gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.220
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Boyabat Hakkında Herşey

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  boyabat hakkında boyabatı tanıyalım sinop boyabat sınop Evet melişlerim şimdide Pasi'nin Boyabatını tanıyalım :) Ben Boyabatlıyım diye demiyorum ama Sinop'un en şirin en güzel ilçesidir Boyabat :tik: Gidip görmek nasip olursa bana eminim bana hak vericeksiniz :)

  [​IMG]

  Boyabat ve çevresi eski bir yerleşim yeri olmakla birlikte İlçe M.Ö. 600 yıllarında kurulmuş olup, şehrin eski adı Germanipolis'tir.

  Boyabat, Boy ve abat kelimelerinden meydana gelmiştir. Boy, uzunluk; Abat ova anlamına gelmektedir.Kurulduğundan bu yana Boyabat sırasıyla şu devletlerin himayesi altında bulunmuştur.

  Gaşkalar-M.Ö.1400-1300 yılları
  Hititler-M.Ö.1330-1100 yılları

  Paflagonya-M.Ö.1100-700 yılları Lidyalılar-546 yılı
  İranlılar-377 yılı
  Pontuslar-183 yılı
  Romalılar-M.Ö.64-M.S.355
  Bizanslılar-M.S.395-1126 ​


  Boyabat yöresi Danişment hükümdarı Gümüş TEKİN tarafından Bizanslılardan alınmış olup; 1175 yılında Selçukluların eline geçmiştir.Selçuklulardan da 1309 yılında Candaroğlu Süleyman Paşa almıştır.Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na katılan Boyabat , Ankara savaşından sonra tekrar Candaroğulları'nın eline geçmiştir.1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından tekrar Osmanlı İmparatorluğu'nun himayesine girmiştir.

  Boyabat, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kastamonu Sancağına bağlı bir kadılıktı.Bağdat seferi dönüşünde IV. Murat Kurusaray köyünün Kışla Mahallesinde kışı geçirmiştir.Yollar açılınca İstanbul'a dönmüştür.

  Tanzimat devrinde Boyabat, kadılıktan nahiyeye dönüştürülmüş, 1868 yılında da Kaza yapılmıştır.1923 'te Cumhuriyetin ilanı ile her yönden yeni bir döneme girmiştir.

  Boyabat coğrafya


  Boyabat, Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde Sinop iline bağlı bir ilçedir. Doğuda aynı ilin Durağan, Batıda Kastamonu ilinin Hanönü, Taşköprü, Kuzeyde Ayancık, Sinop, Gerze ve Erfelek, Güneyde ise Saraydüzü, Çorum ilinin Kargı ilçeleriyle çevrilidir. İlçe 1450 km2'lik bir alana sahiptir.

  Yer yapısı, kısmen II.Jeolojik zamanda meydana gelmiştir. Tarihi Boyabat Kalesinin bulunduğu kayaların temeli billuri şistlerden üzeri tebeşir devri kalkeridir.Boyabat arazisi engebelidir. İsfendiyar dağları ve doğu Ilgaz sıradağlarının kapladığı alan Boyabat'a aittir. Bu sıradağlar arasında akarsu yatakları , bazı düzlükler ve yaylalar bulunmaktadır.

  İlçe sınırından geçmekte olan Gökırmak bir vadi meydana getirmiştir.Bu vadi tabanında tarımsal değeri yüksek kültür arazileri oluşmuştur. Bu toprakların % 60'ı sulanabilmektedir. Yüksek dağlar ve tepeler kısmen ormanlık, kısmen fundalık, büyük bir kısmı da çıplaktır.

  Belli başlı dağları Karageriş,Elekdağı, ve Dıranazdır.

  Deniz etkisinden uzak olan Boyabat'ta genellikle karasal iklim görülür. Yazlar sıcak, kışlar soğuktur. Yağmur en çok ilkbaharda yağar.Ortalama yağış miktarı 400-500 mm civarındadır.


  İklimi :

  İlçe Karadeniz Bölgesinde olmakla birlikte deniz iklimi özellikleri taşımaktadır. Orta Anadolu'nun kara iklimi daha çok hakimdir.Yazları sıcak,kışları çok soğuktur.

  Yılda ortalama yağış alan gün sayısı 80 olup,300-400 mm.yıllık yağış almaktadır.

  Yılın en sıcak ayları TEMMUZ-AĞUSTOS ve EYLÜL; En soğuk ayları ise OCAK ve ŞUBAT'tır. İlçede hakim rüzgarlar POYRAZ ve YILDIZ olup,yağmur batı rüzgarları ile gelir,doğu yönde seyreder.

  Bitki Örtüsü :

  Boyabat İlçesi Orman Durumu :
  Verimli koru ormanı : 37 957 0 Hk
  Yolu bozuk koru ormanı : 11 161 5 Hk
  TOPLAM koru ormanı : 49 118 5 Hk

  Verimli baltalık : 10 25 5 Hk
  Çok bozuk baltalık : 27 642 0 Hk
  TOPLAM baltalık : 27 937 5 Hk

  Mevcut Ağaç Türleri :Kızılçam,Sarıçam, Karaçam,Kayın,Göknar,Ardıç,Meşe ve Gürgendir.

  İlçemizde 11591 adet kolleksiyonuyla 1 sinema solonu ,1 sergi salonu ve okuyucu salonlarıyla 52529 okuyucuya hizmet veren üç katlı bir Halk Kütüphanemiz mevcuttur.

  Turizm potansiyeli açısından ilçemizde görülmeye değer "Boyabat Kalesi" ve Salar köyü mevkiinde bulunan" Kaya Mezarları"bulunmaktadır. Kalenin yapılış tarihi tam olarak bilinmemekte fakat milattan önce 600 yıllarında Paflagonyalılar tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Roma ve Bizans döneminde ilaveler yapılmıştır. Kalenin bugün görülen burçları çok yeni olup, bir Türk eseridir. Yeni ve eski kaleye ait kitabeye rastlanılmamıştır. Kalenin iki tüneli vardır.

  Kalenin karşısında bulunan Kırkkızlar kayasıyla ilgili bir de yerel hikayemiz bulunmaktadır;

  Kale ile Kırkkızlar kayası önceleri bitişik büyücek bir kaya imiş.Bu büyük kaya üzerine Boyabat kalesi yapılmış. Bu kaleyi başka başka uluslar ele geçirmiş ve orada barınmışlar. Günlerden bir gün düşmanları kaleye saldırmışlar. Kalenin yöneticisi, kadın kız herkesi kaleyi korumaya çağırmış. Kaledekiler topluca kale çevresinde düşmana karşı çıkmışlar. Kırkkızlar Kayasının yönü kaleye girmeye ve saldırmaya daha müsait imiş. Kale beyi düşmanların çokluğunu görünce kalenin bu durumda korunamayacağını anlamış, saldırıyı önlemek için hemen kılıcını çekmiş ve Allah'a sığınarak bu kaya kütlesine tüm gücüyle vurmuş, kaya bir anda ikiye bölünüvermiş.Yarılan kaya arasından başlamış bir çay akmaya. Karşı kaya üzerinde 40 kız kalakalmış ve başlamışlar ağlamaya...Önlerinde düşmanlar arkalarında dik ve yüksek bir uçurum. Kurtuluş umudu kalmayınca hep birden başlamışlar Allah'a yalvarmaya "Ulu Allah'ım bizi kurtar. Ya taş yap ya da kuş yap" diye.
  Allah dileklerini kabul etmiş kızlar bir anda orada taş oluvermişler. Bu nedenle bu kayaya "Kırkkızlar kayası"denilmiş.

  Kaleden başka ilçede takriben 10 km. batıdaki Salar köyü mevkiinde bulunan Kaya Mezarı, Göynükören köyündeki Ambarkaya Mezarı, Dodurga'da Resimli Kaya, Arım Kaya Tüneli görülmeye değer eserlerden olup ulaşımı da oldukça kolaydır.

  Merkeze 3 km. uzaklıkta Kalebağı, 2 km. mesafede Topalçam ve 35 km.kuzeyde Bürnük olmak üzere çeşitli Mesire yerleri bulunmakla birlikte ulaşım problemi bulunmamaktadır.

  İlçemizde Topalçam ve Kalebağı olmak üzere iki adet konaklama tesisi mevcuttur.

  Boyabat Evleri

  Tepelerin yamaçlarına ve eteklerine kurulmuş bir kent olan Boyabat'ta geleneksel konutların parsel içindeki konumunu öncelikle manzara belirlemektedir. Tepe yamaçlarında bulunan konutların cephelerinden biri genellikle manzaraya, bir başka deyişle karşısındaki yamaca, diğer bir cephesi ise, bahçeye ya da sokağa yönelik olarak tasarlanmıştır. Yamaçların her noktası birbirinden değişik görünümler sunmakla birlikte, Kale manzarasının hemen her konutun yönlendirilmesinde hâkim bir faktör olduğu söylenebilir. Düz alanlardaki konutların cepheleri ise, bahçelerine ve önlerinden geçen sokak ya da caddeye yönelik olarak tasarlanmıştır.

  Osmanlı dönemi sivil mimari eseri olan evler yoğun olarak il merkezi ve Boyabat ilçesinde bulunmaktadır. Yöresel kaynaklara bağlı olarak ahşap malzemenin ağırlıklı olduğu konutlar, Bağdadi tekniği kullanılarak ve ahşap çatkı arası dolgulu bir tür tuğla malzeme ile inşa edilmiştir. Katlara geçişte, ahşap kuşaklar kullanılmaktadır.

  Konsollarla desteklenen çıkmalarla taşınılmış bindirme katlar, cumbalar, her cephede iç içe ve havayı içeri dolduran bol miktarda pencere, ön cephede iki çıkma arasında ve üçgen alınlıkla son bulan kapı girintisi ortak cephe özelliklerini oluşturmaktadır. Odalar genel olarak oturma, yatma, yıkanma ve yeme-içme ihtiyacına cevap vermek üzere tasarlandığı için, dolaplara ve ocaklara da sahiptir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


   
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.220
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Boyabat Hakkında Herşey

  Boyabat Kalesi

  Boyabat'ın önemli tarihi eserlerinden biri olan Boyabat Kalesi, kentin en yüksek noktasında şehrin bir tacı gibi durmaktadır.
  Boyabat'ın bulunduğu Gökırmak vadisinde karşılıklı sarp iki kayalık tepeden biri üzerinde bulunan kalenin, kayadan oyma merdiven ve alt yapısından çok eski çağlardan beri var olduğu anlaşılmakta olup, M.Ö. 600 yılında tahmin edilmektedir.

  Kalenin batı ve kuzey tarafları uçurum halindedir. Doğu ve güneydoğu yüzleri ise, içiçe burçlarla takviye olunmuştur.

  Doğudaki dış sur birbirine paralel iki duvardan ibarettir. Doğusunda bulanan kapı burcu moloz taşından harçla yapılmıştır. Kalede şehrin merkezinden geçen çaya inen bir tünel bulunmaktadır. Çeşitli zamanlarda onarım ve eklerle güçlendirilen kale, yarım yuvarlak bir görünüşe sahiptir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bazalt Kayaları

  Sinop Boyabat’taki bazalt sütunları, Boyabat ilçesinin 20 km batısında Harın deresi Fındıklı mevkiinde bazalt yüzlekleri yer almaktadır. Bölge jeolojik olarak Pontid tektonik kuşağında yer alır. Yaşının oldukça genç olduğu düşünülen Boyabat bazaltı, dünyadaki bilinen örnekleri içinde belki de en güzeli. Jeolojik yapıları ile turizm açısından, tektonik konumu ile jeolojik açıdan önem taşır. Bu bazalt sütunları korumak, Milli park ya da Doğal Koruma Alanı yapmak gerekiyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yeraltı Şehri

  Sinop’un Boyabat ilçe merkezinde yapılan kazılar sonrası sekiz katlı, “Erken
  Roma Dönemi”ne ait, Türkiye’nin Kapadokya’dan sonra en büyük yeraltı şehri
  bulundu.
  Yaklaşık iki yıl önce ilçe merkezindeki dört bin yıllık tarihi kalenin
  altından geçen gizemli dehlizlerin bulunması ardından yapılan kazılar sonrası
  sekiz katlı yer altı kentinin giriş bölümleri ortaya çıktı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sırık Kebabı

  Arkadaşlar mutlaka yiyin hiçbiryerde Boyabattaki gibisini bulamazsınız ama bence mutlaka denemelisiniz pişman olmasınız :tik:

  [​IMG]

  Veee Dünyaca Ünlü Boyabat Pirinci

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.895
  Beğenilen Mesajlar:
  29
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Cevap: Boyabat Hakkında Herşey

  valla çok güzel tanıtmışsın canım emeğine sağlık diyorum öncelikle.

  bende bir boyabatlı olarak boyabat kalesine gittim fakat kaleye çıkmak zor şartlar altında oluyor çünkü;baca gibi dik bir merdivenlre sahip bu yüzden merdivenlerin kenarındaki korkuluklardan tutunmadan yukarı çıkmak mümkün değil, hadi diyelim ki çıktın zorzahmet korkarak pekii nasıl geri ineceksin bu çok düşündürücü hadi iyi kötü çıkarsında o dimdik merdivenlerden düşmeden nasıl inebilirim?? sorusunu çok düşündüm ve kolayı var kalenin tepesine çıkınca çayırdan geri aşağı çarşıya inilebiliyor gidecek olan olursa kaleye çıkarsa bu fikrimi aklınızda tutunuz faydasını göreceksiniz ;)
   
  Son düzenleme: 22 Ağustos 2009
 4. _RAFLASYA_

  _RAFLASYA_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  61
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Heyy bende boyabatlıyım....
  Boyabat eskıye göre daha da modernleşti cok cici bir yer oldu :)
   
 5. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.382
  Beğenilen Mesajlar:
  394
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Hımmm teşekkürler güzell
   
 6. NaZMeLeK

  NaZMeLeK Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.484
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  özlemler diyarı
  çok gzel canım emeğine sağlık
  [​IMG]
   
Boyabat Hakkında Herşey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yan flüt hakkında herşey

  Yan flüt hakkında herşey

  yan flüt notaları yan flüt üfleme teknikleri teknikleri şarkı notaları müzik sevgisi Batı müziğinde en çok kullanılan flüt cinsi olan yan flütün Çin'de M 900 yılından beri kullanıldığı bilinmektedir Flüt, Avrupa'ya 12 yüzyılda, öncelikle Almanca konuşulan bölgeler olmak üzere girmiş ve ilk önceleri çoğunlukla askerî bandolarda kullanılmıştır "Alman flütü" isminin verilmesi bu zamana...
 2. Ukrayna Hakkında Herşey

  Ukrayna Hakkında Herşey

  ukrayna şehirleri ukrayna isimleri şehir isimleri bayan Slogan: Воля, злагода, добро Ukrayna'nın şerefi henüz yok olmadı, özgürlüğü de Ulusal marş: Ще не вмерла Україна,ні воля Şçe ne vmerla Ukrayina,ni volya Başkent Kiev 50°27′ N 30°30′ E En büyük şehir Kiev Resmi dil Ukrayna dili Devlet Cumhurbaşkanı Başbakan Yarı başkanlık sistemli cumhuriyet Viktor Yuşçenko Yuliya Timoşenko...
 3. Domuz Gribi Hakkında Herşey

  Domuz Gribi Hakkında Herşey

  Domuz gribinin yayılış hızı son günlerde iyice arttı...Hatta bazı illerde okullar bile kapandı...Herkesde bir korku bir panik domuz gribi ya bizede bulaşırsa diye...Biliyoruz ki korkunun ecele faydası yok korkmak yerine gerekli önlemleri almalıyız...Peki domuz gribinden korunmak için neler yapmalıyız... Bunun için Sağlık Bakanlığı broşürler hazırlamış bende bu broşürleri faydalı olacağını...
 4. Yumurtalık Kanseri hakkında herşey

  Yumurtalık Kanseri hakkında herşey

  yumurtalık kanseri kaç yıl yaşar Dikkat edilmesse ölüme kadar kötürebilecek çok tehlikeli kanser türlerinden biride yumurtalık kanseridir. YUMURTALIK KANSERİ Yumurtalık kanserleri oldukça ölümcül olan bir kanser türüdür. Amerika’daki kadınlarda 5. sıklıkta görülen ve aynı zamanda kadınlardaki kanserlere bağlı ölümler arasında 5. sırada yer alan kanser çeşididir. Tanısı çek konabilen bir...
 5. Celtic Astrolojisi hakkında herşey

  Celtic Astrolojisi hakkında herşey

  celtic astrolojisi İşte size değişik bir Astroloji daha.. Celtic Astrolojisi...Celtic astrolojisi Druid zodyağını temel alır. Druidler İngiliz adalarında milattan önce 1000 yıllarında yaşamış olan Celtic rahiplerinden oluşan dini bir gruptu. Druidler yaşam tarzı ve amaçları açısından şamanlara benzetilebilirler. Varlığa dair felsefi sorulara cevap aramak onların esas amacıydı. Bunu doğaya...

Sayfayı Paylaş