Boşanma Davasında Çocuğun velayetine nasıl karar verilir ?

Boşanma Davasında Çocuğun velayetine nasıl karar verilir ?
Boşanma davasında çocuk velayeti kime verilir,çocuk velayeti nelere göre verilir,boşanan çiftlerin çocuklarının velayeti kime düşer,boşanan eşlerin çocuklarının velayeti,
indir (3).jpg
Eğer tarafların müşterek çocukları varsa, hakim boşanma davasında velayet konusunda bir karar verecektir.

Bu karar, çocuğun hangi tarafta ruhsal, kişisel, sosyal gelişimini daha sağlıklı bir şekilde geliştirebileceği konusunda vicdani kanaate varılmasıyla ortaya çıkacaktır.

Bunun istisnası, anlaşmalı boşanmalarda tarafların velayet konusunda düzenleyebilme haklarıdır. Taraflar velayet konusunda kendi aralarında bir irade birliğine varırlarsa, bunu anlaşmalı boşanma için yazmış oldukları protokolde düzenleyebilirler.

Velayet konusunda taraflar anlaşmaya varamazlarsa, hakim yargılama boyunca sadece çocuğun geleceğini düşünecek ve bunu önemseyecektir. Eşlerin çocuklarına gösterdiği ilgiden ziyade, çocuğun hangi eşte çok daha sağlıklı bir biçimde gelişimlerini tamamlayacağını hakim dikkate alacak ve buna göre karar verecektir.

Velayet herhangi bir tarafa verildiğinde, diğer eş için şahsi münasebetler tesis edilir ve gerekli görülen takdirde nafaka bedeline hükmedilir.
 
Üst