1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Boşanma Hızı Nüfus Artış Hızını Geçti!!!

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Nüfus Artış Hızını Geçen Boşanmalar Hızla Artan Boşanmalar
  Evlilik kadar boşanma da doğal birşey ama son zamanlara bakarsak bu evliliklerin kat kat üstüne çıkmış görünüyor....Boşanmalar tabii eşlerin birbirini daha fazla üzmemeleri rencide etmemeleri saygı sınırları içinde kalarak boşanmaya karar vermeleri daha mantıklı ama en ufak sebeplerden bile bu boşanmalar günbe gün artmakta ve nüfus artış hızını da geçmektedir...  < Konu Resmi..>  Boşanma hızı nüfus artış hızını geçti  Aileleri, ekonomik ve psikolojik açıdan sarsan boşanma vakaları, son yıllarda gösterdiği artış oranıyla alarm veriyor.

  Türkiye Psikiyatri Derneği Aile-Çift Terapileri Bilimsel Çalışma Birimi üyesi Doç.Dr.Verda Tüzer, boşanma hızlarının nüfus artış hızından daha yüksek bir artış gösterdiğini söyledi. Tüzer, AA muhabirine yaptığı açıklamada son zamanlarda boşanmaların arttığına dikkati çekerek, boşanmanın yalnızca hukuki düzlemde değil duygusal, ekonomik, sosyal ve toplumsal alanlarda da gerçekleşen bir süreç olduğunu kaydetti.

  Tüzer, şöyle konuştu:

  " Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2010 yılında ikinci döneminde 33 bin 139 çift boşanırken, 2011 yılının aynı döneminde 33 bin 702 çift boşandı. TÜİK tarafından açıklanan 2012 yılı birinci dönem boşanma istatistiklerine göre boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 artarak 33 bin 474'e yükseldi. Bu oran 2011 yılının ikinci dönemine göre düşük olmakla birlikte kaba boşanma hızlarının nüfus artış hızından daha yüksek bir artış gösterdiği söylenebilir."

  Tüzer, boşanma sebepleri arasında en çok şiddetli geçimsizliğin yer aldığını kaydetti. İstatistiklerin boşanan çiftlerin yüzde 40,1'inin evliliklerinin ilk 5 yılında, yüzde 24,3'ünün de 16 yıl ve daha uzun süredir evliyken boşandığını gösterdiğini belirten Tüzer, şöyle devam etti:

  "Evliliğinin ilk yılı içinde çift hem birbirini tanımanın, hem köken aldıkları ailelerden getirdikleri özellikleri birbiriyle birleştirerek kendilerini zenginleştirerek uyum gerçekleştirir. Bazı çiftlerse bu süreci bir zenginleşme süreci olarak yaşayamaz. Tam tersine uzaklaşma ve kopuş olarak algılar. İşte bu dönemde uygun destek ve danışmanlık, boşanmaların yarısına yakınını önleyebilmektedir"

  Ancak buna rağmen evliliklerin bir kısmının boşanmayla sonlandığını vurgulayan Tüzer, bunun tamamen önlenmesinin de mümkün olmayacağını dile getirdi. Öte yandan son dönemde aile içi şiddetin de giderek arttığına dikkati çeken Tüzer, bu durumun boşanmayı zorlaştırdığını hatta yasal boşanma gerçekleşse de duygusal boşanmanın gerçekleşmediği durumlarda şiddet sarmalını tırmandırdığına işaret etti. Tüzer, boşanmanın bu süreci içselleştirmesi nedeniyle kadınlara depresyon olarak yansıdığını kaydederek, erkeklerin de rahatsızlıklarını dışsallaştırarak şiddet ya da alkol kullanımı gibi yollarla ifade etmeye çalıştığını dile getirdi.
  "Bir evliliğin bitmesi yas tutmayı gerektirir"

  Bir evliliğin bitmesinin yas tutmayı gerektirdiğini kaydeden Tüzer, bitmesi istenen bir evlilikte bile kayıpla yüzleşmenin iyileşmeye yardım edebileceğini söyledi. "Her boşanma kendine özgüdür" diyen Tüzer, çocuklar, dini ve ahlaki yapı, kişinin yaşamındaki değişiklikler, kriz ve stres, fiziksel sağlık ve maddi durumun bu süreci etkileyeceğini ifade etti.

  Tüzer, "Kayıpla ilgili şok, inkar, inanamama, dağılma, şaşkınlık, huzursuzluk, sabırsızlık, çabuk parlama, başlanılan işi bitirememe, gündelik işleri aksatma, kaygı, korku, kızgınlık, nefret, suçlama, kıskançlık, iğneleme olması doğaldır. Boşanma sürecinde boşanma gerçeğini kavramak, kayıptan dolayı üzüntüye izin vermek, eski eşle farklı bir ilişkiyi sürdürmek, yeni bir kimlik geliştirmek, anlam arayışı ve başkalarının yardım etmesine izin vermek temel ihtiyaçlardır" diye konuştu.


   
Boşanma Hızı Nüfus Artış Hızını Geçti!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hızla ısınıyoruz!

  Hızla ısınıyoruz!

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, "2030 yılında Türkiye’de ortalama hava sıcaklıklarının kışın 2, yazın da 3 derece artması bekleniyor. Eskiden dünyada sıcaklığın 1 derece artması için 150 bin yıl geçmesi gerekiyordu, şimdi ise 20-30 yıl" dedi. Prof. Dr. Kadıoğlu, Gebze...
 2. Ceza Hız

  Ceza Hız

  kendimi bilemedim ama deme bana canımıda veremedim onu bunu denemedim öbülerim önerilerime debelenemedi engellenemedi dengeleri bozulana.... kenara çek kenara - *noluyo ya - beyfendi iyigünler - *iyi günler memur bey buyrun - yoldaki tabelaları görmediniz galiba - *ne ile ilgili - burda bu kadar hızlı rap söylemek yasak - *ya ben böyle bir şey görmedim zaten o kadarda hızlı değildim yani - yoo...
 3. Yeme Hızınızı Yavaşlatın

  Yeme Hızınızı Yavaşlatın

  Yeme hızı, nasıl beslenmeliyiz, nasıl yemeliyiz, yiyecekler hakkında detayı bilgi alalım arkadaşlar. Yeme hızı maalesef ki bizi kilolarla baş başa bırakıyor melekler. Bunun için yemek yeme hızınızı azaltmanız gerekiyormuş. Aşağıda ki mini test ile yeme alışkanlığınızı öğrenin melekler. Kimileri o kadar hızlı yemek yer ki, dil üzerindeki tat alma hücreleri yemeğin tadını bile zor...
 4. İnternet Hızı Ölçme, hızım ne, test etme

  İnternet Hızı Ölçme, hızım ne, test etme

  internet hızı İnternet hızım ne, hızını ölçme, nekadar, nedir, ttnet hakkında genel bilgiler İnternet hızınızı merak ediyorsunuz ve bir türlü hızınız ne olduğunu bilmiyor iseniz meleklerim şimdi sizlere bunu test etmenizi sağlayacak linki vermek istiyoruz arkadaşlarım. BU LİNKTEKİ sayfaya girdikten hemen sonra sırasıyla şu işlemleri yapacaksınız. HIZINIZI SEÇİNİZ bölümünden 1-8 mbit olan...
 5. Türkiye'de Boşanma Hızı Ölüm Hızının Önüne Geçti !

  Türkiye'de Boşanma Hızı Ölüm Hızının Önüne Geçti !

  boşanma hızı boşanma oranları Sevgili melekler, bu haberi içimiz acıyarak yazıyoruz. Yapılan araştırmalar Türkiye'de boşanma oranlarının ölüm oranlarından daha hızlı seyrettiğini göstermiş. Eskilerin bir yastıkta kocamak deyimi tarihe mi karışıyor dersiniz ? Bunun önüne geçmek yine bizim elimizde. Kendi hayatımızda uygulayacağımız değişiklikler ve çocuklarımızı büyütürken onlara...

Sayfayı Paylaş