser Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

  Ülser Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler ülser sorunu yaşayanlar için her zaman şifa olmuştur bende bu hastalıkla çok uğraşmı biri olarak size bir kaç öneride bulunayım Ülser için en etkili bitkisel karışım Zeytinyağlı Kudret Narı Karışımlı Macun dur bu macun çok ilginç 2 ay kullandıktan sonra oldukça etkili olduğunu anlıyorsunuz bu konuda 1 numara budur iki numarada ise aşağıdaki karışımı...
 3. uçuk ve aft tedavisi nasıl olur

  uçuk ve aft tedavisi nasıl olur

  Arkadaşımın dudaklarında ve ağzında sık sık yaralar çıkıyor. Uçuk hiç eksik olmuyor, nasıl bir tedavi uygulanmalı acaba ?
 4. Bitkilerle varis tedavisi

  Bitkilerle varis tedavisi

  Varis, dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlık olup, tedavisi veya kurtulmanın yolu, erken teşhis ve önlemlerdir.Varis tedavisi denilince çok değişik tedavi olanakları akla gelmektedir. Lazerle varis ve kılcal damar tedavisi, varis çorabı, varis kremleri ve en önemlisi de varis ameliyatları bu konuda ilk akla gelen tedavi olanakları olarak akla geliyor. Ancak dengeli ve düzenli...
 5. Ağızda ki aftlar için öneriler

  Ağızda ki aftlar için öneriler

  Ağız içerisinde oluşan yuvarlak şekilli yaralara verilen genel bir ad olan aft için evinizde kullanabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Aflar ağız içi yaralanmalarına bağlı olarak bu yaraların enfeksiyon kapması sonucunda, alerjik reaksiyonlar neticesinde, stres kaynaklı, vitamin eksikliğinden dolayı, kullanılan ilaçların yan etkileri, kötü beslenme ya da başka...

Sayfayı Paylaş