1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Buğzedilen sekiz sınıf insan ....

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Resulullah efendimiz(s.a.v.)buyurdular ki: “Sekiz sınıf, ALLAHın, kıyamette en çok buğz ettiği kimselerdir:
  1- Yalancılar.

  2- Kibirliler

  3- Din kardeşlerine içlerinden buğzedip, yüzlerine karşı güler yüz gösterenler. 4- ALLAH'ü Teala ve Resulün emrini yapmakta yavaş, şeytanın emrine uymakta çok hızlı davrananlar.

  5- Dünyaya ait tamahı, hakları olmasa da, yeminle, ne pahasına olsa hak etmeye çalışanlar. Hiçbir şekilde hakları olmadığı halde, en ufak bir dünyalık dahi gözlerine çarpar çarpmaz yeminle ona sahiplenenler.

  6- Söz taşıyanlar.

  7- Dostların arasını açmaya çalışanlar.

  8- Suçsuz kimsenin ayağını kaydırmak isteyenler. İşte ALLAHü teâlâ bunları çok çirkin bulur.”

  Kişinin doğruyu söylemesinde zarar görmesi söz konusu olduğunda tavsiye edilen, karşı tarafın farklı manada algıladığı bazı örnek davranış şekilleri vardır:

  Resûlullah efendimiz ile Hazreti Ebû Bekr hicret ederlerken, Hz. Ebû Bekir, Resûlullah efendimizin arkalarından yürüyordu. Bir grup kimse ile karşılaştılar. O kimseler, Peygamber efendimizi tanımıyorlar, Hz. Ebû Bekr’i tanıyorlardı. Hz. Ebû Bekr’e; “O kim?” diye sordular. O da onun Resûlullah olduğunu söylemedi. Anlarlarsa zarar vermelerinden, O’nun mübârek kalbini incitmelerinden endişe ederek; “Bu, bana yol gösteriyor” buyurdu.

  O kimseler bu sözü, normal yol göstericisi olarak anlamışlardı ve Hz. Ebû Bekr’in sözü bu manâda yalan idi. Fakat o, bu sözü söylerken; “Bize, hidâyet, kurtuluş yolunu gösteren zât” manâsını kasdetmiş olduğundan, hakîkatte yalan söylememiş idi.

  Abbasî halîfelerinden Me’mûn, bir ara Kur’ân-ı kerîmin mahlûk olduğunu söyleyip, herkesi de böyle söylemeye teşvik etmiş, hattâ zorlamıştı. Böyle söylemeyenlere zarar veriyordu.

  Âlimlerden birini de bu şekilde zorlamıştı. O zât; “Tevrat bir, Zebur iki, İncîl üç ve Kur’ân-ı kerîm dört” dedi. Bunları söylerken de parmakları ile bir, iki, üç diye işâret ediyordu. Böylece, elinin dört parmağını göstererek; “Bunların hepsi mahlûktur” dedi. Böylece zararından kurtulmuş oldu.

  Aslında o zât, Kur’ân-ı kerîm için değil, göstermiş olduğu parmakları için mahlûktur demişti. Bunun için hakîkatte yalan söylemedi. Fakat onlar yanlış anladılar. Me’mûn, daha sonra bu yanlış düşüncesinden tövbe edip, Kur’ân-ı kerîmin mahlûk değil, kadîm olduğunu söylemiştir. Mecbur kalındığında böyle sözlere müsaade verilmiştir.   
 2. laetitia

  laetitia Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Mart 2008
  Mesajlar:
  3.072
  Beğenilen Mesajlar:
  21
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Allah kimseyi böyle kötü ahlak sahibi etmesin
   
 3. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  allah bizi böyle insanlardan uzak tutsun.....bizi böylelerinden eylemesn.....
   
Buğzedilen sekiz sınıf insan .... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pinhani - Sınıf

  Pinhani - Sınıf

  herkes aynı hayatta kendini bişey sanma ne kadar çok bilirsen o kadar bela başa sen bilirsin aslında aklımdan geçenleri zaman herşeyi çözer şu beklemek olmasa gözlerimi açsam da sen çıksan karşıma gel beni azad et kayboldum karanlıkta ben bizi unutmam gitmek yakışmaz bana yolcuyuz hayatta sen gel otur yanıma x 2
 2. İnsan

  İnsan

  insan, dünyadaki en baskın canlı türüdür. Kendilerini biyolojik, sosyal ve ruhsal yönleri ile tanımlarlar. İnsanın bilimsel ismi Homo sapienstir, Latince "akıllı adam" anlamına gelir. Homo sapiens'in ilk kez nasıl ortaya çıktığı bugün için hâlâ kesinlik kazanmamıştır. Bugün yaşayan insanlar üzerinde yapılan bazı genetik araştırmalar bu türün yaklaşık 130,000 yıl önce Afrika kıtasında...
 3. Sekiz Cennetin Sekiz Anahtari

  Sekiz Cennetin Sekiz Anahtari

  cennetin anahtarı duası cennetin anahtarları ve koruma duaları anahtarı ve koruma duaları Er-Rad (19-22)suresindeki sekiz cennetin sekiz anahtarı 1-“Onlar ki ALLAHın ahdini yerine getirirler*verdikleri sözleri bozmazlar.” 2-ALLAHın emrettiği sılayı rahimi yaparlar. 3-Rablerinden korkarlar. 4-Kötü hesaptan korkarlar. 5-ALLAH rızası için sabredeler. 6-Namazlarını dosdoğru kılarlar....
 4. İnsanlar

  İnsanlar

  Aç mısınız?: Yaşamınız boyunca 30.000 kilo kadar yemek yersiniz.Buda 6 filin ağırlığına eşittir. Bunu yut: Yutulan yiyecek vücudunuzda 3,5metre yol alır yani bir otomobilin uzunluğu kadar. Saç: Bilinen en uzun saç Hint'li bir rahibindi.1949'da saçının boyu 8metre olarak ölçüldü.Yani kolunuzdan 13 kat daha uzun. Isı: Vücudun normal ısısı 37 derecedir.Eğer ısı 25 dereceye düşerse ölebilirsiniz.
 5. sınıf tezahüratları

  sınıf tezahüratları

  5alar 4bler akıllı olsun 5cler bebekler ağlar 5d sızlar 5\E 5\E bizim adımız canımız Kanımız Enes hocamız cam cama takılırmı camdan bebek yapılırmı ulan akılsızlar 5\E ile yarışılırmı☺☺☺☺☺☺☺

Sayfayı Paylaş