1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bozuk yumurtayı nasıl anlayabiliriz

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Melekler merhaba.Sormak istediğim bozuk yumurtayı nasıl anlarız? Zehirlenmeyelim, aldığım yumurtayı kırınca biraz tuhaf geldi görüntüsü..

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Yumurtanın buzdalobına ambalajıyla saklanmasını öneriliyor...
  Sıcaklık ne kadar düşük olursa yumurtanın raf ömrü o kadar uzun olur değerlendirmesinde bulunan Akdemir, yumurtanın daha sağlıklı koşullarda saklanması için alınan kararı destekliyor.  Oda sıcaklığında yumurtanın en çok 1 ayda dayanabildiğini, soğuk hava deposunda ise 4 ayla 6 ay arasında sağlanabileceğini vurgulayan Akdemir şu bilgileri veriyor: Yumurtanın dış kabuğu gözenekli bir yapıya sahip. Yumurta oda sıcaklığında bekledikçe üzerindeki gözenekler genişliyor. Dolayısıyla bu gözeneklerden içeri hastalık yapan mikroorganizma girişi daha kolay oluyor.

  YUMURTAYI YIKAMADAN BUZDOLABINA KOYUN

  Yumurtanın ne suretle olursa olsun kesinlikle yıkanmaması tavsiyesinde bulunan Akdemir şu uyarılarda bulunuyor: Tavuk yumurtlarken yumurtanın kabuğuna dışkı bulaşması kaçınılmazdır. Dolayısıyla yumurtanın kabuğunda insanı hasta edebilen mikroorganizmalar ve bakteriler bulanabilir.

  Yumurtayı dolaba yıkamadan koymak lazım. Yumurtanın dışında koruyucu bir tabaka var. Bu tabaka yıkandığında kayboluyor. Yumurtadaki gözenekler daha da açık hale geliyor.

  Yumurtanın eve getirildikten sonra ambalajından çıkarılarak , buzdolabının yumurtalık için ayrılmış bölümünde değil, ambalajıyla beraber saklanmasının daha doğru olduğunu vurgulayan Akdemir,Yumurtaları buzdolabındaki yumurtalıkta değil de kendi kutusunda muhafaza edilmeli.

  KIRILDIĞINDA SARISI DAĞILIYORSA YUMURTA BOZUKTUR

  Yumurtanın bozuk olduğunu dışarıdan bakarak anlamak çok zor. Ancak bazı ipuçları veriyor. Yumurta bekledikçe tepesindeki boşluk kısmı artıyor. Yumurta su içine konulduğunda yukarı çıkıyorsa o yumurtanın uzun süre rafta beklediği ve bozulduğu anlaşılabiliyor.

  Ayrıca, yumurta kırıldığı zaman sarısı dağılırsa o yumurta da bozuk demektir.

  Tavaya kırıldığı zaman sarısının dağılmaması gerekiyor. Dağılmıyorsa taze olduğunu gösteriyor. Çatlak yumurtalar da tüketilmemeli. Çünkü çatlayan kısımlardan hasta eden bakteriler ve mikroorganizmalar içeri gerebiliyor.
   
bozuk yumurtayı nasıl anlayabiliriz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kehribar taşını nasıl anlayabiliriz

  kehribar taşını nasıl anlayabiliriz

  Az önce kendim için turkuaz taşını sormuştum şimdi de arkadaşımın taşını sormak istiyorum.Kehribar taşı nasıl anlaşılır ? Bilgi verirseniz çok sevineceğiz..
 2. taze yumurtayı nasıl anlayabiliriz

  taze yumurtayı nasıl anlayabiliriz

  Eve sürekli yumurta alıyoruz her aile gibi ama bunların tazeliğinden hep şüpheleniyorum.Gerçi üstlerinde tarihleri var ama acaba yumurtanın taze olup olmadığı nasıl anlaşılır ?
 3. Sahte Balı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  Sahte Balı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  sahte bal nasıl anlaşılır sahte balı anlamanın yolları Sevgili melekler, son günlerde kamuoyunu fazlasıyla meşgul eden konulardan biri bal. Televizyonlardan yoğun bir şekilde gayet uygun fiyatlarla yapılan bal satışı, sağlık bakanlığını hareklete geçirdi ve pek çok marka sahte bal ürettiği gerekçesiyle cezaya çarptırıldı. Bu durumda da vatandaş hangi marka bala güveneceği konusunda...
 4. GDO'lu Gıdayı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  GDO'lu Gıdayı Nasıl Anlayabilirsiniz?

  gdo'lu besinler gdo'lu besin nasıl anlaşılır Sevgili melekler, son yıllarda öne çıkan ve önem gören konulardan biri de gdo'lu besinler. GDO, genetiği değiştirilmiş gıda anlamına geliyor ve bu gıdalar insan vücuduna uzun vadede son derece zararlı. Konya il tarım müdürlüğünde alınan bilgilere göre yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, gdo'lu besinlerden uzak kalabilmek için öncelikle...
 5. Hamile olduğumu nasıl anlayabilirim?

  Hamile olduğumu nasıl anlayabilirim?

  erken hamilelik belirtisi,hamilelik belirtileri,hamilelik nasıl anlaşılır,hamile olduğumuzu nasıl anlarız,hamilelik belirtileri hakkında bilgiler Unutmayın, erken gebelik belirtilerinin şiddetinin, süresinin ve sıklığının kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişebilir. Bu belirtiler regl öncesi belirtilere de çok benzerlik gösterirler. Hamilelik düşünmeyen bir kadın bu...

Sayfayı Paylaş