Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?

Uzman SühaN

Administrator
Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?
Teknolojinin büyük nimetlerinden olan bulaşık makineleri hanımların en büyük yardımcısı.Mutfakta en çok kullanılan bulaşık makinalarıda zamanla randımandan düşüyor ve yenilemek gerekebiliyor.Sürekli yenilenen modellerde işlevselliği de artıyor,bulaşık alma kapasitesi,program sayısı ,enerji tüketimi vs.Eğer sizlerde bulaşık makinanızı yenileme sürecindeyseniz sizler için hazırladığımız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.Ayrıca en iyi bulaşık makinası hangisi, adlı konumuzu inceleyebilir,Bulaşık makinası satın alacaksanız şayet ,bulaşık makinası model ve fiyatları için buraya tıklamanız yeterli.Bulaşık makinası alırken nelere dikkat etmeliyiz detayları sizlerle paylaşıyoruz..

Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir.jpg

Öncelikle evde kaç kişinin yaşadığı ve hangi kapasitede bir makineye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Büyük bir aileyseniz büyük, küçük bir aileyseniz daha küçük kapasitedeki bir makineyi seçebilirsiniz. Küçük kapasiteli makine tasarruf etmenizi de sağlar.


Bulaşık makinesini koyacağız yeri ölçün. Makineyi seçerken bu ölçüleri göz önünde bulundurmalısınız. Bulaşık makinesini koyabileceğiniz başka bir yer yoksa, ölçüyü belirleyen, makineyi koyacağınız yer olacaktır.


Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir 1.pngAlacağınız bulaşık makinesinde hangi özellikler olmasını istediğinize karar verin. Özel yıkama döngüleri, ayarlanabilir raflar, dokunmatik yüzey vs. Bu özelliklerin her biri fazladan masraf demektir.Dış yüzeyi paslanmaz çelik ya da plastik olanları tercih etmelisiniz. Paslanmaz çelik olan makineler daha dayanıklıdır, uzun yıllar kullanabilirsiniz. Plastik yüzeyli olanlar ise daha ucuzdur. Fakat plastik zamanla aşınır, bunu göz önünde bulundurun.Bulaşık makinesini koyacağınız yeri kontrol edin. Zemindeki pürüzler makineye zarar verir. Makineyi almadan önce zemindeki pürüzleri gidermelisiniz.


bulaşık makinası seçimi.jpg


İlk gördüğünüz ürünü almak yerine birkaç mağaza gezmelisiniz. Birden çok ürünü inceleyerek aralarındaki farklara bakın. Eksi ve artılarını düşünerek bir seçim yapın.


Seçtiğiniz modelle ilgili internette araştırma yapabilirsiniz. Çevrenizde kullanan birileri varsa yorum alabilirsiniz.


Alacağınız ürünün garanti kapsamını inceleyin. Garanti belgesinde hangi durumların garanti kapsamında olup hangilerinin olmadığına bakın.


Modellerin fiyatı sessiz çalışma özelliklerine ters orantılı olarak artmaktadır. Daha sessiz çalışanlar daha pahalıdır. Sessizlikle ilgili bir sorununuz yoksa bu özelliğe para vermek zorunda değilsiniz.

Bu özelliklere ve bilgileri göz önünde bulundurarak bütçenize en uygun seçimi yapabilirsiniz.Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?Bulaşık makinesi alınırken öncelikle makinenin enerji sınıfına dikkat edilmelidir. Enerji tasarrufu için A sınıfı ve üstü ürünler tercih edilmelidir.


Bulaşık makinesi seçiminde dikkat edilecek diğer nokta da program sayısıdır. Bulaşık makinesinde ne kadar fazla program ve sıcaklık ayarı varsa bulaşıklar en uygun program ve sıcaklık seçimi yapılarak zarar görmeden yıkanabilirler. Ayrıca kısa program özelliği çok sık kullanıldığı için tercih edilecek üründe mutlaka bulunmalıdır.


Maksimum enerji ve su tasarrufu için sensörlü ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler bulaşıkların miktarını ve kirlilik derecesini tespit ederek bulaşıkları en uygun sıcaklıkta ve en uygun programı kullanarak yıkarlar.


Bulaşık makinesinin çok doldurulmadığı durumlarda ise yarı yük seçeneği olan makineler tercih edilmelidir. Bu seçenek ile sadece alt veya üst sepetteki bulaşıkların yıkanması sağlanarak tasarruf yapılabilir.


Ayarlanabilir sepetler ve katlanabilir raflar bulaşıkların yerleştirilmesinde kolaylık sağlarlar.


Makinede mutlaka tuz ve parlatıcı göstergeleri bulunmalıdır.

Tablet deterjan kullanılıyorsa, tablet deterjan özelliği bulunan bir bulaşık makinesi tercih edilerek yıkama ve kurutma performansı arttırılabilir.

Gürültüsünden rahatsız olmamak için mümkün olduğunca sessiz ürünler tercih edilmelidir.

Bulaşık makinesinde bir güvenlik önlemi olarak su taşma emniyet sistemi bulunmalıdır.

Makinede çoğunlukla tencere ve tava yıkanacaksa yüksek sıcaklık değerinde yıkayabilen (70 °C’a kadar) makineler tercih edilmelidir. Ayrıca buharlı yıkama özelliğine sahip olan bulaşık makineleri tencere ve tava temizliğini daha etkili bir şekilde yaparlar.


Son olarak mutfak dekorasyonuna uygun renkte bir model seçilmelidir. Mutfak dolaplarıyla bir örnek olması isteniyorsa da ankastre bulaşık makineleri tercih edilmelidir.
 
Üst