Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Botoks yaptırmanın dinimizce hükmü nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  botoks yaptırmak harammı,botoks yaptırmak caizmi,botoks yaptırmanın dinimizce sakıncası nedir,botoks yaptırmak helalmi harammı hakkında bilgiler
  “Ve onları mutlaka dalâlete düşüreceğim, hem onları şübhesiz boş temennîlere sevk edeceğim, hem onlara kesinlikle emredeceğim de gerçekten hayvanların kulaklarını yaracaklar ve (yine) onlara mutlaka emredeceğim de Allah’ın yarattığını şübhesiz değiştirecekler” (dedi) Artık kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse, o takdirde muhakkak ki apaçık bir zararla hüsrâna uğramış olur. (Nisa 119)

  Sual: Kadınların botoks yaptırmaları caiz midir? Botoks, yüzündeki kırışıkları gidermek, daha genç görünüm vermek için yapılan bir estetik ameliyattır.
  CEVAP
  Kozmetik kitaplarında diyor ki:
  Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Yüzde kalıcı olarak bir değişiklik yapmaz. Botoks, yüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda düzelme sağlar.  < Konu Resmi..>
  Bu tarife göre, botoks, estetik bir ameliyat değildir. Ama maksat estetiktir. Yüzde bulunan nefret edici bir şeyi düzeltmiyor, yaşlıyı genç göstermeye çalışıyor. Bu da dinimizde caiz değildir. Allah güzellik (estetik) için iğne vs. ile kalkma yapan ve yaptıran kadına, (yüzünden, kaşından vb.) tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrelttiren ve bütün yollarla Allah'ın yaratmasını bozan kadına lânet etsin (onu rahmetinden kovmuştur) (Buhari, Müslim, Ebu Davûd, Tirmizi)


  “Ve onları mutlaka dalâlete düşüreceğim, hem onları şübhesiz boş temennîlere sevk edeceğim, hem onlara kesinlikle emredeceğim de gerçekten hayvanların kulaklarını yaracaklar ve (yine) onlara mutlaka emredeceğim de Allah’ın yarattığını şübhesiz değiştirecekler” (dedi) Artık kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse, o takdirde muhakkak ki apaçık bir zararla hüsrâna uğramış olur. (Nisa 119)
  Botoks uygulaması; gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi doğal hareketler sonucunda yüzde oluşan kırışıklıkları gidermek için “iğneler” ile deri altına bir bakteri proteinini enjekte etmektir. Bu Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Yüzde kalıcı olarak bir değişiklik yapmaz. Botoks, yüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda düzelme sağlar.
  Estetik amaçlı vücuda yapılan operasyonlar Allah’ın yarattığını bozup fıtratta olanı değiştirmek olduğundan haramdır. Fakat vücutta hastalık sebebiyle meydana gelen olaylarda fıtratta asıl olan bozulduğundan tedavi maksadıyla yapılan estetik caizdir. (Fetvalarla Çağdaş Hayat – Faruk Beşer)
  Hadiste açıkça anlatıldığı üzere “iğne ile kalkma” yapmak veya yaptırmak keyf için estetik yaptırmak sınıfına girmektedir. Botoksun bir ameliyat olmasa bile fıtratta var olan olağan durumu değiştirmek olduğu açıktır. Bu nedenle Botoks haramdır.
  “İyi işe vesile olan, hayatında ve öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır.” (Taberani)
  Estetik amaçla yapılan bütün operasyonların haram olduğu sabittir. Bu amaçla açılan ticarethaneler harama ön ayak etmek olduğundan elbette ki uygun görülmez. Zira iyi ya da kötü bir işe vesile olmanın o işi yapmak gibi olduğu hadis-i şerif ile sabittir.
   
Botoks yaptırmanın dinimizce hükmü nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dinen kürtaj yaptırmanın hükmü nedir?

  dinen kürtaj yaptırmanın hükmü nedir?

  Arkadaşlar merhaba.Ben kürtaja elşbetteki karşıyım ama dinen bunun olurunu öğrenmek istiyorum. Yani dinen kürtajın hükmü nedir acaba?
 2. Kaş aldırmanın dinimizce hükmü nedir?

  Kaş aldırmanın dinimizce hükmü nedir?

  kaş aldırmak günahmı,kaş aldırmanın dinimizde yeri varmı,kaş aldırmak harammı,kaş aldırmak helalmi harammı hakkında bilgiler Sual: TV baykuşlarından biri, (Kaş aldırmak erkeğe caiz olduğuna göre, kadına da caiz olur) dedi. Kadına haram değil mi? CEVAP Erkeğe caiz olup da, kadına haram olan, kadına caiz olup da, erkeğe haram olan şeyler çoktur. Erkeğe caiz olup, kadına caiz olmayanlara örnek...
 3. Dinimizde faizin hükmü nedir?

  Dinimizde faizin hükmü nedir?

  Bugün faizin, içkinin, zinanın haram olduğunu bilmeyen müslüman yoktur. Haramlar zamanla helal olmaz. Şu kadar var ki, (Zaruretler, haram olan bir şeyi mubah kılar), fakat zaruret bitince haramlığı devam eder. Mesela susuzluktan ölecek kimsenin, şaraptan başka içecek bir şey bulamazsa, ölmeyecek kadar şarap içmesi caiz olur. Daha fazla içmesi caiz olmaz. Açlıktan ölecek kimsenin leş yemesi de...
 4. Vasiyet nasıl yazılır dinimizde hükmü nedir?

  Vasiyet nasıl yazılır dinimizde hükmü nedir?

  Her Müslüman, ölmeden önce vasiyetini yazmalıdır. Vasiyeti, ölüm hastalığında yazmak vacip; sıhhatte iken yazıp, yanında taşımak müstehaptır. Vasiyette evladına, ahbabına son nasihatini yapmalıdır. Kendinde hakkı bulunanlarla helalleşmelerini, alacaklarını, vereceklerini, borçlarının ödenmesini, iskat yapılmasını, hac borcu varsa vekil gönderilmesini istemeli; cenaze hizmetindeki ve definden...
 5. Dinimizde israfın hükmü nedir?

  Dinimizde israfın hükmü nedir?

  Malı, dinin ve mürüvvetin uygun görmediği yerlere dağıtmaya israf denir. Mürüvvet, faydalı olmak, iyilik yapmak arzusudur. Dine uymayan israf, haramdır. Mürüvvete uymayan israf tenzihen mekruhtur. İsraf, malı helak etmek, faydasız hâle getirmek, faydalı olmayacak şekilde sarf etmektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir.) [Bezzar] İsrafla...

Sayfayı Paylaş