1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  böbrek taşı nasıl düşürülür,böbrek taşı için kürler,böbrek taşını düşürmek için ne yapmalı,böbrek taşı için egzersizler,böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler


  Sıkça duyduğumuz rahatsızlıkların başında gelen böbrek taşı, idrarda bulunan kalsiyum ve ürik asit miktarlarının fazlalaşması ve sonrasında kristalleşerek zaman içinde böbrekte kümelenmesiyle oluşur. Böbrek taşı kimi zaman küçük olup, kendiliğinden kolayca idrarla atılır. Büyük olduğu zaman ise çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Görülme sıklığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Kimi insanlarda böbrek taşı hiç oluşmazken, diğerlerinde tekrarlayan böbrek taşı oluşumuna rastlamak mümkündür. Daha sıcak hava koşullarına sahip bölgelerdeki insanlarda sıvı kaybı daha çok olduğundan, bu rahatsızlık sıcak iklimlerde yaşayanlarda daha sık görülmektedir.

  < Konu Resmi..>






  Böbrek taşına yol açan nedenler tam olarak bilinmemekle beraber, oluşumuna neden olacak başlıca faktörler şöyle sıralanabilir:

  Genetik faktörler: Böbrek taşlarının kalıtımsal olarak aile içinde tekrarı yaygındırYeterince Sıvı Tüketmemek: Vücuda yeterince su veya sıvı alınmaması, bünyede bulunan mineral ve tuzların zaman içinde kristalleşerek birbirlerine böbrek taşı oluşturmasına neden olabilir. Bu, böbrek taşını oluşturan nedenlerin başında gelmektedir.

  Diğer Hastalıklar: Sahip olunan gut, idrar yolu enfeksiyonu veya bağırsak rahatsızlıkları gibi bazı diğer hastalıklar da böbrek taşı oluşumuna davetiye çıkarır. Buna ek olarak, kanda bulunan kalsiyum oranını artıran sarkaidoz, paget hastalığı veya bazı kemik hastalıkları da taş oluşturabilir.

  Beslenme Alışkanlıkları: Böbrek taşı oluşmasına yol açan bazı besinlerin aşırı tüketilmesi. Dengesiz beslenme nedeniyle B6 ya da magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin eksikliği böbrek taşı nedenleri arasındadır.

  Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

  Her ne kadar böbrek taşı oluşumunun nedenleri kesin olarak bilinmese de, oluşumunda etkili olduğu düşünülen nedenlerin önüne geçmek mümkündür. Taş oluşumundan korunmak için nelere dikkat etmemiz gerekir ve evde kendimiz neler yapabiliriz gibi kafamızı kurcalayan soruların cevapları ise şöyle.

  Sıvı Kaybını En Aza Düşürün

  Daha önce de bahsettiğimiz üzere, vücuda yeterince alınmayan sıvı, böbrek taşı oluşturan sebeplerin başında geliyor. Günde ortalama 2-2,5 litre sıvı tüketmek bu durumu minimuma indirgeyecektir. Elbette bu sıvıların başında hayat kaynağımız olan suyun geldiği unutulmamalıdır. Limonlu soda ya da meyve suları tüketilebilir. Bu sıvılar alınırken, asitli içeceklerden kaçınılması gerekir, çünkü bu tarz içecekler asit – baz dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı şekilde çay ve özellikle kahvenin fazla tüketimin zararlı olduğu bilinmektedir.

  Düzenli ve Dengeli Beslenin

  Bu konuyla ilgili en önemli nokta tuz alımını azaltmaktır. Hayati fonksiyonları yerine getirilebilmesi için tuz oldukça önemli bir mineral olmasına rağmen, her şeyde olduğu gibi fazla tuzun vücuda zararı büyüktür. Gereğinden fazla alınan tuz, kalp hastalıkları ve böbrek sorunları başta olmak üzere pek çok ciddi hastalığa yol açabilir. Bu yüzden fazla tuz içeren işlenmiş gıdalardan (atıştırmalıklar, konserve gıdalar, fast food yemekler…) uzak durmak ve daha az tuzlu ya da tuzsuz ürünlere yönelmek sağlık açısından bir gerekliliktir. Yağlı besinlerden kaçınılmalı, özellikle et, yumurta ile alınan ve vücuttaki ürik asit miktarını artıran proteinler kontrollü olarak tüketilmelidir.

  Günlük Almanız Gereken Kalsiyum, C ve D Vitamini Miktarlarını Belirleyin

  Kalsiyum, C ve D vitamini içeren besinlerden ne kadar almanız gerektiği ile ilgili doktorunuza danışabilir ve buna göre kendinize bir diyet hazırlayabilirsiniz.

  Kalsiyum içeren süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaların da taş oluşumuna yol açmaları nedeniyle bu besinlerin de gün içinde alınması gereken miktarı 2-3 porsiyonla sınırlandırılmalıdır. Besinler dışında ekstradan alınan C ve D vitamini takviyeleri de böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir.

  Egzersiz Yapın

  Düzenli egzersizin vücuda sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Öncelikli olarak kan dolaşımını hızlandırarak, kan ve damar rahatsızlıklarını engeller. Kemikleri güçlendirir ve taş oluşumu riskini azaltır. Günlük hayat içinde spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, hem günlük hayatın stresini atmanızda, hem de genel olarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


   
 2. bebegımgelsın

  bebegımgelsın Forum Okuru

  bobrek tasımı Rabbım kımsenın basına vermesın kac sene cektım ne kullandysam fayda etmedı okadar cektmkı anlatmak mumkun degl suyu btkı cayı otu ılaclar neler neler ama yok olmadı en son bı tandgm balk tası onerdı ve gonderdı ıkı bobregmdede 2ser tane 5.2mm buyklugundeydı ve ben bu balk tasnı kullanmaya basldm 3 ay snra ultrasona gttm bobregmdekı taslar yok sadece sag bobregmde 1tane 3.6mm buyklgnde kalms ve ben cok sukur artk agrı falan cekmyrm ınann onerrm ve benm taslarm hc dusmuyrdu ıdrardakı ph tan dolayı devamlı yenlenyodu smdıyse Rabbıme bın sukur gerckten tavsye ederm
   
Böbrek Taşına Ne İyi Gelir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi Taşlar Neye İyi Gelir ( ŞİFALI TAŞLAR )

  Hangi Taşlar Neye İyi Gelir ( ŞİFALI TAŞLAR )

  Hangi taş neye iyi gelir şifalı taşlar ve faydaları,hangi taş hangi hastalığa iyi gelir Konuya geçmeden hemen önce şunu söyleyim sizlere Melekler. Yaramazlık yapan bağzı arkadaşlarımın baş ağrılarını normal " taş yokmu la taş " deyip yerden apardığım büyülküğünü şimdi hatırlamadığım şeylerler kırmışlığım olmuştur :D:D Şimdi onları bulupta sormak lazım bu taşlar baş ağrılarınızı...
 2. böbrek ağrısına ne iyi gelir

  böbrek ağrısına ne iyi gelir

  arkadaşlarım kıştanmıdır nedir böbreklerim ağrıyor. Böbrek ağrısına ne iyi gelir bu ağrılarla ilgili şifalı bitlire var mı nasıl kullanıyorsunuz tavsiyeleriniz nelerdir tşk.
 3. Yeşim taşı nedir nelere iyi gelir

  Yeşim taşı nedir nelere iyi gelir

  Melekler yeşim taşını hepimiz duymuşuzdur belki duymayanlar yada ne işe yaradığını bilmeyenler vardır diye burda sizlerle paylaşmak istedim Özet: Yeşimin bir sanat ham maddesi olarak kullanılması onun birbirine sıkı kenetlenmiş kristal yapısından ileri gelir. Mineraller - Yeşim (Jadeit) Yeşim, asırlar boyunca mücevherat ve küçük heykel yapımında kullanılmış, en çok yeşil renkte bulunan...
 4. Böbrek taşına ne iyi gelir?

  Böbrek taşına ne iyi gelir?

  böbrek taşı nedir,böbrek taşı neden olur,böbrek taşı nasıl düşürülür,böbrek taşının tedavisi nedir,böbrek taşı hakkında bilgiler Böbrek taşı sorunu olmayanlar bile bu durumun ne kadar sancılı olabileceğini ve taş düşürenlerin pek çok sıkıntı çektiğini duymuştur. Konuya yabancı olanlar için ‘taş’ deyince kulağa sanki vücutta yabancı bir cisim oluşuyormuş gibi gelebilir. Oysa bu taşlar aslında...
 5. Böbrek taşı düşüren bitkiler

  Böbrek taşı düşüren bitkiler

  Ülkemizde sıkça görülen ciddi bir sağlık problemi olmakla beraber, nasıl oluştuğu kesin bir sebebe bağlanamamıştır. Yemek alışkanlıkları, yeteri miktarda su tüketilmemesi, kullanılan bazı ilaçlar veya diğer hastalıklar, böbrek problemi oluşumuna sebep olabilir.En Kötü ve çekilmesi gerçekten ızdırap, işkence olan 3 ağrıdan biri de şüphesiz böbrek taşı düşürürken ki ağrıdır. Diğer ağrılar ise...

Sayfayı Paylaş