Buğday ve arpayla gebelik testi yapanlar

Uzman SühaN

Administrator
Buğday ve arpayla gebelik testi yapanlar
buğday ve arpayla yapılan gebelik testi doğrumu,buğday ve arpayla hamilelik testi nasıl yapılır,buğday ve arpayla bebeğin cinsiyetini belirle,buğday ve arpayla gebelik testi hakkında bilgiler


a.jpg

Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Hulusi Köker, M.Ö. 2200 ile 2000 yıllarında Mısırlıların, buğday ve arpa kullanarak gebelik testi yaptıklarının tarihi kaynaklarda yer aldığını söyledi.

Kullanılan yöntemin papirüslerde yazılı olarak yer aldığını ve bilimsel olarak doğrulandığını kaydeden Prof. Dr. Köker, şu bilgiyi verdi:

"Mısır`da 1898 yılında Sir Flinder Petrie adlı bilim adamının ortaya çıkarttığı Kahoun Papirüsü ile 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü`nde gebelik, idrar hastalıkları, varisler ve gebelik testleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır.

Müzelerde sergilenen papirüslerde yer alan bilgilere göre,hamile şüphesi olan bir kadın her gün sabah idrarıyla biri buğday, diğeri arpa dolu iki torbayı sularmış. Hamilelik şüphesi olmayan bir başka kadın da yine ayrı ayrı buğday ve arpa torbalarını idrarıyla sularmış. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarla suladığı buğday ve arpa dolu torbalar, diğer kadının suladığı torbalardan daha önce çimlenirse, hamile olduğu anlaşılırmış. İki kadının suladığı buğday ve arpalar aynı anda çimlenirse hamilelik olmadığı ortaya çıkarmış.

Hamile olan kadınların sabah idrarlarında aşırı miktarda hormon bulunduğu için, buğday ve arpa torbaları diğer normal idrarlarla sulananlardan çok daha önce yeşerirmiş. Günümüzde meyve veebzenin daha erken sürede yetiştirilmesi için hormon kullanılması da aynı yöntemin bir benzeridir."

OĞLAN MI, KIZ MI?

Prof. Dr. Hulusi Köker, Mısırlıların kullandığı gebelik testi yönteminin bilimsel olarak doğrulandığını ve hatta bebeğin cinsiyetinin de aynı yöntemle belirlenebildiğini belirterek, "Mısırlıların kullandığı yöntemde, doğacak bebeğin cinsiyeti de önceden tesbit edilebiliyordu. Hamile kadının idrarıyla sulanan tohumlardan, buğday taneleri daha önce filizlenirse bebeğin erkek, arpa taneleri daha önce filizlenirse bebeğin kız olacağı anlaşılıyordu. Prof. Dr. Julias Manger, 1933 yılında laboratuvarda kutuların içerisinde kurutma kağıtları üzerine yerleştirdiği buğday vearpa tanelerini, idrarla sulayıp, Mısırlıların kullandığı gebelik ve cinsiyet belirleme yönteminin doğruluğunu ispat etmiştir" dedi.

Köker, günümüzde kullanılan gebelik testlerinin, kadının idrarındaki hormon sayısının yoğunluğuna göre sonuç verdiğini ve aynı esaslara göre uygulandığını söyledi.

KISIRLIK TESTİ, GEBELİĞİN ÖNLENMESİ

Köker, Mısırlıların kadınlarda kısırlık olup olmadığını soğan ve sarmısak kullanılarak belirleyebildiklerini kaydetti. Prof. Dr. Köker,bu uygulamayı da şöyle anlattı:

"Mısırlılar, kadında kısırlığın tespiti için rahim ağzına (uteris) akşam yatarken sarmısak veya soğan yerleştirmişler. Sabah kadın uyandığında genzinde sarmısak veya soğan kokusu duyarsa tüplerinin açık olduğu ve gebe kalmasına bir engelin olmadığı anlaşılırmış. Koku duyulmazsa kadının tüplerinin kapalı olduğu, bu nedenle hamile kalamayacağı bilinirmiş. Ayrıca kadının rahminin içerisine paslanmayan metallerden olan altın veya gümüş yüzük konularak gebelik önlenirmiş. Arap kervancılar da bu yöntemi öğrenip, uzun çöl seyahatlerinde dişi develerin gebe kalmalarını önlemek için rahimlerinin içerisine temizlenmiş çakıl taşı doldururlarmış."
 
Üst