1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Boşanma Davasında kadının hakları

  Konu, 'Kadın ve Hukuk' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  Boşanma davasında kadının hakları nelerdir,bir kadın boşanırken neler alabilir,boşanırken kadına ne gibi haklara sahibim,boşanırken kocamdan neler alabilirim,boşanırken kadına düşen yasal haklar,boşanırken nelere dikkat etmeliyim,
  < Konu Resmi..>


  MUHAKKAK DAVACI OLUN

  Özellikle sık karşılaşılan bir konuya dem vurmak gerek. Erkek tarafınca açılan boşanma davalarında, kadınlarımız mahkemeye gider derdimi anlatırım, hakim bana hak verecektir, demeyin. Çünkü hukuk sistemimizde davalı taraf sadece savunma ve iddialara karşı cevap vermektedir. Hakkınızda açılan boşanma davasında KARŞI DAVA açarak sizde haklarınızı savunup, taleplerinizi sunun. Bunu sadece bir dilekçe ile yapabilirsiniz. Mahkemeye hitaben yazılacak ve karşı dava açıyorum denilecek bir dilekçe ile mümkün kılabilirsiniz.

  BOŞANMA DAVASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Boşanma davaları her şeyden önce evlilik birliğinin nihai neticesine kavuşturulmasına sebep bir davadır. Burada evliliğin kanun tarafından geçerli bir nedene dayandırılarak sonlanması hali mevcuttur. Bu durum; zina -yani aldatma-, kötü muamele, kötü madde kullanma alışkanlığı veyahut geçimsizlik gibi nedenler olabilir. Kusurun karşı tarafta olması ve mağduriyetin kelime kelime anlatılması önemlidir. Çünkü mahkemeler dilekçelerde yazılan taleplere bağlıdırlar.

  Dilekçenizde önemle dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da delillerinizdir. Baştan belirtilmeyen deliller daha sonra kullanılamamakta olduğundan varsa tanıklarınız, incelenmesi gereken hususlar için (düğün ve evlilik zilyedi gibi değerli eşyaların maddi değerinin hesaplanması gibi) bilirkişi incelemesi, var ise darp raporlarının ve emniyet ifadelerinin celbi, hastane kayıtlarının istenilmesi gibi davanızı haklı gösterebilecek her tür evrak ve kaydı “delillerimiz” dediğiniz bir başlık altında yazılmalıdır.

  Ayrıca davanız sadece boşanma talebini içermek zorunda da değildir. Çocukların velayetini isteme haklarına sahipsiniz. Nafaka gibi, maddi kayıplarınız için tazminat gibi, uğradığınız elem ve üzüntü için manevi tazminat talepleri haklarınız da vardır. Nasıl mı istenir?

  BOŞANMA DAVASINDA NELER İSTEYEBİLİRSİNİZ?
  Öncelikle boşanma davası uzun ve gergin bir süreci işaret eder. Burada kadınlarımız birçok örnekte olduğu gibi şiddete ve tehditlerin hedefi haline geldiğinden özel önlem ve güvenliğe ihtiyaç duymaktadır. Daha önceki köşe yazılarımda bu konuda açıklayıcı anlatımlarda bulunduğumdan sadece böylesi bir mağduriyet var ise muhakkak koruma isteyiniz. Bunu aile mahkemesinden isteyebilmektesiniz ve bunun için bir ücret de alınmamaktadır.

  Boşanma davasında istenilecek maddi kalemleri sıralamak gerekir ise;

  İlk olarak boşanma davasının açılması nedeniyle bu süreçte oluşabilecek mağduriyet neticesinde muhakkak tedbir nafakası isteyiniz. Tedbir nafakaları dava süresince devam eden ve bu süreçte mağdur olan kadına tanınan bir hak olup, Mahkeme tarafından takdir edilecek rakamın her ay karşı tarafça kadın tarafa ödenmesini içerir. Ancak talep ederken parasal karşılığını da yazmayı unutmayın. Bu talep aynı şekilde çocuk bakımı için de geçerlidir. Burada da her bir çocuk için istediğiniz nafaka değerini belirtmeyi unutmayın.

  Hem kendiniz hem de çocuklar için nafakanın dava sonrasında da devam ettirilmesi ve faiz oranına göre arttırılmasını da dava dilekçenizde belirtin. Böylelikle zaman geçtikçe alacağınız nafaka değeri düşmeyecektir.

  Evliliğiniz süresince eşiniz tarafından ev hanımı olmaya zorlanmış iseniz, işiniz bıraktırılmış ise veyahut gerek miras olarak size kalan, gerekse şahsınıza ait altın, para gibi değerli zilyet eşyalarınıza eşiniz tarafından el konulmuş ise bunları maddi tazminat adı altında isteyiniz. Yüksek bir fiyat vermek zorunda değilsiniz, yapılacak bilirkişi incelemesi sonrasında davanızı ıslah ederek tam değere dönmenizde bir mani yoktur.

  Evliliğin size verdiği üzüntü, eşinizden gördüğünüz her türlü şiddet, hakaret ve tehdit benzeri eylem, söylem ve psikolojik baskı nedeniyle eleminiz karşılığı manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Ancak manevi tazminat değeri sadece bir kere belirlenmekte olup ıslah edilemediğini gözden kaçırmamalısınız.

  Evliliğiniz süresince alınan mallara ortak olduğunuzu unutmayın, mallar kocamın üstünde diyerek bu mallardan vazgeçmeyin ve boşanma davanızda bu mallardan hakkınız oranını isteyin.

  Eğer ki malların kocanız tarafından hileli şekilde satılabileceğini düşünüyorsanız mallar üzerine devir ve temlikin önlenmesi için tedbir konulmasını isteyin.

  Evliliğinizi geçirdiğiniz evden atılmışsanız, terk ettirilmişseniz korkmayın, bu evin kendiniz adına tahsisini talep etme hakkına sahipsiniz. Ve ev mülk olarak eşiniz adına ise tapudan aile birliği evi şerhi kaydı koydurma hakkınız da vardır.

  SON SÖZ OLARAK; Kadınlarımızın sahip olduğu haklara eğilme nedenim şundandır; bu topraklarda kadın olmak zordur. Yaşadığınız yerde kültürel açıdan sırf cinsiyetiniz nedeni ile hor görülüp, ikinci sınıf sayılırken, buna karşın kendilerini kadın namusunun ve varlığının bekçisi ilan eden atıl anlayışların karşısında dik durunuz. Kadınlarımız bu memleketin ve Cumhuriyet'in anaları olup, asıl namus timsali ve ehil ahlak sahibi kişilerdir. Onlar bu asil nesli var eden, eğitip yücelten gizli kahramanlardır.

  Birçok zaman haktan bahsederken, iş kadının hakkı ve hukukuna geldiğinde görmezden gelinmesi, baskı, şiddet ve hilelerle elinden alınmaya çalışılması kültürel yozlaşmayı var eden asli tehlikedir. Bu nedenle kadınlar bize emanet değil, bizim ufkumuz, ışığımız ve geleceğimizin teminatlarıdır. Ve yine bu nedenle kadın hakları kutsal, sarsılmaz ve temlik edilemez olmalıdır…
   
Boşanma Davasında kadının hakları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadın Hakları

  Kadın Hakları

  kadın kadın haklarının kabulü cumhuriyet döneminde kadınlara verilen haklar cumhuriyet dönemi hakları döneminde hakları Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda geçen asırdan itibaren batı ülkelerinde ve toplumlarında yoğun mücadelelerin verildiği ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere' nin bu mücadelelerin en şiddetlilerini yaşadığı bilinmektedir. Ülkemizde,...
 2. Kadın hakları...

  Kadın hakları...

  Kadın hakları,kadınların erkeklere eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına verilen isim. Kadın hakları kavramı özellikle 19 yy'da büyük önem kazandı. Dünya genelinde çok çeşitli kurum ve kuruluşlar kadınların karşılaştığı sorunların ve ayrımcılıkların giderilmesi için çalışmalar yapıyor. Kadınların başlıca problemleri ise şunlar: İş ve çalışma hayatında...
 3. Boşanma Davasında Avukatlık Ücreti

  Boşanma Davasında Avukatlık Ücreti

  anlaşmalı boşanmada avukat ücreti ne kadardır,çekişmeli boşanmada avukat ücretleri,çekişmeli maddi manevi boşanma avukat ücreti , boşanma davasında avukat ücretleri hakkında bilgiler Boşanmanız anlaşmalı boşanma ise en kolayı vede en tasarruflu boşanma davası bu olur. Çünkü anlaşmalı boşanmalarda tek avukatla boşanma işlemlerini bitirebilirsiniz. Eğer anlaşmalı boşanma değil ama...
 4. Boşanma davasında mal paylaşımı

  Boşanma davasında mal paylaşımı

  boşanma davasında mallar nasıl paylaşılır,boşanma davasında mal kaçırma,boşanma davasında mal tespiti,boşanma davasında mal tedbiri hakkında bilgiler Boşanma, çeşitli nedenlerden dolayı iki tarafın karar alarak resmi olarak evlilik birliklerini bitirmesidir. Boşanmak isteyen taraflar anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası olarak boşanma sürecini yaşamaktadırlar. Boşanma...
 5. Boşanma davasında gsm operatöründen istenebilecek bilgiler

  Boşanma davasında gsm operatöründen istenebilecek bilgiler

  boşanma davasında telefon kayıtlarını nasıl temin edebilirim,boşanma davasında telefon kayıtları operatörden alınabilirmi,boşanma davasında telefon kayıtları ,boşanma davasında telefon mesajları,boşanma davasında delil niteliği taşıyan durumlar Boşanma davasında gsm operatöründen hangi bilgilerin istenebileceği konusu en çok sorulan sorulardan biri olmuştur. Bir diğer soru ise cep telefonu...

Sayfayı Paylaş