Boşanmak istemeyen hanımlar ne yapabilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Boşanmak istemeyen hanımlar ne yapabilir ?
boşanmak istemiyorum,boşanmak istemeyen kadın ne yapmalı,boşanmak istemeyen kadınlar nasıl davranmalı,boşanmak istemeyen kadının tedbir alacağı durumlar hakkında bilgiler

bş.jpg


-Eşlerinden boşanmak istemeyen hanımlara eşleri tarafından boşanma davası açıldığında öncelikle dava dosyası işlemlerinin ve duruşmaların iyi bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü davalı hanımın takip etmediği bir davada , davacı eş lehine boşanmaya karar verilmesi ihtimali artmaktadır. Boşanmak istemeyen hanımın haklarının etkili bir şekilde savunulması için bir avukat yardımının alınması çok faydalı olacaktır.

-Eğer boşanmak istemeyen hanımın avukat tutacak gücü yoksa bulunduğu ilin barosunun adli yardım servisine müracat ederek kendisine ücretsiz bir avukat verilmesini isteyebilir.

-Eşinin açtığı boşanma davasında hanımlar kendileri ve çocukları için tedbir nafakası isteyebilirler.

-Eşin , hanımının geçimini temin etmediği durumlarda , hanım , kendisi ve çocukları için nafaka davası açabilir.

-Hanımın ve-veya çocukların eşi tarafından dövüldüğü , tehdit edildiği , parasız veya hayatının tehlikede bırakıldığı , cinsel şiddet uygulandığı veya ruh sağlığının bozulduğu durumlarda Aile Mahkemesinden koruma kararı talep etmek mümkündür. Aile Mahkemesine koruma kararı talebi harca tabi değildir. Koruma kararında , diğer eşin yapmaması gereken hususlar belirtilir. Örneğin eşi hakkında evden uzaklaştırma kararı verilebilir. Eşin bu koruma kararına uymaması halinde ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi uygulanır. İkinci ve sonraki tekrarlarda ise diğer eş hakkında 15 günden 30 güne kadar zorlama hapsi uygulanır.
 
Geri
Üst