1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Bu Mevsİmde Hastaliklardan Nasil Korunmali

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  hastalıklardan nasıl korunmalıyız < Konu Resmi..>
  Hava şartları insanların hem ruhsal hem bedensel sağlıklarını yakından etkiliyor. Havanın kirlisi de, soğuğu da, sıcağı da, bulutlusu da, yağmurlusu da, fırtınalısı da pek çok hastalığa neden oluyor
  ya da hastalık belirtilerini tetikliyor. Hatta, kimini güzel havalar bile yataklara düşürebiliyor.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, hastalıktan korunma yollarını sizin için yazdı.

  ASTIMLILARIN TEHLİKELİ GÜNLERİ

  Havaların dengesiz gittiği, aynı gün içinde bile önemli ısı farklarının yaşandığı, havaların değişken olduğu şu günlerden en çok etkilenenler ise astım hastaları.

  Dış atmosferle sürekli temas halinde olan bronşlarımız, soluduğumuz hava şartlarındaki değişikliklerden çok çabuk ve fazlaca etkilenir. Her soluk alışta akciğerlere giren havanın sıcaklığı, nemliliği ve içinde bulunan çeşitli maddeler astımlı hastalar için çok önemlidir. Astımlıların bronşları ani ısı değişikliklerine çok duyarlıdır. Özellikle havanın aniden soğuması bronşlarda spazma ve salgılarda artışa neden olur. Bugünlerde hastane polikliniklerinin astım krizindeki hastalarla dolup taşması bu yüzdendir.

  BÜYÜK ŞEHİRLER VE YOĞUN TRAFİK

  Tatilin bitmesi ve okulların açılmasıyla beraber yoğunlaşan trafiğin yol açtığı hava kirliliğinin de astım krizlerinin artmasında rolü vardır. Motorlu araçların egzoz gazları bronşlar için çok zararlıdır. Egzoz gazlarına güneş ışınlarının etkisiyle oluşan azot oksitleri ve ozon solunum yolları için son derecede toksik gazlardır.

  ÜST SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONLARI

  Sonbahar, nezle, faranjit, sinüzit, tonsillit.. gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının çok sık görüldüğü bir mevsimdir. Virüslerin neden olduğu bu hastalıklar, özellikle küçük çocuklardaki astım krizlerinin en başta gelen nedenidir. Çocuk önce nezle olur ve hemen arkasından öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ile astım krizleri ortaya çıkar.

  EV TOZLARI VE KÜFLER

  Havaların soğuması ile birlikte insanlar zamanların çoğunu artık kapalı ortamlarda geçirmeye başlarlar ve böylece de ev akarları, hayvan tüyleri ve küfler gibi alerjenlere daha fazla maruz kalırlar.

  ASTIMLILAR NELERE DİKKAT ETMEMLİDİR

  -Havadaki ani değişikliklere karşı tedbirli olun. Ne çok kalın ne de ince giyinin.

  -Şemsiyesiz ve yağmurluksuz dışarı çıkmayın.

  -Soğuk havalarda burnunuzu bir maskeyle kapatın.

  -Soğuk ve kirli havada efor yapmaktan kaçının.

  -Terlememeye ve bu teri üzerinizde soğutmamaya dikkat edin.

  -Daima burundan nefes alıp verin.

  -Odanızı her gün havalandırın ve oda havasını temizleyen aletlerden yararlanın.

  -Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

  -Kapalı ve kalabalık alanlarda bulunmamaya özen gösterin.

  -Grip aşısı olun.

  -Koruyucu astım ilaçlarınızı ve aşınızı düzenli olarak kullanın.
  alıntı


   
Bu Mevsİmde Hastaliklardan Nasil Korunmali konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aids Nedİr? Nasil Bİr Hastaliktir?

  Aids Nedİr? Nasil Bİr Hastaliktir?

  eyis nedir AIDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV’in etkisi yanında, çeşitli mikroplar (bakteri mantar,virüs, prozoton) deri,solunum,sindirim ve merkez sinir sistemi gibi muhtelif doku ve organlara yerleşip hastalıklara neden...
 2. Nasil İnsanlik Bu.....................

  Nasil İnsanlik Bu.....................

  Ben bu dünyayı anlayamadan ölüp gidicem galiba.İnsanlıgımıza bize neler oluyor arkadaşlar?Herkes birbirini yemekte hak hukuk tanımamakta hadi bunları geçtim anne evladını evlat ebeveynlerini kardeş kardeşi sırtından hançerler olmuş.Peki biz bunlar için mi yaşıyoruz? Zevk mi alıyoruz yani bu nasıl insanlık bu nasıl bir dünya ve bizlerde böyle bir dünyaya çocuk dünyaya getirip "sende burada...
 3. Bu nasil bir ASK !!!

  Bu nasil bir ASK !!!

  Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi ...onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir. Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır!...

Sayfayı Paylaş