Boya Kokusu Nasıl Giderilir?

Uzman SühaN

Administrator
Boya Kokusu Nasıl Giderilir?
Baharın gelmesiyle temizlik için ev hanımları kolları sıvadı.Bahar temziliğinden dip bucak evin her köşesi ayrıntılı tadilattan geçer ve temizlenir.Bahar temizliğinde kökten bir değişim için bir çoğumuz badana yapmayı tercih eder .Hem duvarlarımız yenilenir hem de mis gibi tertemiz bir eve kavuşuruz. Badana sonrası evde boya kokusu oluşur ve bu koku çok rahatsız edicidir.Sağlık açısından boya kokusu zararlıdır .Peki badana sonrası boya kokusu evden nasıl çıkarılır işte tüm detaylar yazımızın devamında.Bu arada hazır konu boya badanadan açılmışken , İç mekan duvar boyası örneklerine , Yatak odası duvar boyası renklerine , Desenli duvar boyası modellerini de mutlaka incelemenizi öneriyoruz.


Bahar temizliğin liste başı badana işleridir.Badana evin estetik açıdıan güzel görünmesinin yanında temiz ev görüntüsü sergilemektedir.İyi güzel hoşta birde boya kokusu olmasa.Her badana sonrası benim bademcikler şişer niyeyse.Boğazım fena tahriş olur ve baş ağrısıyla boğuşup dururum.Bu yüzden evi badana yapmaktan açıkçası çekiniyordum taki boya badana kokusunu giderecek fikirleri öğrenene kadar.Öncelikle yeni badana olmuş evlerin odalarını havalandırmak amacıyla pencereleri açıyoruz.Boya hem çabuk kuruycak hemde bir nebze kokusu gidicektir. Daha sonra bir tencerede süt kaynatıyoruz ve kayayan sütü evin ortasına koyuyoruz.Süt boyanın kokusunu çekecektir.Sonraki işlem boyanan her odaya ikiye bölünmüş kuru soğan koyuyoruz .Evet yanlış duymadınız.Kokusunu sevmeyebilirsiniz ama en azından sağlığınızı tehdit etmiycek.Bir kaç havalandırmayla soğan kokusu da uçup gidicektir.Daha sonra eve aromatik kokulu tütsülerden alıp yakıyoruz.Boyanan her odaya bunları yerleştirip yakıyoruz.Boya kokusu için diğer önerilerde şöyle;boya kokusu.jpg


Boya Kokusuna Bayat Ekmek Ve Patates


Badana yapılan evdeki kötü kokuların giderilmesi için odanın ortasına bir kap içinde parçalanmış bayat ekmek ve soyulmuş, doğranmış patates koymak gerekir. Pencereler ve kapı kapalı bir şekilde bir gün bekletilen patates ve bayat ekmek evdeki boya kokusunu tamamen yok eder. Ancak ertesi gün evin birkaç saat boyunca havalandırılması gerekir.


Badana Kokusu İçin Süt

Yeni boya yapılan odadaki kokuyu gidermek için bir tencerede süt kaynatılır ve kaynamış süt odanın ortasına konur. Pencere ve kapı kapalı bir şekilde 3-5 saat bekletilirse odadaki boya kokusu yok olacaktır. Boya kokusu için kullanılan sütün içilemeyeceğini de belirtmek gerekir.


Boya Kokusu İçin Sirke Ve Deterjan


Evdeki boya kokusuna sirke, su ve deterjan karışımı ile çözüm bulunabilir. Genişçe bir kap içinde bir litre su, bir bardak sirke ve 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı karıştırılır. Karışım odanın içinde 3-5 saat bekletilirse boya kokusunun kaybolduğu görülecektir. Sonrasında kapı ve pencereleri açıp odayı havalandırmak gerekir.
boya kokusu 1.jpg
Soğan İle Boya Kokusunu Giderme


Yeni badana yapılan odanın içine bir kapta iri dilimlenmiş soğan konabilir. Pencere ve kapı kapalı olarak odanın ortasında 3-5 saat bekletilen soğanlar boya kokusunu tamamen yok edecektir. Soğan kokusunun giderilmesi için de kapı ve pencereleri açıp odayı bir saat havalandırmak gerekir.


Boya Kokusuna Amonyaklı Su İle Çözüm


İçi su dolu bir kabın içine amonyak dökülür. Bu karışım odanın ortasında bir gece bekletilir ve sabah oda havalandırıldığında odadaki kokunun yok olduğu görülür.


Boya Kokusunu Gidermek İçin Limon Veya Portakal


Yeni boya yapılan odadaki boya kokusunu gidermek için ocak üzerinde limon kabuğu ya da portakal kabuğu yakmak çok pratik bir çözümdür. Odanın içine yayılan mis gibi turunçgil kokusunun hemen kaybolmaması için pencere ve kapı kapalı tutulur. Bu şekilde 2-3 saat bekletildikten sonra kapı açılır ve kokunun tüm eve yayılması sağlanır.


Boya Kokusunu Gidermek İçin Üretilen Kimyasallar

Boya satılan dükkânlardan kolaylıkla edinilebilecek kimyasal boya parfümleri de kokuyu gidermekte yardımcı olacaktır. Boya parfümleri, astar ve son kat boyalara karıştırılarak kullanılır. Bu şekilde boyandıktan sonra kokunun giderilmesi için her hangi bir şey yapmaya gerek kalmaz, odanın içi mis gibi parfüm kokar. Ancak boya parfümleri kimyasal içerikli olduğundan sağlık açısından zararlı olabilir. Bu sebeple kokuyu gidermek için öncelikle doğal yöntemlerin tercih edilmesi önerilir.
 
Üst