1. MeLOo

  MeLOo Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2011
  Mesajlar:
  592
  Beğenilen Mesajlar:
  391
  Ödül Puanları:
  63

  boy uzatma ameliyatları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında MeLOo tarafından paylaşıldı.
  Boy Uzatma Ameliyatı

  Boy uzatma (kemik uzatma) ameliyatları, cüce olarak adlandırılan boyları normal kabul edilen değerlerin altında kalan kişilerin tedavilerinde uygulanıyor. Cüce hastaların boyları özel cihazlar ve teknikler yardımıyla her gün 1 mm uzatılarak, 150 santimetre civarında boya ulaşmaları sağlanabiliyor. Bu sonucu elde edebilmek için tedavinin 2-3 yaş civarında başlayabilmesi çok önemli.

  Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Eralp, boy-kemik uzatma, kaynamayan kemik kırıklarını kaynatma ve kemiklerdeki tümörlerle ilgili zorlu ameliyatlar gerçekleştiriyor. Her 3 alandaki cerrahi işlemler de, gerek hekim gerekse hastalar için yoğun emek, sabır gerektiriyor. Tüm bu ameliyatlar Acıbadem Maslak Hastanesi'nde uygulanabiliyor.


  Üç Hasta Grubunda Uygulanıyor
  Cücelerde Uzatma:

  ?Cüceliği olan hastalarda amacımız estetik işlemden çok, kişinin kapı koluna erişmesi, otobüse binebilmesi, musluğa yetişebilmesi gibi gün içinde daha konforlu, kaliteli bir yaşam sürdürmesidir. Yani amacımız 160 santimetre boyundaki kişiyi 180 santimetre yapmak değildir. 'Akondroplazi' denilen hastalıktan mağdur olan hastalarımızı, 2-3 yaşında başlayıp birkaç ameliyat yaparak yaklaşık 150 santimetreye kadar uzatıyoruz.?

  Kırıklar Kötü Kaynadıysa:

  ?Bir uzvun büyüme kıkırdağının, kaza ya da başka nedenler sonucunda harap olması, kırıkların kötü kaynaması halinde, yaptığımız ameliyatla bir bacak ya da kolu, diğeriyle eşit duruma getirebiliyoruz.?

  Kozmetik Amaçlı Uzatma:

  ?Eğer hasta ihtiyaç için değil, daha iyi bir görüntüye kavuşmak için bu ameliyatı yaptırmak istiyorsa, belirli bir süre psikiyatri uzmanları hastayı değerlendirip uygun bulduktan sonra kozmetik uzatmayı uyguluyoruz. Çünkü yaptığımız ameliyatlar zorlu ameliyatlardır; burun estetiği yapar gibi kozmetik anlayışla hareket edemeyiz.?

  Cücelerde Boy Uzatmaya 2-3 Yaşında Başlanmalı

  Cücelerde ?boy uzatma? ameliyatlarına 2-3 yaşında başlanması gerektiğini, çünkü üç ayrı bölgedeki altı kemiği uzatmaya çalıştıklarını anlatan Doç. Dr. Levent Eralp, ameliyatın teknik zorluklar içermesi nedeniyle erken başlanmasının önem taşıdığına dikkati çekti. Uyluk, kaval kemiklerinin yanı sıra kol kemiklerini de uzattıklarını belirten Doç. Dr. Eralp, şunları söyledi:

  ?Belli aralıklarla yapılan boy uzatma ameliyatları sonrasında 150 santimetreye kadar uzatmak mümkün oluyor. Her bir kemiği uzatabilmek için en az üç ameliyat yapıyoruz. Aynı anda birkaçı birden uzatılıyor, her iki tarafı da aynı anda uzatıyoruz. Birçok kemiği aynı anda uzattığımız için yürümeleri zor olabiliyor. Hastanede biraz daha fazla yatırıp fizik tedavi ile yürümelerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.? Uzatma cerrahisi hekim için de hasta için de zor bir süreç.

  Kemiği Kendi Kendine Uzatan Çivi

  Boy uzatma ameliyatlarında kullanılan teknoloji ve aletlerde de son yıllarda büyük gelişmeler oldu. İleri teknoloji sayesinde artık vücutta kemiğin içinde kalan ve kemiği uzaktan kumanda ile kendi kendine uzatan cihazlar üzerinde çalışılıyor. Bu tür cihazların kullanımı konusunda özel eğitimler almak gerekiyor. Doç. Dr. Levent Eralp söz konusu çiviyi kullanma eğitim ve yetkisine sahip olduğunu, bu çiviyi kullanarak üç hastayı ameliyat ettiklerini belirtiyor.

  Acıbadem Maslak'ta Tüm Boy Uzatma Teknikleri Kullanılıyor

  Dünya üzerindeki tüm uzatma tekniklerini Acıbadem Maslak Hastanesi'nde uyguladıklarını açıklayan Doç. Dr. Levent Eralp, bu tekniklerin tamamının eğitimini aldıklarını vurguladı. Maslak'ta uygulanan yöntemler arasındaki en gelişmiş üç yöntemi şöyle sıralamak mümkün:

  Dışardan takılan cihaz ile boy uzatma (Eksternal Fiksatör) Kemik içine takılan çivi üzerinden eksternal fiksatör ile uzatma Kemik içine konulan, uzaktan kumandalı çivi ile uzatma
  ?Her gün bir milimetre uzatıyoruz?

  Kemiklerde düzeltme ya da uzatmaya yönelik cerrahi işlemler yapılıyorsa, her gün bir milimetre uzatmak gerekiyor. Bu sürecin yavaş yavaş olması önem taşıyor. Dünyada 8-10 yeni yöntem bulunuyor. Söz konusu yöntemler cerrah tarafından uygun vakalarda kullanıldığında hastalar yarar görebiliyor.

  ?Bacakları kesmekten kurtarabiliyoruz?

  Eksik ya da yanlış tedavi görmüş, kaza geçirmiş insanlar, şeker hastaları, uzun süre sigara içmek gibi etkenler sonucunda kemiklerde önemli hasarlar oluşuyor. Kaynamamış kırıklar ortaya çıkıyor. Bunların önemli bir kısmına bacağı kesmek gibi tedaviler önerildiğine değinen Doç. Dr. Levent Eralp, şunları söyledi:

  ?Biz ise günümüzde, dışardan kemik düzelten cihazlar, yüksek basınçlı oksijen tedavisi, plastik cerrahi uzmanlarının kullandığı serbest doku nakil yöntemleriyle uzuvları kurtarıyoruz. Bu hastaların önemli bir kısmı daha önce hatalı tedaviler görmüş kişiler. Asıl sıkıntıyı, yanlış yapılan ameliyatları düzeltmek için yapılan ameliyatlar oluşturuyor. Kemiğin yapısı, kullanılacak cihazın kemiğe tutulumu ve iyileşme süresi açısından önemlidir. Kısa süre öncesine kadar bu tür hastaların uzuvlarının feda edilmesi önerilirken artık yaratıcı teknikler ve diğer branşların yardımı ile bu uzuvları tedavi edebiliyoruz.?
  Kemik Düzelten Cihazlar

  Kötü kaynayan kırıkların ya da doğuştan kemik eğriliklerinin tedavisinde de boy uzatmaya benzer cihaz ve teknikler uygulanabilir. Doç. Dr. Levent Eralp ameliyatta kemik eğriliklerinin düzeltilmesi halinde, kemiğin içine konulan çiviler, ya da kemiğin üzerindeki plak ve vidalarla sabitleme yapıldığını belirtti. Kemiğe dışardan menteşeli cihazlar uygulanır. Her gün bir mm ya da her gün bir derece gibi düzeltme yapılır. Beraberinde uzatma da yapmak isteniliyorsa, bu cihazlar çok uygundur. Vücut kemiklerin arasını yeni kemik dokusu ile doldurur. Her bir santimetrelik uzatma için 1-1,5 aylık bir sürenin geçmesi gerekir.

  Tedavide hastaların günlük yaşamında bir kısıtlamaya gerek yoktur. Yurtdışında hastalara havuza girmeleri bile söylenir; ancak ülkemizde hastalar evlerine hapsoluyor, işine, okuluna gidemiyor. Cihaz kemiği koruduğundan üzerine düşse bile sorun olmaz. En çok kemik kırıkları ve dolayısıyla eğrilikleri, uyluk ve kaval kemiğinde, kol kemiğinde ve el bileğinde oluyor.   
boy uzatma ameliyatları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boy uzatma kürü

  Boy uzatma kürü

  çemen otu boy uzatma boy uzatma kürü çemen otu uzatır uzatır mı otunun uzatmadaki faydaları Sevgili melek'lerim, güzel bir kadın olmanın yolu, boydan postan geçer derler, bu ne kadar doğru tartışılır... Oysa ki her kadın hangi fiziğe sahip olursa olsun kendince güzeldir. Ama biz insanoğlu denilen varlıklar hep sahip olamadıklarımızı isteriz ( uzun boylu olanlarımız, az daha kısa olmak ister,...
 2. Doğal Boy Uzatma Teknikleri

  Doğal Boy Uzatma Teknikleri

  Doğal Boy Uzatma Teknikleri nelerdir lütfen bu konuda da bilgi verin kızlar.
 3. Doğal Yollarla Boy Uzatma Teknikleri

  Doğal Yollarla Boy Uzatma Teknikleri

  Doğal Boy Uzatma Teknikleri Doğal Olarak Boy Uzatma Sevgili melekler, bu yazımızda doğal boy uzatma teknikleri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz :) Genellikle normal insanlar için de, boyları nasıl olursa olsun, 5 -7 santim uzama potansiyelleri vardır.Tabi ki hiçbir zaman Shaquille O’Neal (1 basketbol oyuncusu ) olamayacaksınız, ama boyunuza bir kaç extra santim...
 4. Ender Saraç'tan Boy Uzatma Kürü

  Ender Saraç'tan Boy Uzatma Kürü

  Ender Saraçtan Boyu Uzatan Bitkilsel Kür Ender saraç boy uzatma kürü formülü Sevgili melekler, bu yazımızda Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dr.Ender Saraç'ın boy uzatma ile ilgili olarak yaptığı açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz :) Ender saraç boy uzaması kürlerinin belirli yaşlarda uygulanmasının daha doğru olduğunu yaş ortalaması olarak ise 12 ila 22 yaş arasında boy uzatma kürü...
 5. Boy uzatma ameliyatı kimlere yapılır?

  Boy uzatma ameliyatı kimlere yapılır?

  Şimdiye kadar yetişkinlerde boy uzatmanın kanıtlanmış tek yolu boy uzatma ameliyatı ya da bacak uzatma operasyonuna gitmekti. Operasyonların başarı oranları oldukça yüksek ama zorlu ve sıkıntılı operasyonlardır.Boyunuzun uzunluğunu genellikle kemiklerinizin uzunluğu belirler. Siz büyüdükçe, kemikleriniz de büyür ve yavaş yavaş boyunuzun uzunluğuna katkıda bulunur. Eğer hala ergenlik...

Sayfayı Paylaş