1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Bu hastalık en çok Türkler'de görülüyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Alveoler mikrolitiazisin Türkçe karşılığı yok, ama hastalığa ‘akciğerlerin ufak tefek taşları’ demek mümkün. Bize ne bundan demeyin çünkü bu hastalık en çok bizde görünüyor. < Konu Resmi..>
  Bugün sizlere adını ilk defa duyacağınız oldukça nadir rastlanan bir hastalıktan bahsedeceğim. Bu hastalık ‘alveoler mikrolitiazis’.

  Alveoler mikrolitiazisin Türkçe bir karşılığı yok, ama bu hastalığa ‘akciğerlerin ufak tefek taşları’ gibi bir isim vermek pek de yanlış olmaz sanırım. Çünkü, alveol tıp dilinde akciğer dokusundaki hava keseciklerinin adı. Mikro, málûmunuz çok küçük demek; litiazis ise taş mánasında bir kelime. Buna göre, alveoler mikrolitiazis akciğer keseciklerinin küçük taşları demek oluyor.

  Bize ne bu hastalıktan demeyin, çünkü bu hastalığın çok önemli bir özelliği var. O da, tüm dünyada ‘en çok Türkler’de görülen bir hastalık’ olması, fakat Türkler’de neden sık görüldüğünün mákûl ve mantıklı bir açıklaması yok.

  Akciğerlerdeki hava keseciklerinin içinde sayısız, minik küçük taşların oluşumu ile karakterize bir hastalık olan alveoler mikrolitiazis, ilk kez 1918 yılında tanımlanmış ve bugüne değin 500’e yakın kişide bu hastalığın saptandığı bildirilmiştir. Hastalık en çok Türklerde görülmekte, onları İtalyan ve Amerikalılar izlemektedir.

  Alveoler mikrolitiazise, yediden yetmişe her yaştan insanda rastlanabiliyor. Prematüre bebeklerde görülebildiği gibi, 80 yaşında da tanındığı bildirilmiştir, ama en çok 30-50’li yaşlarda saptanıyor. Erkeklerde daha çok görülüyor. Hastalığın ailesel bir özelliği var, özellikle kardeşlerde sık rastlanıyor.

  Sebebi belli değil

  Alveoler mikrolitiazis 80 yıldan fazla zamandan beri tanınan bir hastalık olmasına rağmen sebebi bilinmemektedir. Akciğerlerde oluşan minik taşlar büyük ölçüde kalsiyum ve fosfordan oluşur, fakat hastalarda ne

  kalsiyum ne de fosfat metabolizmasında bir bozukluk yoktur. Bulaşıcı bir hastalık da değildir.

  Öksürük ve nefes darlığı

  Erken dönemdeki hastaların önemli bir şikáyeti yoktur. Bir çok hastaya başka bir sebeple çekilen akciğer röntgeninde görülen bulgularla tanı konur.

  En çok rastlanan belirtiler öksürük ve ilerleyici nefes darlığıdır, ancak bunlar hastalığın ilerlemiş evrelerinde ortaya çıkarlar. Bazı hastalarda öksürükle beraber balgam ya da küçük kanamalar da görülebilir. Göğüs ağrısı olabilir.

  Hastalık iyice yaygınlaştığında, bacaklarda şişme, karaciğerde büyüme, karında sıvı toplanması, boyun damarlarında genişleme, tırnak ve dudaklarda morarma gibi sağ kalp yetersizliği bulguları ortaya çıkar. Nefes darlığı oturur durumda bile vardır.

  Alveoler mikrolitiazis, çok yavaş seyirli bir hastalıktır. Tanısı 80 yaşında konan hastalar da bunun en iyi kanıtıdır. Hastalar, genellikle tanı konduktan ortalama 30 yıl kadar sonra solunum ya da sağ kalp yetersizliği yüzünden kaybedilir.

  Teşhisi çok kolay!

  Alveoler mikrolitiazis tanısı tipik hastalarda çok kolaydır. Bir çok hastada akciğer röntgenindeki bulgular başka hiçbir hastalıkla karışmayacak kadar tipiktir. Röntgende, tüm akciğer alanlarında, sayılamayacak kadar çok, ince kum taneleri şeklinde beyazlıklar vardır. Taşların büyüklükleri 1 milimetreden daha küçüktür. Bu bulgular akciğer tomografisinde daha belirgindir.

  Akciğer röntgeni ile kesin teşhis konamayan durumlarda bronkoskopi ile biyopsi yapılması gerekir.

  Bazı hastaların balgamlarında küçük taş taneciklerine rastlanabilir.

  Laboratuar bulguları tipik değil

  Hastalığa ait tipik bir kan bulgusu yoktur. Bir çok hastada sedimantasyon ve kanda gama-globülin düzeyleri yüksek bulunur.

  Solunum fonksiyon testlerinde akciğer kapasitesinin azalmış olduğu saptanır. İlerlemiş evrede kanda oksijen basıncı da düşük bulunur.

  Kesin bir tedavisi de yok

  Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Bazı hastalarda denenen ‘bronko-alveoler lavaj’ın yani akciğerlerin serumla yıkanmasının tedavi bakımından bir yararı olduğu gösterilememiştir. Kortizon tedavisinin de olumlu bir etkisi olmadığı anlaşılmıştır.

  Son yıllarda, kristalleşmeyi önleyici etkisi olan ‘disodium etidronat’ isimli ilaçla uzun süreli tedavi ile hem hastaların şikayetlerinde ve hem de röntgen bulgularında gerilemeler olduğu bildirilmiştir.

  Tedaviye cevap vermeyen hastalarda ise akciğer nakli denenmektedir.
  (Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta/Star)


   
Bu hastalık en çok Türkler'de görülüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evlilikte En Çok Boşanma 16. Yıldan Sonra Görülüyor

  Evlilikte En Çok Boşanma 16. Yıldan Sonra Görülüyor

  Türkiye'de boşanmaların en çok yaşandığı yaş grubu erkeklerde 30-34, kadınlarda 25-29 yaş aralığı olduğu açıklandı. Yapılan bir araştırmaya göre, çiftler evlilikte 16 yılı doldurduktan sonra boşanmayı daha çok düşünüyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2006 yılı verilerine göre Türkiye'de geçtiğimiz yıl 650 bin 233 evlilik olurken, 93 bin 489 çift de boşanma kararı aldı. Erkeklerde...
 2. En çok öldüren hastalık..

  En çok öldüren hastalık..

  Dünya Sağlık Örgütü dünyanın en çok öldüren hastalığını açıkladı. Başlıca ölüm nedeni Dünya Sağlık Örgütü, insan yaşamını en çok kronik hastalıkların tehdit ettiğini ortaya çıkardı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kalp hastalıkları, inme gibi kronik rahatsızlıkların batı tarzı yaşam biçimiyle birleşerek dünya çapında başlıca ölüm nedeni haline geldiğini vurguladı. Merkezi Cenevre’de bulunan...
 3. Dünyada En Çok Görülen Hastalık...

  Dünyada En Çok Görülen Hastalık...

  dünyada en çok görülen hastalık, nedir, hangisidir, nedenleri, en çok görüldüğü yerler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Ne kadar korunmaya çalışsak ta hastalanabiliriz.Her şeyden izole yaşamak ta buna çare değildir.Çünkü mikroplar havada asılı halde durur ve bizlere hastalık bulaşmasına sebep olurlar. Aşağıda ki yazıda dünya üzerinde en çok görülen...
 4. Kadınların En Çok Yakalandıkları Hastalıklar

  Kadınların En Çok Yakalandıkları Hastalıklar

  kadınların yakalandıkları hastalıklar kadınların hastalıkları Sevgili melekler, kadınlarla erkeklerin bünyeleri ve yapıları farklı olduğundan yakalanma riski taşıdıkları hstalıklar da doğal olarak farklı oluyor. Her yıl binlerce hastaya belli belirsiz semptomlar neticesinde yanlış teşhisler konurken, kadınların yakalandıkları ve kafa karıştırıcı hastalıkları, Beyoğlu Özel Avusturya Sen Jorj...
 5. Titreme en çok ellerde görülüyor.

  Titreme en çok ellerde görülüyor.

  ellerde titreme,eller niye titrer,ellerde titreme neden olur,ellerin titremesi hangi hastalığın habercisi,ellerde titremenin nedenleri,ellerde titreme sebepleri, Titreme; vücudun belli kısımlarındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir. En sık ellerde görülen titreme sağlıklı diyebileceğimiz normal kişilerde görülebilir ve...

Sayfayı Paylaş