bozuk paralar neden tırtıklı

narçiçeğimm

narçiçeğimm

Daimi Üye
Üye
bozuk paralar neden tırtıklı
madeni para madeni paralar.Melekler hiç mera ettinizmi bozuk paraların kenarları neden tırtıklı diye ben böyle bi yazı okudum ve sizinlede paylaşmak istedim benim gibi bu konuda meraklı olanlar varsa buyursun okusun
Özellikle kağıt para devrinden önce‚ alışverişte kullanılan paralar altın ve gümüş içeriyorlardı. Her devirde olduğu gibi‚ o devirde de bulunan bazı düzenbazlar‚ bu paraları kenarlarından kazıyarak‚ çok az miktarda da olsa‚ bu değerli madenleri biriktiriyor‚ parayı da tekrar kullanabiliyorlardı.


O devirlerde tüccarlar‚ parayı tartıyorlar ve ağırlığı eksikse kabul etmiyorlardı. Tabii‚ para da elinizde kalıyordu. Antik para kataloglarında dikkat ederseniz‚ paraların büyük bir kısmının tam yuvarlak olmadığını görürsünüz.


Bu sorunu çözmek ve halkı eksik paraya karşı korumak için bozuk paraların kenarları tırtıklı yapılmaya başlandı. Bu tırtıllar sayesinde paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu ve kenarı kazınmış parayı kimse almıyordu.Bu adet günümüze kadar devam etti. Artık içinde değerli bir maden bulunmamasına rağmen‚ bozuk paralarımızın kenarlarında ya tırtık ya da bir yazı vardır.


EK BİLGi:


Bozuk paralar para olma niteliklerini kanundan almalarına rağmen kullanılmalarında bazı sınırlamalar vardır.Gerek kağıt gerekse madeni para olsun her ikisiyle de yapılan ödemeleri kabul etmemek mümkün değildir.Buna ‘Kanuni Tedavül Mecburiyeti’ denir ki kağıt paralarda bu mecburiyet sınırsızdır. Ödenen miktar ne kadar büyük olursa olsun bunu karşı taraf kabul etmek mecburiyetindedir.


Madeni paralarda ise mecburiyet sınırlıdır.En çok üzerlerinde yazan değerin 50 katını tamamen bozuk para ile ödiyebilirsiniz. Örneğin 50 kr ile en fazla 25 TL ödeme yapabilirsiniz ama daha fazlasını da bozuk para ile ödeme isteğinizi karşı taraf kabul etmeyebilir.
 
Üst