Braxton Hicks Kasılması Nedir ? Braxton Hicks Kasılması nasıl olur ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Braxton Hicks Kasılması Nedir ? Braxton Hicks Kasılması nasıl olur ?
Hamilelik her kadın için harika bir aşamadır. Süreçte mide ekşimesinden sırt ağrısına kadar bir septom rahatsız edici olabilir.Hamileliğin son aşamalarında olduğunuz zaman, kasılmalar vücudunuzun alarm saati gibidir ve sizi uyarır.Bazen kasılmalar yanlış alarm verebilir.Bunlara Braxton-Hicks kasılmaları deniyor. Braxton Hickskasılmaları genellikle gerçek doğum sancısına göre daha hafiftir ve düzenli aralıklarla ortaya çıkmazlar. Gerçek doğum kasılmaları düzenli aralıklarla ortaya çıkar ve Braxton Hicks kasılmalarından daha güçlüdür.braxton hicks.jpgBraxton Hicks de gerçek doğum kasılmalarındaki gibi , alt karın bölgesi ve kasık bölgesinde gerginlik ya da ağrı görünmektedir ve ardından gevşeme izlemektedir. Braxton Hicks kasılmaları normal zaman aralıklarında meydana gelmez ve günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Bununla birlikte, birçok gebe kadın, mesane dolu olduğunda ve egzersiz veya ilişki sırasında Braxton Hicks kasılmalarını hissedebildiklerini bildirmektedir . Braxton-Hicks kasılmaları yalancı sancı olarakta adalandırılır. Braxton-Hicks kasılmaları tipik olarak hamileliğinizin üçüncü trimesterinde başlar . Kasılmalar günün herhangi bir saatinde - sabah, öğlen, akşam ya da gece olabilir.Ama genellikle yoğun bir gün geçirdikten sonra akşam ya da gece olurlar.
Bazı gebeler , ikinci trimesterde Braxton Hicks ( yalancı sancı ) kasılmalarını tecrübe ederler. Bu meydana geldiğinde, kasılmalar düzenli aralıklarla gelmez ve çoğu kadın bunları fark etmez. Vücut pozisyonlarını hareket ettirdiğinizde veya değiştirdiğinizde sancılar azalabilir.Gerçek doğum kasılmaları genellikle erken doğum veya erken doğum durumları dışında, gebeliğin 37. haftasından sonra başlar.Bu düzenli aralıklarla olur.


Braxton Hicks kasılmaları 30 saniyeden az, 2 dakika veya daha fazla bir süreye kadar değişebilir. Doğum kasılmaları genellikle 30 ila 90 saniyedir. 37 haftalık hamileyken, daha sık her 10 dakikada bir ya da daha kısa sancılarınız oluyorsa mutlaka hastaneye gidin.Ayrıca karın ağrısı , bel ağrısı , kramp, pelvis veya alt karın bölgesinde basınç hissi, vajinal kanama veya vajinal akıntıda değişiklik varsa tıbbi yardım almalısınız .

Braxton Hicks kasılmasıyla gerçek doğum sancısı arasındaki farklar !

Braxton Hicks kasılmaları sizi rahatsız edebilir, ancak genellikle ağrılı değildir. Gerçek kasılmalar kesinlikle sizi rahatsız eder ve daha acı verir.


Pozisyonları değiştirirseniz veya ayağa kalkıp etrafta dolaşırsanız Braxton Hicks kasılmaları ortadan kalkar. Gerçek kasılmalar geçmez


Eğer su içerseniz Braxton Hicks kasılmaları ortadan kalkar


Braxton Hicks kasılmaları güçlenmez ancak gerçek doğum sancıları gittikçe güçlenir


Braxton Hicks kontraksiyonları karnınızın önünde hissedilir. Gerçek kasılmalar karın ve sırtınızda hissedilir.


Braxton Hicks kasılmaları sporadiktir ve düzenli aralıklarla gerçekleşmez. Gerçek kasılmalar düzenlidir, devam ettikçe daha sık aralıklarla gelirler ve devam ettikçe daha uzun süre olurlar
Vücudunuz doğum için hazırlanırken, rahminiz de hazırlık yapmaya başlayacaktır. Braxton Hicksin kasılmaları yangın tatbikatları gibidir: Rahiminizin pratik çalışması ve gerçek doğum için hazırlanmasının bir yoludur. Bu hafif kasılmalar genellikle gerçek acıya neden olmaz, ancak 30 saniye ila 2 dakika süren rahimin sertleşmesi veya sıkılaşması gibi hissedilir. Kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe kadar farklılık gösterir. Bazı kadınların günde bir kaç defa bu kasılmalara mruz kalabilir. Geri kalanı ise bunu deneyimlemeyebilir.Hamilelik ilerledikçe daha yoğun hissetme ve daha sık olma eğilimi gösterirlerBraxton Hicks kasılmaları tipik olarak düzensiz ve ağrısızdır ve genellikle servikal değişikliklere neden olmazlar. Bazı kadınlar, kasılmaları nadiren hissedebildiklerini söylerken, diğerleri ise kontraksiyonu abdomede hafif bir sıkılık olarak tanımlar.Braxton Hicks ve gerçek emek kasılmaları arasındaki farkı anlamanın tek yolu, doğumun başlangıcını gösteren serviks değişikliklerini araştırmak için vajinal bir muayeneye sahip olmaktır.Bazı kadınlar Braxton Hicks kasılmalarını , gelen ve giden karında sıkılaşma olarak tanımlar .Bir çoğuda bu kasılmaları adet sancısına benzetiyor.Braxton Hicks kasılmaları rahatsız edici olabilir, ancak doğuma neden olmaz.Gerçek emeğin aksine, Braxton Hicks kasılmaları aşırı ağrılı değildir. Düzenli aralıklarla gerçekleşmez. Aktivitede yada pozisyon değişikliğinde geçmektedir. Ligament ağrı . uterusunuzu destekleyen ve pelvisinize yapışan bağlardan oluşur ve rahim büyüdükçe gerilir.Yuvarlak ligament ağrı, ayakta durma, öksürme , hapşırma ve hatta idrar yapma gibi hareketlerle ortaya çıkar . Genellikle sadece birkaç saniye veya dakika sürer.
Bazı uzmanlar Braxton Hicks kontraksiyonlarının serviksinizi de doğum için hazır hale getirdiğini düşünüyor. Hamileliğiniz ilerledikçe, bu kasılmalar zaman zaman daha yoğun ve hatta ağrılı hale gelebilir . Braxton Hicksin uterus kasılmalarının görünümü, hamilelik sırasında karşılaşılan normal bir fenomendir. .Çoğu durumda, Braxton Hicks kontraksiyonlarının bebeğin kendisi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.Bu kasılmalardan kaçınmak imkansızdır.Braxton kasılmaları güvenli, kısa süreli ve genellikle ağrılı değildir, ancak sadece bir rahatsızlık hissi verir. Bununla birlikte, eğer şiddeti veya ağrı artarsa, endişelenecek bir neden olmadığı ortaya çıksa bile doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Braxton Hicks kasılmaları, hamileliğin başlangıcında başlayan aralıklı uterus kasılmalarıdır. (Bazı kadınlar onları asla fark etmezler.) 1872 de durumu ilk kez tarif eden İngiliz doktor John Braxton Hicks ten ismini almaktdır.Hamileliğiniz ilerledikçe, Braxton Hicks kasılmaları biraz daha sık görülür. Bazen Braxton Hicks kasılmaları erken doğum eylemi belirtilerini ayırt etmek zordur. Henüz 37 hafta geçmediyseniz ve düzenli kasılmalar yaşıyorsanız veya aşağıda listelenen erken doğum belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, hemen doktorunuzu arayın. Kasılamalr düzenli aralaıklarla geliyor, vajinanızdan su geliyor, kanama ve lekelenme kramp oluyorsa derhal hastaneye gidin.

.Braxton Hicks kasılmaları - genellikle üçüncü trimesterde başlar. Gerçek kasılmalar rahmin üstünden başlar ve koordineli bir şekilde rahmin ortasından alt segmente doğru hareket eder. Braxton Hicks kasılmalarının 1 numaralı nedeni dehidratasyon. Küçük dehidrasyon bile onlara sebep olabilir. Soğuk algınlığı veya grip hastalığınız varsa, kusmanız veya mide bulandırıcı hissediyorsanız, Braxton Hicks i de deneyimleyebilirsiniz. Bu genellikle dehidrasyon ile ilgilidir.Fetal hareket ayrıca Braxton Hicksi de tetikleyebilir. Kadınlar sık sık kasılmadan önce bebeğin keskin bir vuruş yaptığını ya da çok fazla aktivite hissettiklerini söylüyor.Faaliyetiniz de kasılmaları tetikleyebilir. Braxton Hicks üçüncü trimesterden daha erken başlayan kasılmalar: İkinci trimesterde ortaya çıkabilirken, preterm eylemi gösterebilir. Çoğul gebelik geçiren kadınlar bazen ikinci trimesterde Braxton Hicksi hissetmeye başlarlar . Braxton Hicks kasılmaları rahatsız edici ve can sıkıcı olabilirken, bunlar tamamen normaldir ve siz veya bebeğiniz için tehlike oluşturmaz.
 

Benzer İçerikler

Mirmiga
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Mirmiga
Mirmiga
melegim
Cevaplar
0
Görüntüleme
770
melegim
melegim
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
17K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst