Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi
Bodrum Hakimi türküsünün hikayesi nedir bu türkünün hikayesi varmış, şayet aranızda o hikayeyi bilen varsa yazarsa sevinirim :)

Bodrum Hakimi türkü hikayesi
Bodrum Hakimi hikayesi

Türkiye'nin ilk kadın hakimlerindendi Bodrum Hakimi. Daha önce farklı yerlerde hakimlik yapsada Bodrumlular ona "Bodrum Hakimi" demişler ve bu dürüst, gözüpek, "erkek gibi" hakim hanıma saygıyla karışık bir sevgi duymuşlar. Aslen nereli olduğu bilinmiyor. Daha önce Kütahya'da hakimlik yapan Mefaret hanım oradada çok sevilmiş ve gözyaşları ile yeni görev yerine uğurlanmış.

Şimdi gelelim bu hazin türkünün hikayesine. 1954 yılında Milaslı Türk sanat müziği bestekarı Zeki Duygulu'nun konseri var. Bodrumlular ciple Milas'ın yolunu tutuyor. Mefaret Hanım da aralarında. Ve o gece konserde bir şarkıyı tam üç kez çaldırıyor:

Uslu dur kadınım çıldırtma beni
Ben artık bildiğin o ten değilim
Bir başka yağmurla ıslak mendilim
Yeter artık ağlatma beni
Dökülmüş yaprağım, sararmış güzüm
Çiğli kirpiklerle yaşlıdır gözüm
Bu gurbet ellerde ben bir öksüzüm
Yeter artık ağlatma beni

Bu konser Bodrumlular'ın Mefaret Tüzün'ü son görüşü oluyor. Ölüm nedeni bilinmiyor yada biliniyor ama kimse söylemiyor. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonuçsuz kalıyor. Ölümüyle ilgili farklı hikayeler anlatılıyor ama işin gerçeğini henüz kimse bilmiyor.

Geri