1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  hastalıklar,deri yaşlanması,güneşlenmek,bronz ten,hastalık tedavileri,çözümler.  < Konu Resmi..>


  Kış mevsimin sona ermesiyle yaz tatili ve broznlaşma planları yavaş yavaş zihinleri meşgul etmeye başladı.
  Güneşli günlerin özlemini çekenler bronzlaşmak için çeşitli yöntemlere başvurmaya başlayacaklar.

  Ancak korunmadan güneş ışınlarına maruz kalmak ya da bilinçsizce çeşitli bronzlaşma yönetmelerini uygulamak, hem cildinizin normalden önce yaşlanmasına, hem de kanser gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
  Acıbadem Maslak Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sedef Şahin, deri yaşlanması ve bronzlaşma ile ilgili aydınlatıcı bilgiler verdi.

  Değişen sosyal eğilimler, deri kanserinde artışa yol açtı!

  Deri yaşlanması yüzde 80 güneşe, yüzde 10 yaşa ve yüzde 10 yerçekimi, stres, sigara içimi, hormonal, genetik gibi diğer nedenlere bağlı olarak gelişir.

  Deri yaşlanmasının en önemli nedeni olan güneş ışınlarının yol açtığı yaşlanma 'fotoyaşlanma' olarak adlandırılır.

  Fotoyaşlanma, kronik olarak güneşe maruz kalan el üstleri ve yüzde belirgindir. Son yıllarda sık sık tatile gitme ve solaryuma girme gibi değişen sosyal eğilimler nedeniyle hem fotoyaşlanma hem de güneşe bağlı deri kanserleri artış göstermektedir.

  Güneş derideki bağışıklık sistemini baskılıyor!

  Güneş ışınları derimizde güneş yanığı, güneş alerjisi, deri yaşlanması, kırışıklıklar, sarkmalar, damar genişlemeleri, kahverengi lekeler, tümör ve kanserlere yol açabilir. Güneş ışınları derideki bağışıklık sistemini de baskılamakta ve uçuk gibi enfeksiyonları da tetikleyebilmektedir.

  Özellikle beyaz açık renk derili, mavi veya yeşil gözlü, sarı-kızıl saçlı, güneşte çok çabuk kızaran ve yanan, çiftçi, balıkçı gibi dışarıda çalışan ve dışarıda spor yapan kişiler deri kanserleri için risk grubunu oluştururlar.

  Dünyaya saat 11 ile 15 arasında ulaşan güneş ışınları deri kanseri oluşturucu özelliktedir. Güneşe bağlı deri kanserleri hem normal deride, hem de benler üzerinde oluşabilir ve en sık yüz ve el üstlerinde görülürler.

  SAĞLIKLI BRONZLAŞMA YOKTUR!

  Bronzlaşmak deriyi güneş yanıklarından korur, ancak tam tersine deri kanserleri için de zemin hazırlar. Bronzlaşmak deri yaşlanmasını peşin olarak kabullenmek ve deri kanseri riskini göze almak demektir.

  Son yıllarda bronzlaşmak için ağırlıklı olarak başvurulan bir yöntem olan solaryumda, uzun dalga ultraviyole ışınları (UVA) kullanılmaktadır. Bu ışınlar da deri kanserlerini tetikleyici ve deriyi yaşlandırıcı etkilere sahiptir.
  Derinin sağlığı için, uzun dönem sonuçları artık iyi bilinen solaryumlardan sakınılmalıdır.

  Bronzlaşmak için başvurulan bir diğer yöntem olan kozmetik bronzlaştırıcıların bir kısmında kına gibi deriyi boyayan maddeler bulunmaktadır. Bu tür maddeler deriye bronzlaşmış izlenimi verebilir, ancak maalesef güneş yanıklarından, deri yaşlanmasından ve deri kanserlerinden korumazlar. Bu ürünler kullanılsa bile diğer güneşten korunma önlemleri mutlaka alınmalıdır.

  Güneşe karşı 'Şapka-Gözlük-Koruyucu Krem' Üçlüsü!
  Güneşten korunmak için yaz aylarında saat 11 ile 15 arasında güneşten korunmasız dolaşılmamalı, plajda bulunulmamalı ve denize girilmemelidir.

  Mutlaka koruyucu özellikte geniş kenarlı şapka, kenarları kapalı koyu renk gözlük kullanılmalı; dışarıda bulunmak zorunlu ise gölgede oturulmalı ve uygun giysilerle vücut korunmalıdır.

  Bu önlemlere rağmen bir miktar güneşe maruz kalınması kaçınılmazdır. Güneş ışınları sudan, kumdan ve kardan yansıyabilmekte ve bulutlu havalarda dahi yeryüzüne ulaşarak deri rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

  Bu nedenlerle ek korunma önlemlerinin yanı sıra, güneşten koruyucu kremlerin kullanımı önem taşımaktadır. Güneşten koruyucu kremlerin düzenli kullanılması ile deri kanserleri azalma göstermektedir.


   
Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt Yaşlanması

  Cilt Yaşlanması

  Cildinizin yaşlanmasını engelleyin, daha genç görününi ipuçları yazımızda Cildinizin Yaşlanmasına Sebep Olan 3 şey Zaman; 20 ve 30’lu yaşlardan sonra cildimizin kendini sürekli yenilemesini sağlayan maddelerin üretiminde azalma olur ve daha ilerleyen yaşlarda bu yenileme süreci daha fazla yavaşlar. Cilt elastikiyetini kaybeder ve yerçekimine yenik düşer,Sigara ve kirli hava ise bu...
 2. Bronzlaşmak derinin hasar görmesi demektir

  Bronzlaşmak derinin hasar görmesi demektir

  ANKARA (ANKA) - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, yaz aylarının gelmesiyle beraber güneşin zararlı etkilerine karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Akdur, bronzlaşmanın aslında derinin hasar görmesi anlamına geldiğini söyleyerek “Güneşlenmenin yararı yok zararı çoktur. Deri kanserlerinin temel nedeni güneştir” dedi....
 3. Yıldızların Yaşlanması

  Yıldızların Yaşlanması

  İlkel yıldız yavaş bir biçimde büzülerek ısınmaya başlar. Merkez bölgelerdeki sıcaklık bir milyon Kelvin'in üzerine çıktığında nükleer reaksiyonlar başlar ve bir yıldız oluş muş olur. Bu aşamada merkeze doğru etki yapan kütle çekim kuvveti, merkezdeki basınçtan doğan ve dışarıya doğru etki yapan kuvvet tarafından dengelendiğinden, yıldız hidrostatik dengededir. Sıcaklık ve basınç öylesine...
 4. doğal bronzlaşmak en iyidir

  doğal bronzlaşmak en iyidir

  doğal bronzlaşmak doğal bronzlaşma yöntemleri dogal bronzlasmak bronzlaşmak için yöntem artık solaryumda koyulaşmak sanat dünyasından toplumumuzada sıçradı pekii bu ne kadar doğru bi yöntem yada ne kadar yanlış haberimizden anlayacağız..... SOLARYUM KURBANI SOSYETENİN EN GÜZEL KADINLARINDAN MARTHA ŞAVKAN'A NAZAR DEĞDİ. Şavkan, geçtiğimiz günlerde Nişantaşı'ndaki bir güzellik merkezinde...
 5. Bronzlaşma Deri Yaşlanmasıdır !

  Bronzlaşma Deri Yaşlanmasıdır !

  soyulmadan bronzlaşma Korunmadan güneş ışınlarına maruz kalmak ya da bilinçsizce çeşitli bronzlaşma yönetmelerini uygulamak, hem cildinizin normalden önce yaşlanmasına, hem de kanser gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir...DERİNİZ SİZDEN ÖNCE YAŞLANMASIN! Kış mevsimin sona ermesiyle yaz tatili ve bronzlaşma planları yavaş yavaş zihinleri meşgul etmeye başladı. Güneşli günlerin...

Sayfayı Paylaş