Boşanma davasında gsm operatöründen istenebilecek bilgiler

Uzman SühaN

Administrator
Boşanma davasında gsm operatöründen istenebilecek bilgiler
boşanma davasında telefon kayıtlarını nasıl temin edebilirim,boşanma davasında telefon kayıtları operatörden alınabilirmi,boşanma davasında telefon kayıtları ,boşanma davasında telefon mesajları,boşanma davasında delil niteliği taşıyan durumlar

t.jpgBoşanma davasında gsm operatöründen hangi bilgilerin istenebileceği konusu en çok sorulan sorulardan biri olmuştur. Bir diğer soru ise cep telefonu dinleme kayıtlarının istenip istenemeyeceğidir.

Öncelikle cep telefonu hattının yaptığı görüşmelerin dinlenmesi ve kısa mesaj içeriklerinin elde edilmesi boşanma davasında mümkün değildir. Boşanma Davasında Telefon Dinlenebilir mi ? Telefon Dinlemesinin ve sms tespitinin (kısaca iletişimin tespitinin) sadece Türk Ceza Kanununda belirtilmiş bazı suçlar için geçerli Bunun dışında boşanma davası için bir iletişimin tespiti kararı verilmesi hukuken ve bu sebeple mümkün değildir.Boşanma davasında gsm operatöründen istenebilecek bilgiler ise şunlardır:

-Bu bilgiler görülmekte olan boşanma davası kapsamında istenebilir.

-Bu bilgiler eşlerden biri veya ikisi adına kayıtlı cep telefonu numaraları için istenebilir. Dolayısıyla eşlerden biri adına kayıtlı olmayan cep telefonu numaraları için gsm operatöründen bu bilgileri talep etmek mümkün olmayacaktır.

-Bu bilgiler mahkemece talep edilen döneme ait ücretlendirmeye esas olan ve faturalarda yer alan kullanım ücreti detayları içinden sadece aşağıda sayılan bilgiler istenebilmektedir. Bunlar ARANAN NUMARA , ARAMA TARİHİ , MESAJ GÖNDERİLEN NUMARA , MESAJ GÖNDERME TARİHİ bilgileridir. İlgili gsm operatörü bu bilgiler dışında başka bir bilgiyi boşanma davasına bakan mahkeme ile paylaşamayacaktır.

Dolayısıyla eşlerden birini hangi numaraların aradığına dair bilgi talebine gsm operatörünün cevap vermesi mümkün olmayacaktır.

Bir başka ifade ile taraflardan birinin cep telefonu hattı ile ilgili boşanma dosyasına gelecek bilgi , fatura detayında görülen ARANAN NUMARA , ARAMA TARİHİ , MESAJ GÖNDERİLEN NUMARA , MESAJ GÖNDERME TARİHİ bilgileri olacaktır. Telefon konuşmalarının ses kayıtları veya kısa mesaj içeriği gsm operatörünce kaydedilmediği için bu bilgiler operatörce gönderilemeyecektir.
 
Son düzenleme:
Üst