1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Boşanma velayet

  Konu, 'Kadın ve Hukuk' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  boşanma,boşanma dilekçesi,boşanma davaları,boşanma davası,velayet,velayet davası
  Bu konular sadece başlık olarak isimlerini duyduğumuz an dahi tüylerimizi ürperten kavramlar.Sadece çocuklarimiz için değil muhakkak bu sorunla yüzleşmek zorunda kalan yetişkinler içinde öyle.Üstelik bu dönemde taraflar,yetişkin olduğunu dahi unutup çocuklasabiliyor.Gerek biz yetişkinler gerekse de çocuklarimiz için sancılı dönemlerin en az hasarla atlatılabilmesi için sadece psikolojik destek alıyor olmamız yeterli değil,travmanın en hafife indirgenebilmesi yasal haklarımızı ve bunları etkin olarak kullanabilme yol ve yöntemlerini de çok iyi biliyor olmamız gerekli.Eğer yeni bir yaşam kazanmak için bu süreç bir savaş ise bizlerde bilgilerimiz ile donanımlı olmalıyız.Aile hukukuna ve özel şahıs haklarımızla sıkı sıkıya bağlı olan bu konularda kimi zaman yargıç karşisında dahi tüm yaşananları anlatabilmek sıkıntılı olacaktır.Bu nedenle bu sorunlar için ihtisas mahkemeleri kurulmuş ve ihtisas mahkemesine atanacak yargıcın seçiminde bile daha farklı kriterler aranmaya başlanmıştır. Aile sorunlarının büyük yoğunluk arz etmesine karşin tüm uluslar gibi ülkemizde de aileyi, dolayısıyla kadın ve çocugu korumaya yönelik çalismalar yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle Medeni Yasamızda esaslı değişiklikler yapılmış, özel ihtisas mahkemesi olan AİLE MAHKEMELERİ kurulmuştur.

  Aile Mahkemelerinin özellikleri, diğer mahkemelerden farkları nelerdir?

  Aile Mahkemesi hakiminin atanmasında dahi farklı kriterler aranmaktadır.30 yaşinı doldurmuş, evli, çocuk sahibi, tercihan aile hukuku alanında yüksek lisans yapmış hakim adayları aile mahkemelerine atanmaktadır.

  Aile Mahkemelerinde bizim torba diye tabir ettiğimiz genel yerel mahkemelerden farklı olarak bir psikolog, bir pedagog ve bir sosyal çalismacinin görevli olarak çalismasi mecburiyeti vardır. Bu uzmanların atanmasında da evli olma ve otuz yaşinı doldurmuş olma kriterleri aranmaktadır.

  Aile hukukuna ilişkin bu konular son derece kapsamlıdır. Burada kısaca boşanma nedeniyle çocuklarin bakım ve eğitim giderleri ile ilgili mali yükümlülükler konusuna değinmeye çalisacagiz.

  Nafaka Davası

  Evlilik sırasında çocugun bakımı, eğitimi, korunması için gerekli olan giderler ana ve baba tarafından karşilanır. Ana ve babanın bu yükümlülükleri çocuk 18 yaşinı doldurana kadar, ancak çocuk eğitim-ögrenim hayatına devam ediyorsa bu süreç tamamlanana kadar bu giderlere katlanma yükümlülüğü devam edecektir.

  Çocuga bakan ana veya baba diğeri hakkında nafaka davası açabilecektir. Nafaka miktarı mahkemece takdir ve tespit olunacaktır. Çocuklarin ihtiyacı nafaka takdirinde göz önüne alınacaktır. Bu göz önünde tutmada, ana ve babanın hayat koşulları, ödeme güçleri esas alınacaktır. Nafaka aylık olarak belirlenecek, her ay peşin olarak ödenmesi karara bağlanacaktır. Mahkemece; istendiği takdirde, aylık olarak ödenecek nafakanın gelecek yıllarda ne oranla arttırılarak ödenecegi de kararda gösterilebilecektir.

  Belirlenen ve ödenmeye devam eden nafaka kaldırılabilir, azaltılabilir veya arttırılalabilir mi?

  Takdir olunacak nafaka, tarafların durumlarında meydana gelebilecek değişikliklere göre yeniden belirlenebilir veya kaldırılabilir.

  Nafaka davası çocuklarin oturdukları yer mahkemesinde görülür.

  Küçüğe fiilen bakan anne veya baba, çocuk adına diğer eşe karşi nafaka davası açmış ve mahkemece de çocuk için nafaka takdir olunmuş ve ödenmeye de başlamış ve ödenmesi devam ederken, çocuk için veya ana baba için şartların değişmesi halinde taraflardan biri nafakanın arttırılması, azaltılması veya kaldırılması için yeniden mahkemeye müracaat edebilir. Koşullar:Çocugun yaşinın büyümesiyle beraber ekonomik ihtiyaçlarının artması;azalması,tarafın ekonomik durumunun bozulması,iyileşmesi gibi sebeplerin varlığıdır.

  Velayet

  Evlilik devam ettiği sürece anne ve baba velayeti birlikte kullanırlar. Ortak hayata son verilmiş olması, ayrılık, boşanma hallerinde mahkeme kararı ile velayet eşlerden birine verilir.

  Toplumda yaygın olan kanaat kız çocuklarinin babaya, erkek çocuklarinin anneye verildiği kanaati kesinlikle hatalıdır. Velayet ile ilgili karar, yapılan yargılama sırasında hakimin kararı, aile mahkemesindeki uzmanların görüşleri ve tarafların talepleri dikkate alınarak verilebilecek bir karardır. Velayeti kullanma yetkisi kendisine verilmeyen eşin, ne şekilde ne sıklıkla çocugu ile şahsi münasebet kurulabileceği kararda detaylı bir şekilde düzenlenir. Bu düzenlemede çocugun yaşi ve sosyal konumu gibi unsurlarda göz önüne alınır. Velayeti elinde tutmayan ile ilgili bu şahsi münasebet görüşmelerinin ne şekilde tesis edileceği konusunda Aile Mahkemeleri uzmanlarının da görüşleri mutlaka alınır. Diğer eşin şahsi münasebet tesisi için izin verme ve olanak yaratma mecburiyeti vardır. Bu yükümlülüğüne aykırı davranışı halinde icra kanalıyla çocuk ile şahsi münasebet tesisi yoluna gidilebilir. Bu durumda bir sosyal görevlinin de görüşmede bulunması aranabilir.

  Yerleşmiş Yargıtay uygulamasına göre 0–3 yaş arasındaki çocuklarin velayetlerinin anneye verilmesi yönündedir. Hatta annenin genelevde çalisan bir bayan olması dahi kararı etkilemeyecektir. Bu durumun tek istisnası annenin akıl hastası olması, uyuşturucu bağımlısı olması, tedavi edilemeyecek bir bulaşicı hastalığa maruz olması gibi durumlardır.

  Çocuklar Bakımından Anne ve babanın hakları ile ilgili dava ve işlemler

  Anne veya babanın başkasıyla evlenmesi, başka bir yere gitmesi veya ölmesi gibi olguların zorunlu kılması halinde hakim resen veya ana babadan birinin talebi üzerine gerekli önlemleri alabilir. Bu koşullar halinde velayet davaları gündeme gelebilmektedir.
  .


   
Boşanma velayet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Velayet Nedir?

  Velayet Nedir?

  velayet nedir velayet ne demektir ne demek Veli, Allah'a dost veya Allah için dost olan kimsedir. Allah-u Zülcelal, veli kullarını her an gözetir, korur ve bir an bile onları kendi nefisleriyle başbaşa bırakmaz. Veli, Allah'a yakın olan kimsedir. Kurbiyyet, yani Allah'a yakınlık; mekan olarak değil, marifetullahta istiğrak, O'nun kudretine, azametine tam iman, zikr-i daim ve hakikî kulluktur....
 2. Çocuğumun velayetini nasıl alırım

  Çocuğumun velayetini nasıl alırım

  Merhaba.Sorudan da anlayacağınız gi,bi boşanıyorum ve çocuğumu eşime vermek istemiyorum.Velayet için ne gibi koşullar lazım, ne yapmalıyım?
 3. boşanmalarda erkek çocuk velayeti hangi tarafa verilir

  boşanmalarda erkek çocuk velayeti hangi tarafa verilir

  Selamlar herkese. Sorum şu; erkeke çocuğun velayeti boşanma durumunda anneyemi babaya mı verilir ? Bunun bir kuralı var mı ?
 4. boşanma

  boşanma

  s.a eşim beni her fırsatta evden kovuyor bura benim evim defol git beni mahkemeye ver zorluk çıkarmam boşanırım hemen gibi sözler ediyor bu durumda imam nikahımız varmıdır
 5. Boşanma Davasında Çocuğun velayetine nasıl karar verilir ?

  Boşanma Davasında Çocuğun velayetine nasıl karar verilir ?

  Boşanma davasında çocuk velayeti kime verilir,çocuk velayeti nelere göre verilir,boşanan çiftlerin çocuklarının velayeti kime düşer,boşanan eşlerin çocuklarının velayeti, Eğer tarafların müşterek çocukları varsa, hakim boşanma davasında velayet konusunda bir karar verecektir. Bu karar, çocuğun hangi tarafta ruhsal, kişisel, sosyal gelişimini daha sağlıklı bir şekilde geliştirebileceği...

Sayfayı Paylaş