Böbrek taşlarından neştersiz kurtulun

A

ahueda

Aktif Üye
Üye
Böbrek taşlarından neştersiz kurtulun
[h=2]Böbrek taşından neştersiz kurtulma devri başladı. Ağrısız, sızısız hiçbir kesi ve doku zedelenmesine yol açmadan yapılan yeni tedavi metodu sayesinde börek hastaları bir gün sonra normal yaşantısına dönebiliyor..
[/h]

Türkiye'de oldukça yeni olan retrograd intrarenal cerrahisi (RIRC) Bursa'da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde de uygulanmaya başlandı. Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Kılıçarslan, böbrek taşı teknolojisinde uygulanan ve hastaya büyük avantajlar sağlayan RIRC teknolojisi hakkında bilgiler verdi. Penisten girilerek ulaşılan böbrekteki taşların lazerle kırıldığını belirten Prof. Dr. Kılıçarslan, hastaların ağrı çekmeden taşlardan kurtulduğunu söyledi.
"Hastaların doğal anatomik boşluklarını kullanarak herhangi bir kesme veya delme işlemi yapmadan böbreğe ulaşıp, taşları lazer enerjisiyle kırıyoruz" diyen Kılıçaslan, "Taşları kum taneciklerine dönüştürüyoruz. Kendiliğinden rahatça düşebilecek 3 milim ve altındaki büyüklüklere kadar parçalıyoruz. Bazı hastalara ameliyatın durumuna ve taşın büyüklüğüne bağlı olarak stent konulabilir. Ki bu stent sayesinde hastalar taşlarını rahatlıkla dökebiliyor. Ertesi gün hasta taburcu olup normal hayatına dönüyor. Ameliyattan sonraki dönemde ağrı oldukça az oluyor. Bu tekniğin önemli bir avantajı da, böbreğinde doğuştan anormallik olan veya kanama olan hastalara da uygulanabilmesidir" diye konuştu.
Bazı hastaların penisten girildiği için bu tür bir operasyonun ****** fonksiyon bozukluğuna sebep olabileceği şeklinde yanlış kanaatleri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hakan Kılıçarslan, "Ameliyatın bu tür bir yan etkisi kesinlikle yok. Çünkü idrar kanalı içinden ilerlendiği için ****** fonksiyonlar üzerinde herhangi bir etkisi olamaz. Bundan tamamen bağımsız olan idrar kanalı kullanıldığı için böyle bir yan etkisinin olması mümkün değil" diye konuştu.
 
Üst