1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Bu 15 Bitkinin Yan Etkilerine Dikkat!

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bitkilerin yan etkileri, zararlı bitkiler, hangi bitkiler zararlı

  Sevgili melekler, Sağlık Bakanlığı, internet üzerinden satışı yapılan ve son dönemde kullanımı hızla artan tıbbi bitkiler konusunda uyardı. Daha önce yayınladığı zararlı tıbbi bitkiler listesine yenilerini ekleyen Sağlık Bakanlığı, vatandaşların bilinçlenmesi ve gelişigüzel bitki kullanımının azaltılması için oluşturduğu yeni listeyi yayınladı...


  < Konu Resmi..>

  Kediotu

  El titremesi, bitkinlik, kramp, göğüs sıkışması gibi durumlara yol açtığı görülebilir.

  Ökseotu

  Baş ağrısı, hipotansiyon, yüksek ateş, göğüs ağrısı, alerjik reaksiyonlar, titremeler, koma ve halusinasyon görülebilir.

  Akdiken (Cehri)

  Uzun süreli kullanım özellikle potasyum kaybına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Yüksek dozda kullanım böbrek iritasyonuna neden olabilir.

  Yulaf

  Protein içeriği ile ilgili veriler mevcut olmadığından çölyak hastalığı olan kişilerce dikkatli kullanılmalıdır. Araç ve makine kullanımını etkileyebileceğinden kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır.

  Ayı üzümü

  Bulantı, kusma, aşırı duyarlık gösterebilir. Bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

  Arnika

  Alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır.

  Paprika

  Hipotermi, uzun süre yüksek dozda gastrit, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve etkileri görülebilir.

  Sinameki

  Aşırı dozda sıvı dengesizliğine yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

  Bağırsak tıkanıklığında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında apandisitte ve elektrolit eksikliğinde kullanılmamalıdır.

  Hiyarşembe

  Doz aşımı durumunda kramp benzeri şikayetler ve etki oluşabilir. Uzun süreli kullanılmada başta potasyum olmak üzere elektrolit kaybına neden olabilir. Bu durum bağırsak sorunları, kas güçsüzlüğü, ödem ve kemik erimesine neden olabilir.

  Zerdeçöp

  Safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmaz. Safra taşı olması durumunda doktor kontrolü gerektirir. Mide ülserinde kullanılmaz.

  Tekeotu

  Kapsüller ve tabletler değişik dozajlarda satılmaktadır. Yüksek dozlarda kullanımı terlemeye ya da hararete neden olabilir.

  Altınmühür

  Böbrek rahatsızlıklarında, midede gelişen hastalıklarda, yeni doğanlarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

  Şahtere

  Safra kanalı tıkanıklıklarında, safra taşı olanlarda ve safra ile ilgili başka rahatsızlıklarda ayrıca hepatitte kullanımı tavsiye edilmemektedir.

  Kokulu Yonca

  Deride enflamasyon, varis, duyarsızlaşma, bacaklarda ani şişkinlik oluşursa derhal doktora başvurulmalıdır.

  Çakşırotu

  Yüksek dozlarda kullanımı huzursuzluk, başağrısı, diyare, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve dudaklarda şişmeye neden olabilir.


   
Bu 15 Bitkinin Yan Etkilerine Dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şifalı bitkilerin yan etkileri

  Şifalı bitkilerin yan etkileri

  ginkgo biloba yan etkileri kava kava bitkisi biberi saw palmetto yan etkileri bitkisi nasıl kullanılır Farklı ilaçların kullanımı ile ilaçların şifalı bitkilerle kullanımından doğacak ters reaksiyonların ölüme neden olabileceği belirtildi. İleri Etkili Teknoloji Değerlendirme Merkezinden (HiTEC) Janet Martin, farklı ilaçların kullanımı ile ilaçların şifalı bitkilerle kullanımından doğacak...
 2. bu bitkilere dikkat.. ölebilirsiniz.!!!!

  bu bitkilere dikkat.. ölebilirsiniz.!!!!

  güzel avrat otu ve arsenik Katran ruhu, pire otu, güzel avrat otu, kenevir, kendir, hint yağı, çinko, cıva, arsenik gibi ürünlerin aktarlarda satılmasını yasaklayan Sağlık Bakanlığı, bu yasağı yeni bir genelge ile genişletmeye hazırlanıyor. SAĞLIK Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, aktarların pek çok bitkiyi "her derde deva" diyerek sattıklarını, ancak aktarlarda...
 3. Kabakulak Aşısı Yan Etkileri

  Kabakulak Aşısı Yan Etkileri

  aşı nasıl elde edilir kabakulak aşısı yan etkileri Çocuklarda kabakulak hastalığına karşı vurulan kabakulak aşısının herhangi bir yan etkisi olup olmadığını merak ediyorsanız işte sizin için gerekli bilgiler Kabakulak,okul çağındaki çocuklarda sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır.Genellikle tükürük bezlerini etkiler,ama başka organlarda da enfeksiyona yol açtığı olur.Aşı %90 oranında 10...
 4. Difteri Aşısının Yan Etkileri

  Difteri Aşısının Yan Etkileri

  difteri aşısının yan etkileri difteri aşısı yan etkileri Difteri aşısı nasıl vurulur yan etkileri varmıdır gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için vermiş olduğum aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz Difteri Aşısı Nasıl Vurulur? Difteri günümüzde çok ender görülen bir hastalıktır.Ama hangi yaşta olursa olsun yaşamsal tehlike yaratır.Difteri aşısı boğmaca ve tetanos aşısıyla birlikte...
 5. Acı Kavun Bitkisinin Yan Etkileri

  Acı Kavun Bitkisinin Yan Etkileri

  Acı Kavunun Zararları Acı Kavunun zararları nelerdir Acı kavunun yan etkisi varmı Her ne kadar şifalı olsalar da bilinçli bir şekilde kullanılması gerkeen bitkilerden acı kavunun yan etkileri ile ilgili olarak sizlerle paylaşabileceğimiz bilgiler şöyle melekler :) Taze öz su dahilen kullanılmamalıdır. Karin ağrısıyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alınırsa kalın bağırsağı tahriş...

Sayfayı Paylaş