Boş Gebelik Neden Olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Boş Gebelik Neden Olur ?
boş gebelik nedir,boş gebelik nedenleri,boş gebelik sebepleri,boş gebelik belirtisi,boş gebelik tedavisi hakkında bilgiler


bo.jpg


Boş gebelik , Normal gebelik ile aynı seyir göstermesinden dolayı normal hamilelikten ayırt edilmesi oldukça zor olmaktadır. Boş Gebelik ancak şüpheli Hamilelik yaşayan kişinin ultrasona girmesi ile anlaşılabilmektedir. Diğer tüm belirtiler normal gebelik ile aynıdır ve bu yüzden farklı bir şekilde teşhis edilememektedir. Kısaca açıklamak gerekirse, Boş gebelikte , gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken,içerisinde fetüs bulunmaz. Boş gebelikte kalıtsallık söz konusu değildir. Tamamen tesadüfi olarak bu gebelik yaşanan bir durum söz konusudur.

Boş Gebelik Belirtileri

Boş Gebelik Nedir ? Boş Gebelik Neden Olur ?
Boş Gebelik Nedir ? Boş Gebelik Neden Olur ?
Normal gebelik belirtilerinden bir farkı yoktur. Bu yüzden kadın kendini normal gebe hisseder. Ancak Yapılan ultrason incelemelerinde gebelik haftasına göre embriyo görülmesi gerekirken, görülmez.Bu durumda da boş gebelik tanısı konur.(Embriyonun abdominal ultrasonografide 6 haftalıkken, vajinal ultrasonografide ise 5.5 haftalıkken görülmesi gerekir.Yine de hesaplamada oluşabilecek hatalardan dolayı tanıda aceleci davranmamak,en azından bir hafta bekleyerek durumun seyri hakkında yeterli bilgi edinmek gerekir.)

Boş Hamilelik Neden olur

Genellikle Sperm ve yumurta kalitesinin düşük olmasından veya kromozomal bir anomalikten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden direk kalıtsal olduğu düşünülmemelidir.Yaşanan Hamileliğe mahsustur,tekrarlama olasılığı olmakla birlikte çok düşüktür.Ancak 2 ya da daha fazla düşük yaşandığında anne ve babada genetik bir problem olduğu düşünülebilir.

Boş Gebelik Yaşanması Durumunda ;

Tam teşhis konmuşsa, gebeliğin kurtaj ile sonlandırılması gerekmektedir. Kürtaj sonra yaşanan ilk adet’ten sonra istenirse tekrar gebe kalınabilir. ( Durumun doktor kontrolünde olması önemlidir).
 
Üst