1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün biyografisi

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün kimdir Mefaret Tüzün hakkında kısa bilgi  Başrollerini Türk Sineması'nın Sultanı Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın paylaştığı Bodrum Hakimi filmi hikayesinin asıl kahramanı olan Mefaret Tüzün hayatı bilgilerini bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz Melek'ler.


  [​IMG]

  Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın hakimlerinden olan Mefaret Tüzün Tavşanlı 1906 Doğumlu olup 1954 yılında Bodrumda intihar etmiştir.
  Keşiflere at sırtında gidip gelen hakime hanım, cesurluğu ve girişimciliğiyle kısa zamanda yöre halkının sevgisini kazanmıştır. 1951'de atandığı Bodrum'da 1954 yılında intihar ederek hayatına son vermiştir.

  Neden intihar ettiği tam olarak bilinmemekle birlikte birkaç tane efsane vardır bunlar şu şekildedir.
  1-Bodrum hakimi 1954 yılında nişanlısını kaybetmesinden dolayı çok etkilenmiş ve bu nedenle intihar etmiştir.
  2- Hakim Hanım Bodrum’da bir gence idam cezası vermiş. Bunun üzerine çocuğun ağabeyi onu kaçırıp Turgutreis’in karşısındaki Çatal adalarında tecavüz etmiş. Bundan çok etkilenen Mefaret Hanım da dönüşte kendisini öldürmüş.
  3-; Mefaret Hanım’ın ölümünün arkasında bir aşk olduğu yolunda. Bunlardan biri, “Bodrum Hakimi” filmine de konu olan öykü. Türkan Şoray’ın bütün azametiyle canlandırdığı muhteşem hakim hanımın hiçbir zor karşısında eğilmeyen başı sonunda bir aşka yenik düşüyordu. Ya sevdiği adama ölüm cezası verecekti, ya da… İkinci yolu seçti Bodrum Hakimi.
   
  CeMoŞ bunu beğendi.
 2. CeMoŞ

  CeMoŞ Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2011
  Mesajlar:
  1.842
  Beğenilen Mesajlar:
  1.099
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  hımmmm
  acaba hangiisi doğruuu eğer sonuncusu doğruysa cidden bir efsanee yani kendi aşkına kıymamak adına kendi canına kıymasııı :)
   
Bodrum Hakimi Mefaret Tüzün biyografisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bodrum Hakimi

  Bodrum Hakimi

  İntihar eden Mefaret Hanım'ın öyküsü yarım asırdır filmlere konu oldu, türküsü Bodrum ve Milas yöresinin dilinden düşmedi ama kimse "gerçeği" bilemedi. Bodrum Hakimi, şimdi, Tolga Çandar'ın çıkardığı "Türküleri Egenin 2" albümüne adını verdi. İşte size birden fazla gerçeği olan yaşanmış bir öykü. Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hakimi...
 2. Ahmet Tüzün Hayatı Biyografisi

  Ahmet Tüzün Hayatı Biyografisi

  ahmet tüzün kimdir ahmet tüzün hayatı ahmet tüzün biyografisi Gazeteci Ahmet Tüzün'ün hayatıyla ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz melekler :) 1957 yılında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Mustafakemalpaşa’da yaptı. 1976 yılında Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’ne başladı. 1980’de Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptı. Aynı yıl okulunu bitirdi. 14...
 3. Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi

  Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi

  Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi nedir bu türkünün hikayesi varmış, şayet aranızda o hikayeyi bilen varsa yazarsa sevinirim :)
 4. Mefaret Tüzün kimdir (Bodrum Hakimi)

  Mefaret Tüzün kimdir (Bodrum Hakimi)

  Mefaret Tüzün kimdir rica etsem Mefaret Tüzün biyografisini bu sayfadan yayınlar mısınız?
 5. Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri

  Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri

  Bodrum Hakimi türkü sözü Bodrum hakimi Mefaret Tüzün için yazılan türkünün sözleri Yeşilçam'ın usta oyuncularından Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın unutulmaz filmerinden biridir Bodrum Hakimi... Biz de Bodrum Hakimi türküsünü bu gün misafirlerimizin ricası üzerine konu alıyor ve Bodrum Hakimi türkü sözleri ile sizleri başbaşa bırakıyoruz Melek'ler. Bodrum Hakimi Bodrumlular erken...

Sayfayı Paylaş