Botoks bir çeşit toksindir

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Botoks bir çeşit toksindir
Birçok kişi tarafından tercih edilen botox için uzmanlar uyarıyor botox uzmanlara göre sadece bir toksinmiş bakın bu konuda uzmanların geniş çaptaki açıklamaları nasılmış

botox1-9298.jpg

Botoks bir çeşit toksindir (zehirdir) ve cloidium botilinum denilen havasız ortamda yaşayan bakteriden üretilir. Bu bakterinin bulaştığı konservelerin yenilmesi sonucu oluşan hastalık tablosu ilk olarak 1800'lü yıllarda şair Justinus Kerner tarafından tanımlanmıştır. Napolyon savaşları sırasında ekonomik sıkıntı dönemlerinde gıda üretimindeki hijyen yetersizliklerinde de bu bakterinin neden olduğu hastalık tablosuna sıklıkla rastlanmıştır. Bu hastalık tablosu sosis zehirlenmelerinde sıklıkla görülmüş ve botoks adı da botulus (sosis) den gelmiştir. Botoks sinirlerde geçici olarak iletimi durdurmakta ve hastalık tablosu ortaya çıkmaktadır. Botilinum toksini ısıya duyarlıdır ve pişirmekle etkisi kaybolmaktadır. Botilinum toksininin sinirleri geçici olarak bloke etmesinden faydalanılarak estetik cerrahi ve bunun dışında bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Botilinumun hastalık oluşturabilmesi için çok yüksek dozlara ihtiyaç vardır. Tedavi ve estetik amaçlı kullanımlarındaki dozu çok düşük ve güvenli sınırlardadır.
Yıllardır hastalıkların tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Esas olarak spazmotik disfoni denilen konuşma bozukluğunun tedavisinde kullanılmıştır. Aynı zamanda blefarospazm (göz kapaklarının istemsiz kasılması), tortikollis (boyun kasının kısalığı), tiklerin tedavisi, şaşılık tedavisi gibi daha bir çok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır.
1990' lar da ise botoks Plastik cerrahide yüz kırışıklıklarının tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Botoks alındaki yatay kırışıklıkların, kaşların arasındaki, gözün yan taraflarındaki ve kaz ayağı denilen kırışıklıklar ve üst dudaktaki dikey kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak yüz hareketleri sonucu oluşmayan ince kırışıklıkların tedavisinde etkili olamamaktadır. İnce kırışıklıklar için peeling yöntemlerinden biri daha etkili olacaktır.
Ayrıca botoks yanağın sarkması sonucu oluşan kırışıklıklarda da etkisiz kalacaktır. Bu durumda yüz germe yöntemlerinden birini tercih etmek faydalı olur. Yüz hareketlerinin yıllardır tekrarlanması sonucu oluşan kırışıklıklar kasların hareketi sonucu oluştuğundan kasların bu hareketlerinin zayıflatılması sonucu kırışıklıklar düzelme gösterecektir.
Botoks uygulaması ile mimikler kaybolmadan kırışıklıkları belirgin olarak düzeltmek mümkün olabilmektedir. Botoks ofis şartlarında ince iğnelerle uygulanmaktadır. Uygulamadan sonra hafif bir rahatsızlık hissedilebilir. Enjeksiyon yerlerinde hafif bir morarma görülebilir bu birkaç Gün içerisinde kendiliğinden geçer.
Kırışıklıklar 24 Saat içerisinde düzelmeye başlar ve bu düzelme 4-5 gün devam edebilir
. Botoksun etkisi 3 ile 12 Ay arasında olup ortalama 6 ay kadardır. Botoksun uzun dönemde olumsuz bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak kısa süreli sorunlarla karşılaşılabilir. Örneğin botoks üst göz kapağına çok yakın uygulanır ise üst göz kapağında geçici düşmeye neden olabilir. Bu birkaç ay içerisinde düzelir. Çok nadir de olsa allerji yapabilir. Hamile ve emziren bayanlarda, ve bazı beyin ve sinir hastalığı olanlarda kullanılmamalı ve myestenia gravis (bir çeşit kas hastalığı) gibi hastalığı olanlarda ise kullanımı iyi değerlendirilmelidir.
Bir kaç tedavi seansından sonra da botoksun etkisi kalıcı değildir. Botoks dinamik kırışıklıklarda etkilidir, ince kırışıklıklara etkisi yoktur.
Botoksun etkisi uygulandıktan sonra görülmediyse 4-5 gün beklendikten sonra yeniden uygulanabilir. Eğer kaşlarda düşüklük mevcut ise botoks uygulaması ile bu düşüklük belirginleşebilir. Bu gibi durumlarda Alın germe ameliyatının düşünülmesi daha faydalı olacaktır
 
Üst