Boşanmada malların taksimi nasıl oluyor

Boşanmada malların taksimi nasıl oluyor
Boşanmada evllik içerisinde edinilmiş malların taksimi nasıl oluyor

Merhaba

Kardeşim 5 yıllık evli 5 yıldır da eşiyle geçinemiyor ve kardeşim boşanmaya karar verip mahkemeye boşanma dilekçesi yazarak boşanma davası açtı. Boşanma neticesinde edinilmiş mallar evlilik içerisinde nasıl bölüştürülüyor. Örneğin bunlar bir ev aldılar ev taksitlerini beraber ödüyorlardı. Peşinatını da beraber biriktirdikleri paradan verdiler. Şimdi o aldıkları evin yaklaşık 3 yıllık daha kredi borcu var mesela o evi nasıl mahkeme pay edecek. Kısaca boşanma sonucunda evli çiftler malları nasıl bölüyorlar onu sormak istedim
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Merhaba

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki evlilik içerisinde edinilmiş malların kimin tarafından ödendiği yani eşler karı ya da koca kimin ödediği önemli değil. Evlilik süresi boyunca edinilmiş malların tamamına eşler eşit miktarda ortaktır. Boşanma neticesinde bu mallar ikiye bölünerek taksim edilir.

Evlilik öncesi edinilmiş mallarda eşler herhangi bir hak iddia edemezler. Evlilik tarihinden boşanma tarihine kadar edinilmiş mallar eşit olarak eşlere taksim edilir. Sizin bahsettiğiniz konuda kredi ile alınmış bir evin taksimi nasıl yapılır diye soruyorsunuz. Evin taksitleri devam ediyorsa ve eşler evin taksimi konusunda da anlaşamamamışlar ise ev rayici üzerinden satışı yapılır kredi borcu kapatılır kalan para ikiye pay edilir.

Yani evlilik içerisinde edinilmiş mallar gerek koca tarafından alınsın gerek kadın tarafından alınsın gerekse ortaklaşa alınsın mallar eşit olarak taksim edilir.
 
Üst