1. bLq-

  bLq- Forum Okuru

  Bronzlaşma Deri Yaşlanmasıdır !

  Konu, 'Vücut Bakımı' kısmında bLq- tarafından paylaşıldı.

  soyulmadan bronzlaşma Korunmadan güneş ışınlarına maruz kalmak ya da bilinçsizce çeşitli bronzlaşma yönetmelerini uygulamak, hem cildinizin normalden önce yaşlanmasına, hem de kanser gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir...DERİNİZ SİZDEN ÖNCE YAŞLANMASIN!

  Kış mevsimin sona ermesiyle yaz tatili ve bronzlaşma planları yavaş yavaş zihinleri meşgul etmeye başladı. Güneşli günlerin özlemini çekenler bronzlaşmak için çeşitli yöntemlere başvurmaya başlayacaklar. Ancak korunmadan güneş ışınlarına maruz kalmak ya da bilinçsizce çeşitli bronzlaşma yönetmelerini uygulamak, hem cildinizin normalden önce yaşlanmasına, hem de kanser gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Acıbadem Maslak Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sedef Şahin, deri yaşlanması ve bronzlaşma ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verdi.

  Değişen sosyal eğilimler, deri kanserinde artışa yol açtı!

  Deri yaşlanması yüzde 80 güneşe, yüzde 10 yaşa ve yüzde 10 yerçekimi, stres, sigara içimi, hormonal, genetik gibi diğer nedenlere bağlı olarak gelişir.

  Deri yaşlanmasının en önemli nedeni olan güneş ışınlarının yol açtığı yaşlanma ‘foto-yaşlanma’ olarak adlandırılır.

  Foto-yaşlanma, kronik olarak güneşe maruz kalan el üstleri ve yüzde belirgindir. Son yıllarda sık sık tatile gitme ve solaryuma girme gibi değişen sosyal eğilimler nedeniyle hem foto-yaşlanma hem de güneşe bağlı deri kanserleri artış göstermektedir.

  Güneş derideki bağışıklık sistemini baskılıyor!

  Güneş ışınları derimizde güneş yanığı, güneş alerjisi, deri yaşlanması, kırışıklıklar, sarkmalar, damar genişlemeleri, kahverengi lekeler, tümör ve kanserlere yol açabilir. Güneş ışınları derideki bağışıklık sistemini de baskılamakta ve uçuk gibi enfeksiyonları da tetikleyebilmektedir.

  Özellikle beyaz açık renk derili, mavi veya yeşil gözlü, sarı-kızıl saçlı, güneşte çok çabuk kızaran ve yanan, çiftçi, balıkçı gibi dışarıda çalışan ve dışarıda spor yapan kişiler deri kanserleri için risk grubunu oluştururlar.

  Dünyaya saat 11 ile 15 arasında ulaşan güneş ışınları deri kanseri oluşturucu özelliktedir. Güneşe bağlı deri kanserleri hem normal deride, hem de benler üzerinde oluşabilir ve en sık yüz ve el üstlerinde görülürler.

  SAĞLIKLI BRONZLAŞMA YOKTUR!

  Bronzlaşmak deriyi güneş yanıklarından korur, ancak tam tersine deri kanserleri için de zemin hazırlar. Bronzlaşmak deri yaşlanmasını peşin olarak kabullenmek ve deri kanseri riskini göze almak demektir.

  Son yıllarda bronzlaşmak için ağırlıklı olarak başvurulan bir yöntem olan solaryumda, uzun dalga ultraviyole ışınları (UVA) kullanılmaktadır. Bu ışınlar da deri kanserlerini tetikleyici ve deriyi yaşlandırıcı etkilere sahiptir.

  Derinin sağlığı için, uzun dönem sonuçları artık iyi bilinen solaryumlardan sakınılmalıdır.

  Bronzlaşmak için başvurulan bir diğer yöntem olan kozmetik bronzlaştırıcıların bir kısmında kına gibi deriyi boyayan maddeler bulunmaktadır. Bu tür maddeler deriye bronzlaşmış izlenimi verebilir, ancak maalesef güneş yanıklarından, deri yaşlanmasından ve deri kanserlerinden korumazlar. Bu ürünler kullanılsa bile diğer güneşten korunma önlemleri mutlaka alınmalıdır.

  Güneşe karşı 'Şapka-Gözlük-Koruyucu Krem' Üçlüsü!

  Güneşten korunmak için yaz aylarında saat 11 ile 15 arasında güneşten korunmasız dolaşılmamalı, plajda bulunulmamalı ve denize girilmemelidir.

  Mutlaka koruyucu özellikte geniş kenarlı şapka, kenarları kapalı koyu renk gözlük kullanılmalı; dışarıda bulunmak zorunlu ise gölgede oturulmalı ve uygun giysilerle vücut korunmalıdır.

  Bu önlemlere rağmen bir miktar güneşe maruz kalınması kaçınılmazdır. Güneş ışınları sudan, kumdan ve kardan yansıyabilmekte ve bulutlu havalarda dahi yeryüzüne ulaşarak deri rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

  Bu nedenlerle ek korunma önlemlerinin yanı sıra, güneşten koruyucu kremlerin kullanımı önem taşımaktadır. Güneşten koruyucu kremlerin düzenli kullanılması ile deri kanserleri azalma göstermektedir. Bu kremler ayrıca en önemli "anti-aging" kozmetiklerdir.
   
 2. <3PirayeEda<3

  <3PirayeEda<3 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Haziran 2010
  Mesajlar:
  224
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Trabzon
  0 zaman iyi ki esmer tenliyim :D teşekkürler :D
   
 3. süsen

  süsen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ne yazık ki ben kumral ve açık tenliyim:)Zaten zararlı şeyler hep ilgi çeker.Güneş,asitli içecekler,alkol,sigara...Ne yazık ki en azından yaz aylarında,kısa süreli de olsa biraz bronzlaşmak istiyoruz.Ben açıkcası ilk defa bu yaz kızarmadan ve soyulmadan bunu başardım.Mayıs ayında kullanmaya başladığım anti aging cilt bakım tableti hem bütün vücudumu nemlendirdi,hem de güneşten daha az hasar görmemi sağladı.Imedeen'ı tavsiye ederim,mutlaka bi eczaneye danışın:)
   
Bronzlaşma Deri Yaşlanmasıdır ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt Yaşlanması

  Cilt Yaşlanması

  Cildinizin yaşlanmasını engelleyin, daha genç görününi ipuçları yazımızda Cildinizin Yaşlanmasına Sebep Olan 3 şey Zaman; 20 ve 30’lu yaşlardan sonra cildimizin kendini sürekli yenilemesini sağlayan maddelerin üretiminde azalma olur ve daha ilerleyen yaşlarda bu yenileme süreci daha fazla yavaşlar. Cilt elastikiyetini kaybeder ve yerçekimine yenik düşer,Sigara ve kirli hava ise bu...
 2. Yıldızların Yaşlanması

  Yıldızların Yaşlanması

  İlkel yıldız yavaş bir biçimde büzülerek ısınmaya başlar. Merkez bölgelerdeki sıcaklık bir milyon Kelvin'in üzerine çıktığında nükleer reaksiyonlar başlar ve bir yıldız oluş muş olur. Bu aşamada merkeze doğru etki yapan kütle çekim kuvveti, merkezdeki basınçtan doğan ve dışarıya doğru etki yapan kuvvet tarafından dengelendiğinden, yıldız hidrostatik dengededir. Sıcaklık ve basınç öylesine...
 3. Cilt Tipine göre Bronzlaşma

  Cilt Tipine göre Bronzlaşma

  kola ile bronzlaşma kola ile bronzlaşmak cola bronzlaşma kolayla cola bronzlaşmak Yaz geldiğimi zaman en büyük uğraşımız bronzlaşmak olur.Harika bir ten ve kıyafetlerle mükemmel uyum.Peki cilt tipinize göre nasıl doğru ve kolay bronzlaşabiliriz?:tik: KIZILLAR VE SARIŞINLAR Süt beyazı parlak teniniz, açık renk gözleriniz ile tüm yıl elinizde tuttuğunuz "en kıskanılan ten"sıfatını...
 4. Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır

  Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır

  hastalıklar,deri yaşlanması,güneşlenmek,bronz ten,hastalık tedavileri,çözümler. Kış mevsimin sona ermesiyle yaz tatili ve broznlaşma planları yavaş yavaş zihinleri meşgul etmeye başladı. Güneşli günlerin özlemini çekenler bronzlaşmak için çeşitli yöntemlere başvurmaya başlayacaklar. Ancak korunmadan güneş ışınlarına maruz kalmak ya da bilinçsizce çeşitli bronzlaşma yönetmelerini...
 5. Bronzlaşmanın doğal yolları

  Bronzlaşmanın doğal yolları

  bronzlaşmayı önlemek bronzlaşmanın doğal yolları doğal bronzlaşma, yontemleri, yolları nelerdir gelin bu yazımızda öğrenelim arkadaşlar. Bu yaz bronz bir tene sahip olmak isteyen Melek'lerimize, doğüal bronzlaşma yöntemlerini sunuyoruz arkadaşlar:) Doğal bronzlaşma yöntemleri ile çikoata gibi bir cilde sahip olmak elinizde. Cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Görünümünüze...

Sayfayı Paylaş