Bulaşıklardaki Su Lekelerine çözüm

Uzman SühaN

Administrator
Bulaşıklardaki Su Lekelerine çözüm
Özellikle bulaşık makinelerinde yıkanan bulaşıklarda görülen su lekeleri, yıkama işleminin etkili bir şekilde yapılmadığı hissiyatı yaratır. Ancak bu durum bulaşıkların düzgün yıkanmamasından değil, yıkama suyu içindeki kireçten kaynaklanır.
Bulaşık makinesinin doğru şekilde kullanılması ve elde yıkamada bazı pratik önlemler alınması ile bulaşıklarda su lekesi problemi kolaylıkla çözülebilir.


Bulaşık makinelerinde yıkanan bulaşıklarda görülen su lekelerinin en önemli sebebi makinenin tuzunun bitmiş olmasıdır. Şebekeden gelen suyun içinde yer alan kalsiyum ve magnezyum gibi bulaşıklarda kireç lekelerine sebep olan minerallerin bulaşık makinesi içinde yer alan bir reçine vasıtasıyla tutunabilmesi için bulaşık makinesinde her zaman tuz olmalıdır. Aksi halde şebeke suyundaki bu mineraller reçine tarafından tutulamaz ve sonuçta yıkanan bulaşıklar üzerinde kuruyan su, arkasında lekeler bırakır.


1.jpg

Bulaşıklarda görülen su lekelerinin bir diğer sebebi de makine yerleşiminin doğru yapılmamasıdır. Bu durumda bazı bulaşıklar üzerinde su sirkülasyonu yeterince sağlanamayacağından lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Bu durumun yaşanmaması için makine yerleştirilirken bulaşıkların birbirlerini engellemeyecek şekilde dizilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanında dar ağızlı bardakların iç kısımları da bulaşık makinesi tarafından yeterince yıkanamaz. Bunun için dar ağızlı bardaklar mümkün olduğunca elde yıkanmalıdır.

Elde yıkanan bulaşıklarda su lekeleri daha sık görülür. Çünkü elde yıkama suyu içindeki kalsiyumu ve magnezyumu tutacak bir mekanizma evlerde kullanılmaz. Bu durumda elde yıkanan bulaşıklar kururlanırken üzerindeki sudan kalan mineraller lekelere sebep olur. Elde yıkamada bu durumun yaşanmaması için bulaşıklar yıkandıktan sonra tatlı su ile durulanabilirler ya da kurutma bezi kullanılarak elle kurutulabilirler. Bunun haricinde bulaşıklar kurutulurken altlarında su birikmesi de önlenmelidir.

Bulaşıklarda su lekelerinin oluşmaması için bulaşık makinelerinde parlatıcı kullanılması gerekir. Ancak parlatıcı yerine doğal bir madde olan sirke de aynı amaçla kullanılabilir. Alınan tüm önlemlere rağmen bulaşıklarda su lekeleri oluştuysa bu durumda tüm bulaşıkların tekrar yıkanmasına gerek yoktur. Bulaşıkların sirkeli bir bez ile silinmesi ya da bir süre sirkeli sıcak suda bekletildikten sonra aynı su ile durulanarak kurutulması da su lekelerinin giderilmesinde etkilidir.
 
Üst