1. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0

  Bu yazı dostlarıma ithaf edilmiştir

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında zuzu65 tarafından paylaşıldı.

  .
  Hempa; omuzdaş demek, refik, dost, arkadaş demek. Bunların içinde en sevdiğim ise, arkadaş. Adı üstünde arkanda duran. Dünyanın en büyük zenginliği olan arkadaşların isminin nerden geldiğini merak ettiniz mi hiç? Bu rivayeti bana aktaran “arkadaşım İlknura teşekkür ederek, konuya girelim.

  Savaş döneminde siperdeki askerler sırtlarını sağlama almak ve korumak için, arkalarına taş koyarlarmış. Buna da arkataşı denirmiş. Zaman içinde arkamızı kollayan, duran, hatta toplayan dostlara denilen bu kelime değişerek arkadaş olmuş.
  Öyle her baba yiğidin işi değildir arkadaş olmak. Anlayacaksın, dayanacaksın, bölüşecek, paylaşacaksın. Kendinden daha değerli olacak. Önemseyeceksin. Bu yazıda anlatılanlar arkadaşmış gibi duranları elbette kapsamaz.
  Aslında sanırım arkadaş ile dost arasında ince bir çizgi var. Bu da bencillik. Dostluk ve arkadaşlık Türk Dil Kurumu sözlüğünde aynı anlamı içerse de, benim lugatta ayrılırlar. Dostluğun içine biraz bencillik ve beklenti eklerseniz bunun adı arkadaştır. Eleştirmek veya yargılamak için değil söylediklerim, sadece farkı anlatmak için. Zaten bencillik dediğin insanın doğasında var, keza beklenti de. Bu iki çok önemli insani duyguyu silip atan, doğaüstü olayın adı ise dostluk.
  Kaç dostunuz var? Benim onlarca arkadaşım, yüzlerce tanıdığım ve ahbabım ama bir elin parmaklarından bile az dostum var. Zaten dost dediğin az olur, öz olur.
  Hatta şöyle bir ayrıntı bile koyabilirim buraya, bazen siz birilerine iyi dostsunuzdur ama onlar sizin dostunuz olamaz.

  Dost demek uğrunda can vermek demektir. Kaç insana böbreğini, ekmeğini, paranı, sırrını verirsin ki. O zor durumdayken, rahat uyuyamıyorsan, dostundur. Eleştirmek yerine anlıyor ve saygı duyuyorsan, dostsundur. Hata yaptığında elbette uyarıyor ama “ben sana söylemiştim” demeden, düştüğü yerden kaldırıyorsan, dostsundur. Empati kuruyor, hatalarını sadece onunla paylaşıyor, değiştirmeye çalışmadan kabul edip seviyorsan dostsundur. Sen aç olduğun halde ekmeğinin, paranın daha fazlasını ona veriyorsan, dostsundur. Yaptığın iyilikleri yüzüne vurmuyorsan, karşılık beklemiyorsan, kıskanmıyor, hatta onun için seviniyorsan, dostsundur. Dost dediğin öyle sadece aşk acısı çekerken, üzgünken, “ah canım, geçer” diyen değildir. Dost dediğin çözüm üretir. Görmediklerini gösterir. Kolay kolay kırılmaz. Bir anne gibi sevgisinin, iyiliklerinin karşılığını beklemez. Çetele tutmaz. Dostluk zor zanaattir vesselam. Nasıl ki her hayvandan post olamazsa, her faniden dost olmaz.
  Yukarıda saydığım durumları yapmayan, yapamayan, belirli alışverişler dahilinde seninle olan, seven ve birlikte olmaktan keyif aldığın insanlar arkadaştır.
  Birine kanın kaynayınca, iyi iletişim kurunca biz dost oluruz. Olmaz. Dostlar imtihanlardan geçmelidir. Hayatın akıp giderken, başına gelen her konuda nasıl durduğuna, ne hissettiğine, nasıl davrandığına bakacaksın. Öyle her önüne gelene dostum dersen, gün gelir dostluğa olan inancın biter. Kendine de bunu yapmayacaksın, dostum denilen ünvanı alamayacak adamı da bu yükün altına sokmayacaksın. Zaman gerek dostluklara. Ucunu açık bırakacaksın.
  Yıllar içinde öğrendim gerçekten dostluğun, arkadaşlığın anlamını. Ve en önemlisi dostlarımı, aşklarımdan üstün tuttum. Çünkü o adamlar, sevgililer, kocalar gitti; dostlarım yanımda kaldı.
  Günümüzde dostunuz olacak kadar şanslıysanız, onu iyi tutun, sahip çıkın. Şimdi çok zengin, çok mutlu, çok güzel, bir sürü çok şey olsanız da, gelecekte ne durumda olacağınızı bilemezsiniz.
  Bu yazının sonunda hiç dostunuz olmadığına karar verdiyseniz, yazık, ama şöyle bir durun. Hatayı kendinizde arayın!

  Not: Bu yazı dostlarıma ithaf edilmiştir, isim vermeye gerek yok, onlar kendinilerini bilirler….

   
 2. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38
  Cevap: Bu yazı dostlarıma ithaf edilmiştir
  emeğine, yüreğine sağlık zuzu ablam
   
 3. semazen

  semazen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  521
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Bu yazı dostlarıma ithaf edilmiştir
  Yüreğine sağlık zuzummm
  Yazdıklarına harfi harfine kelimesi kelimesine yanii kısacaa sonuna kadar katılıyorum.. :)

  Paylaşım için teşekkürler canım
   
 4. zuzu65

  zuzu65 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.693
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Bu yazı dostlarıma ithaf edilmiştir

  sağolun arkadaşlar dostluk adıne çok beğendiğim bir paylaşım öyle hafife alınası değilmiş dotluklar
   
Bu yazı dostlarıma ithaf edilmiştir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dost

  dost

  Dost dediğin radikal olmalı; Sevilecek biri olmadığın zamanlarda bile seni sevmeli... Sarılanacak biri olmadığın zamanlarda bile sana sarılmalı... Dayanılmaz olduğun zamanlarda bile sana dayanmalı... Dost dediğin fanatik olmalı; Bütün dünya seni üzdüğünde sana moral vermeli, Güzel haberler aldığında seninle dans etmeli, Ve ağladığında, seninle ağlamalı... Ama hepsinden daha çok...
 2. Dost

  Dost

  Dost Genç adamın biri, Dermiş babasına her gün; 'Benim de dostlarım var, sendeki dost gibi' Baba, itiraz eder, Olmaz öyle çok dost, hakikisi Belki bir, belki iki, Fazlasını bulamazsın gerçek, hakiki... Devam eder durur konuşma... Aralarında başlar bir tartışma, Karar verirler bir sınava, Dostun hakikisini anlamaya... Bir akşam bir koyun keserler, Ve koyarlar çuvala. Baba der ki oğluna,...
 3. Gerçek dost bu

  Gerçek dost bu

  Gerçek Dostluk Bu Günün birinde iki dost varmış her ikisi de çok iyiymiş ama biri saf diğeri ise kurnaz ve açık gözlüymüş.Açık gözlü olan dostun şirketi batmış ve dostundan para istemiş bana borç para verir misin dostu ne demek sen benim en iyi dostumsun demiş ve bütün servetini vermiş.Aradan günler geçmiş açık göz olan işlerini büyütmüş işlerinde ilerlemiş ve dostunun yanına gitmiş senden...
 4. Dost sandıklarımın şerefinedir bu yazı

  Dost sandıklarımın şerefinedir bu yazı

  dostluk yazıları dost sandıklarım dost yazıları sandım sandıklarımız . Boğazınıza kadar dertleriniz varken yanınızda olan insanların kıymetini bilin. Boğazınıza kadar dertleriniz varken size uzaklardan el sallayan hatta kaçan insanları , hayatınıza bir daha asla almamak koşuluyla silin! Hayat bazen içinden tek başına çıkılamayan bir çile yumağına döndüğünde,yanında bir dost arar...

Sayfayı Paylaş