1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bu 9 Hata Dişleri Yok Ediyor

  Konu, 'Diş Tedavisi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Dişlerimiz korumak için yapmamız gereken bazı şeyler var...İşte bu 9 hata yı yapmazsak dişleriniz ömür boyu sizinle olabilir...Diş sağlığınız için korunmanız gereken 9 önemli hata :tik:
  İşte dişlerin çürümesine neden olan etkenler…


  1- Sürekli kahve molası gün boyu kahve çay içme ve atıştırma alışkanlığı ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.

  2- Sigara kullanımı Sigara içmek ağız kuruluğundan ağız kokusuna dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

  3- Diş ipinin önemi Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

  4- Diş fırçalama Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

  5- Yemek dışında tüketilen tatlı tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

  6- Su ihtiyacı Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

  7- Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arınıdırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.

  8- Meyve ve sebzeden kaçmayın Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

  9- Şekersiz sakızı tercih edin Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Çünkü tükürük akışını hızlandırıp ağzın temizlenmesine yardımcı olur.

   
 2. orkide

  orkide Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  bende anlayamadım neresi
  gerçekten çoğuna önem vermeden yaşıyoruz dikkatli yaşamak lazım parmaklarına sağlık canım bizi bişlgilendirdiğin için ............
   
Bu 9 Hata Dişleri Yok Ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dişi çürüten dokuz hata

  Dişi çürüten dokuz hata

  Ağız kokusu ve diş çürükleri günlük hayatı zorlaştıran en önemli sağlık problemleri arasında. Diş Hekimi Mehmet Kazandı, kişilerin farkında olmadan yaptıkları hatalardan kurtularak daha sağlıklı dişlere sahip olabileceklerini söylüyor ve bu hataları şöyle sıralıyor: 1. Sürekli kahve molası: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek...
 2. Dişleri yok eden 9 hata!

  Dişleri yok eden 9 hata!

  Diş Hekimi Mehmet Kazandı, kişilerin farkında olmadan yaptıkları hatalardan kurtularak daha sağlıklı dişlere sahip olabileceklerini söyledi. 1) Sürekli kahve molası gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu...
 3. dişleri yok eden 9 hata

  dişleri yok eden 9 hata

  Dişleri Yok Eden 9 Hata!... 1- Sürekli kahve molası: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli. 2- Sigara kullanımı: Sigara içmek ağız...
 4. Dişleri Yok Eden 9 Hata!...

  Dişleri Yok Eden 9 Hata!...

  Dişleri Yok Eden 9 Hata!... Sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmayı kim istemez ki? Ancak bunun için sadece istek yetmiyor, bir şeyler de yapmak gerekiyor. Diş Hekimi Mehmet Kazandı, farkında olmadan yaptığımız hatalardan kurtularak daha sağlıklı dişlere sahip olabileceğimizi belirtiyor. İşte dişlerin çürümesine neden olan 9 etken: 1- Sürekli kahve molası: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma...
 5. Diş Bakımında 30 Hata...

  Diş Bakımında 30 Hata...

  diş ile ilgili afişler diş sağlığı ile ilgili afişler sarı Ağız ve diş sağlığı konusunda farkında olmadan yaptığımız hatalar, kimi zaman telafisi çok güç sonuçlar doğurabiliyor meleklerim... Beyazlatmak isterken başvurulan yanlış yöntemler nedeniyle sağlıklı dişler kaybedilebildiği gibi, söz gelimi "ağız kokusu herkeste olur" tarzında yanlış bir bilgi yüzünden tedavi...

Sayfayı Paylaş