1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  boz ayılar hakkında

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  boz ayılar boz ayıların hayatı ormanda yaşayan ayılar ayının özellikleri ayı özellikleri Boz ayı: (Ursus arctos), ayıgiller (Ursidae) familyasından Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yaşayan bir ayı türü. Batı Avrupa’da çok avlanıldığından şimdi ancak Pirene Dağlarında ve İskandinav ülkelerinde rastlanır.

  Kuzey Amerika ormanlarında yaşayan boz ayının alt türü olan ve korkunç ayı olarak da bilinen Grizzly ayısı (U. arctos horribilis), 3 metre uzunlukta ve 450 kg ağırlıktadır. Tırnakları ise 10 cm kadar uzayabilir.İyi bir tırmanıcı ve iyi bir yüzücüdür.Boz ayılar ise 270 cm uzunlukta ve 800 kg ağırlıktadır. Arka ayakları üzerine kalktığı zaman 360 santimetrelik korkunç görünüşlü bir dev olur. Koruma altında olan bir türdür.Türkiye'de insanlar tarafından evcilleştirilmiş ya da avcılar tarafından yaralanmış boz ayılar,Bursa Karacabey'de bulunan Doğal Hayatı Koruma Derneği ve Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait Ovakorusu Ayı Barınağı'nda uzman veterinerler gözetiminde rehabilite edilerek, başta Uludağ Milli Parkı olmak üzere çeşitli bölgelerde ait oldukları vahşi doğaya bırakılmaktadırlar.


  aLt Türleri
  * Ursus arctos arctos
  * Ursus arctos beringianus
  * Ursus arctos californicus

  * Ursus arctos crowtheri * Ursus arctos gobiensis
  * Ursus arctos horribilis
  * Ursus arctos isabellinus
  * Ursus arctos marsicanus
  * Ursus arctos middendorffi
  * Ursus arctos nelsoni
  * Ursus arctos pruinosus
  * Ursus arctos syriacus
  * Ursus arctos yesoensis


  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>


   
boz ayılar hakkında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kutup ayıları

  Kutup ayıları

  * Kutup ayıları kutup bölgesinde yaşayan etobur canlılardır * Ağırlıkları 800 kilograma, boyları 2,5 metreye erişir. * Kutup ayıları, buzlarla kaplı bir yaşama alanında yaşadıkları için onları soğuktan koruyan beyaz kalın kürkleri vardır. * Kutup ayılarının kürkleri beyaz tüylü gibi görünse de her bir tüy aslında içi boş şeffaf bir tüp gibidir. Bu tüpler, güneş ışınlarını doğrudan ayının...
 2. Boza

  Boza

  Rüyasında boza içen kimsenin sindirim sistemi ile ilgili bir sağlık sorunu olacak demektir.Rüyada boza içtigini görmek, zengin bir kimse ile dostluk kuracagina ve borçlu ise borcunu ödeyecegine delalet eder.
 3. Boz

  Boz

  Rüyada görülen koyu boz renk, kuruntu, sıkıntı, tatsızlıktır. Görüldüğü şey ile de yorumlanır.
 4. Müge Boz Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler

  Müge Boz Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler

  Bu konu; Müge Boz Kimdir Hayatı Hakkında Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, en son Yalan Dünya dizisinde rol almaya başlayacak olan ve şu sıralra Mert Fırat ile oynadığı reklam filmiyle gündemde olan başarılı ve güzel oyuncu Müge Boz hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere... İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Ardından Anadolu Üniversitesi Sinema TV bölümünü bitirdi. Melekler...

Sayfayı Paylaş