1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bulantı

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte çok bulantı oluyo bunu bitkilerle nasıl onleriz
  356584d4f6be409b6b.jpg


   
 2. Site Manager

  Site Manager Forum Okuru

  Sevgili Misafir, hamilelikte mide bulantısıyla alakalı uzmanların önermiş olduğu yöntemleri aşağıdaki makalede bulabilirsin. Umarım uygulayacağın yöntemler mide bulantısını gidermene yardımcı olur.
  < Konu Resmi..>  Hamilelerin en büyük sıkıntısı kuşkusuz mide bulantıları. Peki önüme geçmek için küçük önlemler mümkün mü? Ancak doktorunuza danışmayı sakın unutmayın

  Genellikle sabah hastalığı olarak bilinir ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Gebeliğin erken dönemlerinde kötüleşir ve gebeliğin 16. haftasında kayıp olur. Gebe kadınların ve ailelerin yaşam kalitelerini etkileyebilir.

  Aşağıda yazılan bazı önlemler ve hatırlatmalar bu yaygın problemi iyileştirmede yardımcı olabilir. Hamile kadınlar aşağıda kendileri için uygun olanı seçmelidir.

  Aşırı ölçüde yemeyiniz.

  Her 2-3 saatte bir küçük miktarlarda yemek yiyiniz.

  Çorba ve diğer sıvıları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat sonra öğünler arası yiyin. Bu ani kusmaya yol açan midenin gerilmesini önlemeye yardımcıdır.

  Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınınız. Hatta böyle besinlerin pişirilmesi sırasındaki koku bulantıya neden olabilir.

  Hafif mevsimlik sebzeler yiyiniz.

  Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. Bu mide bulantısını azaltacaktır.

  Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır. Yine bu küçük öğünden sonra bile 10-20 dakika dik oturmak gerekir.

  Sabahleyin uyanır uyanmaz yiyeceğiniz kuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyecekler bulantıyı azaltabilir.

  Yatak odanızı karartınız veya loş bir odada uyuyunuz. Yataktan yavaşça kalkınız ve ani hareketlerden kaçınınız.

  Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayınız.

  Gevşemeye, stresten uzak durmaya çalışınız, ayaklarınızı uzatıp başınızı hafifçe yükselterek gün boyunca dinlenmeye çalışınız.

  Bulantı hissettiğiniz zaman gazoz, maden suyu türü veya karbonatlı su türünden azar azar içiniz.

  Temiz hava iyi gelebilir. Kısa yürüyüşler yapınız veya pencere açık iken uyumaya çalışınız. Yemek pişirirken camı açık tutunuz ve kokuyu dışarı atmak için fan kullanınız.

  Ekşi, turşu veya limona benzer şeyleri yiyin veya içiniz.

  Bazı insanlar bitkisel çayların bulantıya iyi geldiğini söylemişlerdir. İlaçlar gibi bu çaylar da bitkilerden yapılmıştır. Bu açıdan dikkatli kullanılmalıdır. Nane, ahududu, karahindi baba çiçeği, zencefil, papatya gibi bitkiler bu listeye dahil edilebilir. Düşük kan şekeri, düşük B6 vitamin seviyeleri, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır. Diğer sorularınız için doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüşünü almalısınız. Bunlara ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir.

  Gebelik başlangıcında oluşan bulantı ve kusmalar zaman içinde geçecektir. Ciddi bulantı ve kusmalar nadir olup, kusma miktarından endişeli iseniz doktorunuza başvurunuz.
   
bulantı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bulantı ve kusma

  bulantı ve kusma

  çocuklarda bulantı çocuklarda mide bulantısı bebeklerde bulantı kusma nasıl geçer gece kusmaları Şikayet İçiniz bulanıyor, çıkaracakmış gibi oluyorsunuz ve kusuyorsunuz. Kusmak, karın etrafındaki kasların ani ve kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır. Mide bulantısı ise kusacakmış gibi olmaktır. Nedenleri Gastroenterit : Birkaç mide bulantısı ve kusma nöbeti geçirdiniz, aynı...
 2. Bulantı

  Bulantı

  Her çeşit mide bulantısı şüpheli kazanç ve yolculuktur.Rüyada mide bulantısı, kişinin geçmişte kalan hile, günah gibi şeylerin ortaya çıkacağına ve insanı güç durumda bırakacağına işarettir.Her çeşit mide bulantısı şüpheli kazanç ve yolculuktur.
 3. Hamilelikte bulantı bilekliği

  Hamilelikte bulantı bilekliği

  Arkadaşlar bulantiılarım artık dayanılmaz oldu.Geçen bir arkadaşta görmüştüm.Bulantılwarı kesen bir bileklikmiş.Kullanan arkadaşlardan öneri bekliyorum.
 4. Aşırı Bulantı Sorunu Çözülüyor

  Aşırı Bulantı Sorunu Çözülüyor

  Sevgili Hamile Meleklerimiz Anne adaylarının yaklaşık olarak yüzde 50'sinin özellikle hamileliğin ilk aylarında şikayetçi olduğu bulantı ve kusma yakınmalarının, akupuntur yöntemiyle çözülebileceği bildirildi. Ayrıca ilk aylardaki aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe bir zarar vermediği vurgulandı. ART Tıp Merkezi doktorlarından tamamlayıcı tıp uzmanı Dr. Murat Unan, ilk aylardaki bulantı ve...
 5. Bulantı en erken ?

  Bulantı en erken ?

  Sevgili meleklermekanı üyeleri aranıza yeni katıldım umarım konuyu doğru yere açmışımdır.Merak ettiğim bir konu var,bulantıyı adetten önce yaşayan var mı,en erken ne zaman olabilir,yaşayıp tecrübe edenlerden yorum bekliyorum.teşekkürler HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN...

Sayfayı Paylaş