1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    117
    Ödül Puanları:
    0

Bülent Ortaçgil

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

1 Mart 1950’de Ankara’da doğdu. İlkokula orada başladı ve daha sonra İstanbul’a taşındı. İstanbul Sultanahmet İlkokulu’nu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni kazandı. Müzikle tanışması lise yıllarına dayanıyor. Mazhar Alanson’dan bir sınıf altta olan Bülent Ortaçgil, Maarif Koleji’nde sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Kendi aralarında bazı gruplar kurdular. Farklı farklı isimlerle amatör müzik yapan bu gruplardan birisi de Damlalar ismini taşıyordu.
    Bülent Ortaçgil o yıllarda The Beatles, Cat Stevens, Donovan ve Bob Dylan’ın tarzlarından etkilendi. İlk olarak Kimya Fakültesi’ndeyken Anlamsız isimli kırkbeşliğini yayımladı. İlk albümü Benimle Oynar Mısın'ı 1974 yılında kaydetti. Hala Türk pop tarihinin en önemlilerinden birisi olarak kabul edilen bu albümde Onno Tunç ve Ergun Pekakçan’la çalıştı.

Bu albümden sonra evlenen Ortaçgil, müzik kariyerine on yıllık bir ara verdi. Pfizer ve Netaş gibi şirketlerde Kimya Mühendisliği yapan Ortaçgil, Fikret Kızılok’la beraber bir süre Kadıköy’de Çekirdek Müzikevi’nde çaldı.

Ortaçgil - Kızılok ortaklığı 1986 yılında Pencere Önü Çiçeği isimli albümle sonuçlandı. Dört yıl sonra 1990’da solo kariyerine verdiği 16 yıllık aradan sonra 2. Perde albümüyle müzik piyasalarına geri döndü. 2. Perde'de Bülent Ortaçgil’in en önemli yardımcısı bütün enstrümanları çalan Onno Tunç oldu. Ertesi yıl Benimle Oynar Mısın'ın devamı olarak nitelendirilebilecek Oyuna Devam isimli albüm geldi. Bu albümde Ortaçgil, on yıl boyunca beraber çalacağı müzisyen arkadaşlarını da bir araya getiriyordu. Erkan Oğur, Cem Aksel, Gürol Ağırbaş ve Bülent Ortaçgil dörtlüsü bu albümde bir araya geldi. 1994’te Bu Şarkılar Adam Olmaz diyen Bülent Ortaçgil, 1998’de Light'ı, 1999 da Eski Defterler'i ve son olarak 2003 senedinde Gece Yalanları isimli albümünü piyasaya sürdü

alıntı-derleme

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Bülent Ortaçgil
    emegine saglik paylasim icin tsklerrrrrrr

3. deniz_ülke

deniz_ülke Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Bülent Ortaçgil
    lise yıllarımda en sevdiğim gün boyu çaldığım şimdi o yoğunlukta olmasada sevgiyle dinlediğim güzel, naif müzik adamı....teşekkürler

Bülent Ortaçgil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bülent Ortaçgil - Eylül Akşamı

Bülent Ortaçgil - Eylül Akşamı

hiçbir neden yokken, yada biz bilemzken tepemiz atmış... ve konuşmuşuzdur. onca neden varken ve tam sırası gelmişken hiçbirşey yapmamış ve susmuşuzdur. aynı anda aynı sessiz geceye doğru içim sıkılıyor demişizdir. aynı sabaha uyanırken kimbilir aynı düşü görmüşüzdür. olamaz mi? olabilir. onca yıl sen burada onca yıl ben burada yollarımız hiç kesişmemiş şu eylül akşamı dışında....
  2. Bülent Ortaçgil - Dalyan

Bülent Ortaçgil - Dalyan

dalyan deltası... kafam biraz karışıktır oldum olası denize doğru, yüzlerce yol var ama hangisi doğru hangisi çıkmaz? aman, sen bir yana ben bir yana ayrı düşmüşüz yan yana karşımız deniz yardım et yoksa gidemeyiz kıyıda bir saz gibi yalnızlık olmaz dalyan deltası yaşamın ta kendisi düğümdür dokusu öyle kolay çözülmez aman, sen bir yana ben bir yana ayrı düşmüşüz yan yana
  3. Bülent Ortaçgil - Bütün Sokaklarım

Bülent Ortaçgil - Bütün Sokaklarım

seninle yaşamak hiç kolay değil yaşayamamak gibi sana dokundukça duyduklarım tutkularım ve suçlarım bırak gün doğsün ve gün batsın korkanlar hiç gelmesin sevginin kabuğunu bilmeyenler lütfen biraz suşsunlar bütün sokaklarım sana doğru bütün sokaklarım bana hep kendin gibi göründün hiç oynamadık sanki zamanı delmiş kişilere soyunmuşuz bu bir dans değil mı bırak gün doğsün...
  4. Bülent Ortaçgil - Biraz Umut

Bülent Ortaçgil - Biraz Umut

düşler bulandı artık bir faydası yok çevremiz dağılmış ortak paydası yok sevişenler mı gitti? yoksa bana mı öyle geldi. oyuna devam! ama eskihavası yok bana biraz umut ver ver ki yeniden başlasın ülke sarsılıyor ve umurunda değil umurunda olsa bile eski durumunda değil hep aranıyor ama bulunanlar cılız kerteriz oynamış eski konumunda değil bana biraz umut ver ver ki yeniden...
  5. Bülent Ortaçgil - Bahar Türküsü

Bülent Ortaçgil - Bahar Türküsü

bahar geldi kendimi seçtim kuşlar uçtu kendimi aştim seni ben yanımda bulunca değiştim güzelleştim söz etsen yüzüm gülse gel desen yağmur yağdı içim temizlendi toprak koktu içim renklendi seni ben yanımda bulunca herşeyim çiçeklendi ses etsen yüzüm gülse gel desen

Sayfayı Paylaş