Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bizans İmparatorluğuı Hakkında Kısaca Bilgiler

  Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.


  Bizans İmparatorluğu Hakkında Ansiklopedik Bilgi

  Bizans İmparatorluğu Hakkında Bilgi
  Sevgili melekler, Osmanlı İmparatorluğunun tarih boyunca en büyük düşmanı olmuş Bizans İmparatorluğu hakkında ansiklopedik bilgi vermek istiyoruz bu sayfamızdan sizlere...  < Konu Resmi..>


  Bizans İmparatorluğu yada Doğu Roma İmparatorluğu olarak bilinen devlet, Roma İmparatorluğu'nun doğu kısmında M.S.

  395'te kurulan ve İstanbul'un 1453'te Fatih Sultan Mehmed tarafından fethiyle ortadan kalkan imparatorluktur.

  Bizans imparatorluğu, Romalıların doğuda sahip olduğu toprakları, Tuna'dan Germenlerin ve İslavların; Fırat'tan da Perslerin ikili baskısına karşı koruma zorunluluğundan doğdu. Bu baskılara karşı imparatorluğa Roma'dan daha yakın ve daha kolay korunabilir bir siyasi ve askeri merkez lâzımdı. Constantinus, eski Bizantion'un yerine kendi adını verdiği yeni şehri (Konstantinopolis) böyle bir sebeple kurdu.

  İki deniz yolunun birleştiği yerde bulunması ve biri Avrupa'dan, diğeri Küçük Asya ve Suriye'den gelen iki kara yolunun kavşağında olması yeni kurulan şehre büyük değer kazandırıyordu. Bununla birlikte, Bizans imparatorluğu gerçek anlamıyla ancak Roma imparatorluğunun ikiye ayrılmasından sonra (395) doğdu ve Batı imparatorluğunun çöküşünden ve imparatorluk nişanelerini, Odoakar'ın Zeno'ya geri vermesinden sonra da büyük önem kazandı.

  Doğu Roma imparatorluğu da denilen Bizans imparatorluğu üç büyük ülkeden meydana geliyordu: Balkan yarımadası. Kuzeyi Tuna ile, kuzeybatısı Tuna'nın güneydoğusunda Sirmium'dan başlayan ve İşkodra'nın kuzeyine ulaşan Adriyatik kıyılarıyla sınırlıydı; Asya ülkesi.

  Asya, Pontus ve Doğu piskoposluklarını, kuzeydoğuda Kafkas kıyılarını,Gürcistan ovasını,
  Ermenistan dağlarını ve Edessa bölgesiyle Fırat'ın geniş kıvrımını kapsıyordu. Afrika ülkesi.

  Nil'in Akdeniz ağzından Sirt körfezine kadar olan kıyıları ve Mısır'ın özellikle zengin buğday ambarını içine alırdı. İmparatorluğun savunması Suriye, Fırat ve Tuna'nın eski tahkimatı ve bu son bölgedeki Kırım ileri karakolu ile sağlanıyordu.

  Batı Roma imparatorluğuna göre Doğu Roma imparatorluğunun daha uzun ömürlü olmasının sebeplerini coğrafi durumun korunmaya uygunluğunda ve mutlakiyetle yönetilmesinde aramak mümkündür. Yerleşmiş bir bürokrasinin, güçlü bir ordunun ve ihtiyatlı bir siyasetin de yardımıyla Bizans, Latin dünyası ile Yunan dünyasının birbirinden farklı siyasi birliğini böylece sürdürebildi.

  Bizans imparatorluğunun tarihi, gelip geçen imparatorların başarılarına ve karşılaştıkları güçlüklere göre yükselme ve gerileme devrelerine ayrılır. Başlangıçta eski Roma'da olduğu gibi imparator sülâleleri kısa ömürlü oldu, imparatorluğun son sekiz yüzyılında ise uzun ömürlü sülâleler başa geçti.

  Bizans'ı yöneten imparator sülâleleri şunlardır:

  1. Theodosius hanedanı (379-457)
  2. Leo hanedanı (457-518)
  3. Justinus hanedanı ( 518- 602)
  4. Herakleios hanedanı ( 610- 711)
  5. İsauria hanedanı ( 717- 802)
  6. Phrygia hanedanı ( 820 - 867)
  7. Makedonya hanedanı ( 867- 1056)
  8. Dukas hanedanı ( 1056- 1081)
  9. Komnenos hanedanı ( 1081- 1185)
  10. Angelos hanedanı ( 1185- 1204)
  11. Laskaris hanedanı ve Batatzes hanedanı (1204- 1261)
  12. Palaiolouos hanedanı ( 1261- 1453)


   
Bizans İmparatorluğuı Hakkında Kısaca Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maide Suresi Hakkında Kısaca Bilgiler Burada Melekler

  Maide Suresi Hakkında Kısaca Bilgiler Burada Melekler

  Maide Suresi Hakkında Maide Suresi Hakkında Kısa Bilgi En son sizlerle Zilzal Suresinin faziletleri hakkında bilgiler paylaşmıştık melekler. Deprem anlamına gelen Zilzal suresi konusunun ardından bu sayfamızda da Maide Suresi Hakkında Kısa Bilgi vermek istiyoruz sizlere... Maide sofra demektir. 112 ve 114. ayetlerde, Hz. İsa zamanında, gökten indirilmesi istenen bir sofradan...
 2. kısaca destan hakkında bilgi

  kısaca destan hakkında bilgi

  Bana kısaca destan nedir açıklayacak olan var mı, mümkün olan en kısa şekilde. Teşekkürler şimdiden...:)
 3. Hz.İbrahim'in hayatı hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz

  Hz.İbrahim'in hayatı hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz

  Merhaba.Ben Hz.İbrahim'in hayatını araştırıyorum ve bilgi verebilirseniz çok sevineceğim.. Başarılarınızın devamını diler hayırlı cumalar dilerim bu vesile ile. Hepinize Teşekkürler..
 4. Bedir Savaşı hakkında kısaca bilgi verirmisiniz

  Bedir Savaşı hakkında kısaca bilgi verirmisiniz

  Selamlar. Bedir Savaşı kimler arasında olmuş, ne zaman olmuş, hangi taraf galip gelmiş bu sayfaya yazabilirmisiniz acaba ?
 5. kısaca veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

  kısaca veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

  Peygamber Efendimizin veda haccı beni çok duygulandırır. Arada bir açar interneti okurum.Siz de burdan paylaşın da herkes okusun, hepimiz okuyalım, feyz alalım..

Sayfayı Paylaş