Bunları Biliyormusunuz? Bulaşık Makinesi Hakkında Püf Noktalar

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Bunları Biliyormusunuz? Bulaşık Makinesi Hakkında Püf Noktalar
Evde Uygulanan Pratik Bilgiler
Bula??k Makinesi Hakk?nda Püf Noktalar

Merhaba Sevgili Melek'ler... Sizlere dfaha önce ev temizli?i konusunda bir çok pratik bilgi ve öneride bulunmu?tuk. ?imdi ise bula??k makinas? hakk?nda bilmedi?iniz püf noktalar? payla?mak istiyoruz :)

bulasik%20makinesi-242.jpg

Öncelikle Tahta ka??klardan ba?l?yal?m ben ö?rendi?imden buyana hatta diyebilirimki Bula??k Makinesini ald???mdan itibaren makineme tahta ka??k koymam elimde y?kar?m sebebine gelirsek hemen aç?klamaya çal??ay?m Tahta ka??k yada tahta sapl? b?çak diyelim ama önemli olan tahta ka??klar diye dü?ünüyorum makinede y?kand?kdan sonra siz bu ka??klarla yemek yapt???n?zda tahta ka????n y?kan?rken emdi?i deterjan yapt???n?z yeme?e geçiyor ve bu bir çok hastal??a davatiye ç?kar?yor.

Önerim sizlerde tahta ka??klar?n?z? mutlaka elinizde y?kay?n..

?kinci olarak plastikler kesinlikle plastik mutfak araç gereçlerinizide bula??k makinesine koymay?n dikkat edin e?er plastik bir?ey koymu? iseniz makinenize bula??klar?n?z ?slak olacakd?r kurumam?? olduklar?n? göreceksiniz.Plastiklerin içerisinde bulunan kanserojen maddelerinde bu yolla bula??klar?m?za geçti?ini biliyorum ö?rendi?mden bu yana ayn? ?ekilde bula??k makineme plastik hiçbir?ey koymuyorum gerçekten buda çok önemli Ailenizin sa?l???n? dü?ünüyorsan?z bunlara dikkat edin lütfen.

Son olarak yak?n zamanda annemden ö?rendi?im bir?eyi de yaz?ym denedim gerçekten sonuç harika oldu Ben parlat?c?da kullanm?yorum bula??k makinemde uzun zmaand?r kulland???m limonlar? atm?yorum makinedeki ka??k bölümüne bir çatala bat?r?yorum yada öylece b?rak?yorum deneyin ve fark? görün ka??k,çatal ve b?çaklar?n?z p?r?l p?r?l oluyor..

?imdilik akl?ma gelenler bu kadar daha sonra hat?rlad?kca eklemeyi dü?ünüyorum sizlerde e?er bildi?iniz pratik bilgileri payla??rsan?z sevinirim birbirimizi basit ama önemli konularda ayd?nlatm?? oluruz öyle de?ilmi?

anaaaa limon işine bayıldım bende deneyeyim bakalım... ama şu tahta kaşık olayını hiç öle düşünmemiştim aman elimde yıkamayayım diye herbişeyi atıyorum makinaya ama bunu bildiğim iyi oldu birdaha elimde yıkarım tahta kaşıkları plastiklere gelince çok fazla plastik eşyam yok olanlarıda zaten pek kullanmamakla birlikte makinaya koymuyorum :D:D

bu yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum adminim :D:D

Bulaşık makinesine konan limonun asidik etkisinden dolayı makineye zarar verdiğini duymuştum, söylemek istedim. Ben bulaşık makinemin parlatıcı gözünü sirke ile dolduruyorum ve bulaşıklarım pırıl pırıl oluyor :ohoh:

evet, limonda "sitrik asit" vardır. Ama sirkede de "asetik asit" vardır. Ama parlatıcılar da zaten asit değil midir :)
Yani limondaki asidin makineye zarar verdiğini sadece parlatıcı satıcıları söyler.

Bulaşık makinasına tahta kaşık plastik konmaz diye yanlış bir bilgi var. Tahta kaşıklar bulaşık makinasın da deterjanı emiyorsa elde yıkamada kullandığınız deterjanıda emecektir. Yağlı bir kaşığı deterjan olmadan stril etmeniz mümkün değil. Bu yüzden önerim bulaşık makinasını önce uzun sonra kısa devirde çalıştırmanız. Aynı şeyi çamaşır makinasında da uygulayın. Dterjan kalıntıları ancak iyi bir durulamayla giderilebilir. Bulaşık makinasın da çoğu kadın çamaşır suyu kullanmaz . Ben sürekli her yıkamada makinama deterjanın yanı sıra çamaşır suyuda ekliyorum. Hem bulaşıklar daha temiz oluyor hemde makinanın hijyenini sağlamış oluyorsunuz. Bir çok bayan bulaşık makinasının kokmasından şikayetçidir. Şimdiye kadar makinam da hiç kötü kokuya rastalamdım Bunu da sürekli çamaşır suyu kullanmamdan dolayı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bulaşık makinasını her çalıştırdığım da sepete limon ekliyorum. Limonu bir tüle sarıyorum parçaları su fiskiyelerini tıkamasın diye.. Bulaşık makinasının akar bölümünü haftada 1 temizliyorum. 11 Yıldır aynı bulaşık makinasını kullanıyorum bu uygulamalarımın hiç bir zararını görmedim. Bilakis uygulamalarımın makinanın ömrünü uzattığı kanısındayım.

Geri