Budapeşte resimleri....

$ul€

$ul€

Yeni Üye
Üye
Budapeşte resimleri....
ben buraya bayılıyorum..köprü biraz çakmada olsa güzel bi yer..gidecek olursanız tavsiyeler...:
NEREYİ GEZSEK?
Çok sayıda müzesi, görkemli yapıları, 1300’e yakın kaplıcası ile Budapeşte tam anlamıyla bir kültür ve sağlık şehridir. Şehir Tuna nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünmüştür. Buda tarafında bulunan, "Kale Dağı’na" çıktığınızda mükemmel bir manzara ile karşılaşacaksınız buna şaşırmayın!
Budapeşte gezinize ilk olarak Tuna Nehri'nde yapacağınız bir gemi turuyla başlayabilirsiniz. Bu turlara sayesinde, Buda ve Peşte’nin muazzam görüntüsünü seyredebilirsiniz. Bu gezinizde Tuna Nehri'nin iki yakasını birbirine bağlayan 8 köprüden en güzeli olan "Aslanlı Köprüsü'nün" görünüşü sizi fazlasıyla etkileyecektir.
Parlamento Binası: Budapeşte’nin simgesi sayılan yapılardan biri "Parlamento Binasıdır". 1884 – 1904 yılları arasında inşa edilen bu yapı 700 odalı oldukça büyük bir büyük yapıdır.
Gellert Tepesi: Gellert Tepesi, Tuna Nehri'nin bütün görkemiyle izleyebileceğiniz en güzel tepelerden birisidir. Gellert Tepesi'nin ve burada bulunan Özgürlük Anıtı'nın yapılış hikayelerini, Tuna Nehri manzarası eşliğinde rehberlerden mutlaka dinleyin.
Sanatın merkezi
Operahaz : 1200 kişilik opera binası ile Budapeşte’nin gözbebeğidir.
Vidampark: Eğlencenin kalbi burada atıyor.
Pesti Vigado: Konser salonu, hayvanat bahçeleri, sirkleri ile gezilmesi görülmesi gereken bir yer.
Aquincum Museum : 2000 yıl önce yapılmış olan bu bina eşsiz mimarisi ile görülmeye değer. Budapeşte müzelerinin dışında tiyatroları ve festivalleri ile ünlü bir kültür şehridir.

NE YESEK?
Budapeşte de yemek kültürü hakkında ilk bilgi; acıya oldukça düşkündürler. Tatlı bir şeyler yemek isterseniz oldukça büyük porsiyonlarda servis yapıldığını unutmayın. Pan kek ve tatlılarının üzerine değişik soslarla süsleyip bambaşka tatlar oluşturuyorlar.
Budapeşte'de av etinden hazırlanan yemekleri bir çok restoranda bulabilrsiniz. Özellikle Macaristan mutfağında domuz etinin eksik edilmediğini söyleyebiliriz.
Salata mönüleri de oldukça zengindir. Kapalı Çarşı'da satılan, mis kokulu taze meyve ve sebzelerde masanızdan eksik olmayacaktır. Tabii ki de Budapeşte'de Macar salamı ve peynir ile hazırlanmış mezelerin tadına bakmadan dönmeyin.
İçki kültürü için ise brendi ve kanyaklarının meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de kayısı kanyağı "barack" ve tatlı şarapları ile geleneksel biralarının tadına bakmalısınız.
NE ALSAK?
Vaci Utca : Bu sokak için Budapeşte’nin alışveriş sokağı denebilir. Modanın tüm nimetlerini gözler önüne seren bir caddedir. Bu caddede bulunan alışveriş merkezlerinin bol olması da alışveriş tutkunlarının hoşuna giden bir diğer unsurdur. Özellikle en önemli alışveriş merkezi olarak bilinen "Duna Plaza" koni biçiminde ki dış görüntüsü ile oldukça güzel bir, alışveriş cennetidir adeta.
Budapeşte, yöresel ezgilerine sıkı sıkıya bağlı bir şehirdir. Sokaklarda gezerken rastladığınız mağazalarda ki, çanak çömlek, nakış işlemeleri gibi yöresel ezgilerini taşıyan ürünlerden satın alabilirsiniz.
EĞLENCE ZAMANI
Budapeşte, tam anlamıyla dinlenmek yeni yerler görmek için gitmeyi düşüneceğiniz bir şehir. Gece hayatının çok gelişmiş olduğunu söylenemez. Belki de kendi eğlencenizi kendiniz yarattığınız da daha çok eğlenebileceğinizi gösterebilmek için az sayıda bar ve diskosu vardır.
ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Şehir içi ulaşımlarınızda metroyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz, otobüsü kullanmaksa, gece 24:00 e kadar süren otobüs seferleri ile oldukça rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.
İç: Brendi ve kanyak iç
Gör: Gallert tepesindeki meşhur Kazanova’nın evini gör
Gez: Tuna nehri boyunca gez
Şaşır: Aslanlı köprüsünün hikayesine şaşır
Satın al: Gözüne hoş gelen her şeyi satın al
Dikkat et: Yan kesicilere dikkat et
Hayran kal: Kahramanlık meydanına hayran kal
Tadına bak: Sebze ve etten yapılan geleneksel çorbaları Gulyas’n tadına bak
resim013za8qz2.jpg

budapeste3.jpg

budapest3if8.jpg
1211200710443budapeste_1.jpg
macaristan.jpg
 
Üst